Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 31-32 z dnia 30.07.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Finanse gmin - rewelacje i sensacje
Apexim prostuje
Prokuratura i CBA wszczęły śledztwo
Będzie remont drogi do Schwedt
Święto Policji
Burmistrz Chojny i adwersarze
Jarmark i plaża
Milion przygód z książką
Dotykanie wspomnień
Hej Bieszczady!
Sport

SPORT

Motocrossowe mistrzostwa

Kolejna duża impreza motocrossowa czeka nas w Chojnie w niedzielę 4 sierpnia. Na torze na Lotnisku odbędzie się tu ponownie jedna z rund Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej. Jak zwykle, oprócz wyścigów motocyklistów w ośmiu klasach (w tym kobiety), rywalizować będą też quady. Jak mówi prezes Klubu Motorowego Chojna Łukasz Kugler, jest to najsilniejsza i najliczniejsza strefa w Polsce, a frekwencja wynosi 120-150 zawodników. Przez ostatnie dwa lata zawody w Chojnie gromadziły największą ilość motocrossowców.
Honorowy patronat nad chojeńskimi zawodami objął marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Wsparcia udzielił Urząd Marszałkowski, gryfińskie starostwo, gmina Chojna i lokalni sponsorzy. Rano zawodnicy będą trenować, o godz. 12.15 nastąpi oficjalne otwarcie, a o 13 start pierwszego wyścigu. I tak aż do godz. 17.30 - po dwie serie w każdej klasie. Po wyścigach i dekoracji zwycięzców zaplanowano ok. godz. 19 koncert znanego na naszym terenie zespołu Jaw Raw.
(r)


Z nr. 238 zwycięzca Marcin Zagórny
Biegacze w tropiku
XIV Bieg dookoła Morynia i Jeziora Morzycko przejdzie zapewne do historii jako ekstremalne wyzwanie dla biegaczy, gdyż taka temperatura, jak w ubiegłą sobotę, zdarza się nieczęsto. Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, bo zawodnicy mieli na trasie kilka punktów z napojami, a strażacy dodatkowo chłodzili biegających mgiełką wodną. Bieg ukończyło 189 osób, w tym kilkunastoosobowa grupa karateków moryńskiego klubu Karate Kyokushin na czele ze swym guru Piotrem Kosem. Nie byłoby to nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, iż grupa biegła w strojach do karate, czyli sztywnych, płóciennych karategach lub - jak kto woli - kimonach.
Na nowej trasie, ze startem i metą w Kamiennym Ogrodzie za murami miasta, najszybszy był Marcin Zagórny z Radnicy - 39 min. 22 sek., wyprzedzając Ukraińca Leonida Rybaka o 3 sek. Trzeci, już z dużą stratą prawie 3 minut, był Tomasz Chawawko z Dębna. Wśród pań konkurencja w czołówce była bardzo silna, bo zwyciężczyni Paulina Włodarek niewiele ustępowała mężczyznom, kończąc bieg na piątej pozycji w kategorii open, co zdarza się niezwykle rzadko. Jej czas to 44 min. 18 sek. Druga była Monika Andrzejczak - także ze Szczecina w czasie 44:59 (w open 9. miejsce) , a trzecia Wioletta Paduszyńska z Gorzowa - 46:37.
Więcej w następnym numerze.
(tw, fot. S. Jasek)


Awanse karateków
Pięcioro karateków UKS Karate Kyokushin Moryń wraz ze swym trenerem Piotrem Kosem wzięło udział od 18 do 21 lipca w 40. Międzynarodowym Letnim Obozie w Krakowie. Uczestniczyło ponad 230 osób z Czech, Hiszpanii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Kazachstanu i Ukrainy. Głównym trenerem był mistrz świata w kata i jednocześnie mistrz Europy w kumite Jose Lezcano (5 dan). W czasie zgrupowania odbyły się egzaminy na stopnie uczniowskie (kyu - skala od 10 dla początkujących do 1 kyu dla zaawansowanych) i mistrzowskie (dan - tu odwrotnie: od 1 do 10 dan). Piotr Kos zdał trwający ponad 4 godziny egzamin i tym samym uzyskał prawo noszenia czarnego pasa (2 dan). Komisji egzaminacyjnej przewodniczył prezes Europejskiej Federacji Kyokushin Antonio Pinero (8 dan) i sekretarz Andrzej Drewniak (też 8 dan). Egzaminy na stopnie uczniowskie pozytywnie zaliczyli: Jacek Hadała - 3 kyu, Ewa Tracz i Andrzej Zieliński - 4 kyu, Tomasz Gibowski - 5 kyu, Wiktor Hadała - 6 kyu.


Sport dla wszystkich
Od 26 maja do 1 czerwca organizowana była w całej Polsce XIX edycja Sportowego Turnieju Miast i Gmin w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich. Celem było głównie promowanie aktywności ruchowej. W kategorii miast do 5 tysięcy mieszkańców dziewiąte miejsce w kraju zajął Moryń, który przeprowadził 22 imprezy z udziałem 1880 osób. Koordynatorem był Miejski Ośrodek Kultury. W kategorii tej wygrała inna miejscowość z naszego województwa: Stepnica z pow. goleniowskiego. Stare Czarnowo jest na 45. pozycji, a Cedynia na 71.
W grupie miejscowości od 5 do 7,5 tys. mieszkańców Widuchowa zajęła 24. miejsce, Trzcińsko-Zdrój 27., Mieszkowice 36., a Banie 57. W kategorii od 7,5 do 15 tys. mieszkańców Chojna znalazła się na 86. miejscu.
Imprezę zorganizowała Krajowa Federacja Sportu dla Wszystkich pod patronatem prezydenta Komorowskiego. Moryń otrzyma ufundowaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki nagrodę 4 tys. zł na sprzęt sportowy. Ogólnopolskie podsumowanie odbędzie się 13-14 września na Zamku Królewskim w Niepołomicach z udziałem prezydenta, minister sportu, ministra pracy i polityki społecznej.


W sierpniu rusza liga
Piłkarze III ligi zaczynają rozgrywki 10 sierpnia. Tego dnia Energetyk Gryfino zagra na wyjeździe z Drawą Drawsko Pom. Debiutująca w IV lidze Odrzanka Radziszewo rozegra pierwszy mecz u siebie 14 sierpnia o 17.30 z Iną Goleniów. Wojewódzka okręgówka startuje 10 sierpnia: Odra Chojna zmierzy się w Barlinku z Pogonią, a Morzycko Moryń w Myśliborzu z Osadnikiem.
Regionalna okręgówka inauguruje rundę jesienną 14 sierpnia. O godz. 14: Błękit Pniewo - Polonia Giżyn, Hetman Grzybno - Sokół Pyrzyce, Zieloni Zielin - Myśla Dargomyśl, o 17.30 Orzeł Trzcińsko-Zdrój - Wicher Przelewice, o 18 Ogniwo Babinek - Mieszko Mieszkowice.
A-klasa i B-klasa zaczynają 31 sierpnia.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska