Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 34 z dnia 20.08.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Podpisy zebrane
Premier rezygnuje
Program Dni Integracji
Muzyczny dyrektor Chojny
Banie historyczne
Najlepsi w Olecku
Elfy uskrzydlają
Powiatówka w przebudowie
Chojeński stulatek
Hej Bieszczady! (2)
Patrole na Morzycku
Sport

SPORT

Giermak niezwyciężony
Junior młodszy Eryk Giermak z Klubu Bokserskiego Garda Chojna został mistrzem Polski w kategorii 60 kg podczas rozgrywanej od 10 do 15 sierpnia w Łodzi Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Podopieczny trenera Jarosława Przygody zwyciężył po raz drugi w tej imprezie, udowadniając, że jest najlepszym bokserem w kraju w swej kategorii wiekowej.
Do Łodzi z chojeńskiej Gardy zakwalifikowało się dwóch zawodników: Eryk Giermak w wadze 60 kg i Oskar Mróz w kategorii najcięższej, czyli +80. Oskar odpadł już po pierwszej walce ćwierćfinałowej, staczając bardzo zacięty, dramatyczny pojedynek z Denisem Górniakiem z Bytomia. Przegrał niejednogłośnie (1:4) po ostrej wymianie ciosów i gdyby nie ostrzeżenie i tym samym odjęte punkty, wynik mógłby być inny.

Eryk Giermak
Nie zawiódł renomowany Giermak, który do tej pory był postrachem dla początkujących zawodników. W pierwszej, dość dziwnej walce nie napracował się zbytnio, bo jego przeciwnik Łukasz Wójcik z Tygrysa Elbląg rzeczywiście zachowywał się jak tygrys wypuszczony z klatki. Zaraz po rozpoczęciu pojedynku rzucił się z furią na Eryka, chcąc widocznie pokazać, że nie czuje przed nim respektu. Gdy jednak Giermak odpowiedział podobnym atakiem, „tygrys” zgubił zęby. Dokładniej - wypluł ochraniacz zabezpieczający szczękę. Potem powtórzył ten manewr dwukrotnie i został zdyskwalifikowany. Znawcy problemu sugerowali, iż to był chwyt celowy, chroniący go przed poddaniem.
W walce półfinałowej nasz mistrz musiał się solidnie napracować. Krystian Romel z Piły zupełnie nie czuł przed nim respektu i świetnie wytrzymał kondycyjnie wszystkie trzy rundy. Eryk był lepszym zawodnikiem i zasłużenie wygrał 5:0, lecz po walce był chyba nieco zaskoczony, że przeciwnik stawiał tak duży opór, szczególnie w bardzo wyrównanej II rundzie.
Pojedynek finałowy z Adrianem Jachimowiczem (OSiR Suwałki) był już łatwiejszy, chociaż nie był to także spacerek. Giermak zdecydowanie dominował w każdej rundzie, będąc zawodnikiem bardziej wszechstronnym i szybszym. Wytrzymał kondycyjnie, chociaż w końcówce też „zasilanie” trochę spadło. Sporo wyższy od Eryka przeciwnik po wyeliminowaniu uchybień technicznych może w niedalekiej przyszłości być groźnym rywalem.
Giermak ma już rutynę, staczając jak na swój wiek dużo walk. To doświadczenie widać było w każdym pojedynku. Dobre wyszkolenie i opanowanie zaowocowało. W przyszły roku walczyć już będzie w kategorii juniora (18-19 lat) i tu zacznie się prawdziwy boks, bo nie będzie początkujących zawodników. W tym wieku jest właściwa selekcja. Kto nie ma talentu i pobawił się boksem, to kończy karierę, a zostają najlepsi.
(tw)

Walki z Łodzi można oglądać na stronie internetowej bokser.org


Ostro zakręcili
Filip Hasse
Ósmy już z kolei rowerowy maraton MTB Dookoła Jeziora Miedwie odbył się 10 sierpnia. Na 58-kilometrowej trasie ścigało się aż 1200 zawodniczek i zawodników. To kolejny rekord frekwencji, świadczący zarazem o renomie i wspaniałej organizacji wyścigu. Organizatorzy mają już prawdziwy ból głowy, bo logistycznie trudno zapanować nad taką ilością uczestników. Wszyscy, którzy do tej pory uczestniczyli w tej imprezie, są zachwyceni i pełni podziwu. W tym roku mieliśmy wyjątkowo dużą grupę reprezentantów z naszego powiatu. Trudno zliczyć, ale zapewne uzbierała się czterdziestka. Wspaniale zaprezentował się tegoroczny zwycięzca wyścigu w Przyjezierzu Filip Hasse z Gryfina, który zajął II miejsce z czasem 1 godz. 39 min i 5 sek. Wyprzedził go tylko o 3 sekundy Rafał Chmiel, reprezentujący Strzelce Krajeńskie. Warto dodać, iż w roku ubiegłym kolejność na mecie była odwrotna, bo wygrał wtedy Hasse.
Jak już wcześniej wspominałem, duże postępy robi chojeński góral Sylwan Barcz, który w tym wyścigu zajął wysokie 11. miejsce. Mamy też wspaniałą seniorkę. Teresa Ostrowska z Morynia wprost zdeklasowała swoje przeciwniczki w kategorii K6, czyli 60-latek. Wyprzedziła zdecydowanie nie tylko 9 rywalek, lecz ponad 400 uczestników, zajmując w open 782. miejsce.
S. Barcz startował w barwach Bike Team Chojna, w składzie którego byli także: Andrzej Kozłowski, Grzegorz Olejnik, Tomasz Wiatrzyk, Adrian Sobieralski, Karol Turkiewicz i Paweł Sławiński.
Członkowie Bike Team Chojna dziękują sponsorom swych strojów. Są to: firma Coolbike.pl - sklep Megasport, sklep ZOOland Chojna, Auto Concept Łukasz Kugler, Styl Drew - wyroby z drewna, JP Komputer Serwis.
(tw)


Morzycko z żaglówkami i kajakami
Stowarzyszenie Przyjaciół Morynia i Jeziora Morzycko było w ubiegłą sobotę organizatorem trzecich już Regat o Błękitną Wstęgę Jeziora Morzycko. Jak podkreślali organizatorzy, była to przede wszystkim impreza towarzyska, propagująca tę piękną dyscyplinę sportu i rekreacji. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że na moryńskiej plaży pojawiła się pokaźna liczba amatorów kąpieli i spacerowiczów, którzy obserwowali zmagania żeglarskich załóg. Szkoda tylko, iż na starcie pojawiło się jedynie 6 żaglówek, bo warunki pogodowe i wietrzne były bardzo dobre. Więcej natomiast zgłosiło się amatorów kajakowych zmagań, którzy rywalizowali w paru grupach wiekowych. Morzycko ożyło i był to dobry prognostyk na przyszłość. Tak piękny i atrakcyjny akwen nie może być bowiem tylko miejscem do kąpieli i wędkowania. Może być z powodzeniem ośrodkiem sportów wodnych.
(tekst i fot. tw)

Wszystkim, którzy wzięli czynny lub bierny udział w III edycji Regat o Błękitną Wstęgę Jeziora Morzycko dziękuję za zaangażowanie, pomoc, radę, uśmiech, cierpliwość, dar serca... kieszeni... Za wszystko. Wsparcie dodawało mi skrzydeł, zniechęcenie mobilizowało, uśmiech dawał energię, przeszkody - siłę. Dostałam tak wiele... Dziękuję wszystkim Wam, bez których regaty nie byłyby dla mnie tak fajnym wydarzeniem. Zachęcam do odwiedzenia strony internetowej: www.przyjacielemorynia.pl
Małgorzata Dorożyńska - prezes SPMiJM


Ping-pong na Dni Integracji
W ramach tegorocznych Dni Integracji w Chojnie 23 i 24 sierpnia w sali gimnastycznej Gimnazjum im. J. Korczaka przy ul. Szkolnej 15 odbędzie się turniej tenisa stołowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Startować mogą amatorzy oraz zawodnicy zrzeszeni w PZTS, uczestniczący w rozgrywkach ligowych od klasy A do IV ligi włącznie. W piątek od godz. 17 rywalizować będą uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, a w sobotę od godz. 15 mężczyźni w kategorii open. Obowiązuje obuwie halowe i własne rakietki tenisowe.
Informacje i zapisy pod nr. tel. 501 776 110 lub na adres e-mail: [email protected] Organizatorzy: Centrum Kultury w Chojnie i Uczniowski Klub Sportowy T Victoria.


Piłka nożna
III liga. 14 sierpnia Energetyk Gryfino przegrał u siebie z Cartusią Kartuzy 1:3. Przy stanie 0:3 honorowego gola zdobył Aleksandrowicz. Energetyk: Zimecki, Kinowaki, Jeż, Kondraciuk, Pawłowski, Barandowski, Lipka, Akuta, Piskorowski, Aleksandrowicz, Ułasowicz. Inne wyniki: Chemik Police - Pomorze Potęgowo 2:0, Bałtyk Gdynia - Kaszubia Kościerzyna 1:3, Pogoń II Szczecin - Kotwica Kołobrzeg 3:1, Drawa Drawsko Pom. - Arka II Gdynia 3:1, Lechia II Gdańsk - Bałtyk Koszalin 2:2, Koral Dębnica - Polonia Gdańsk 2:2, Gwardia Koszalin - Leśnik/Rossa Manowo 0:0.
W niedzielę gryfinianie ulegli na wyjeździe Arce II 0:3 (0:1). Leśnik - Drawa 0:1, Cartusia - Lechia II 0:1, Kotwica - Chemik 2:1, Pomorze - Gwardia 3:1, Polonia - Bałtyk G. 1:1, Bałtyk K. - Koral 6:0, Kaszubia - Pogoń II 2:2. Energetyk zajmuje przedostatnią pozycję. W sobotę podejmuje Lechię II.

IV liga. Na inaugurację 14 sierpnia beniaminek Odrzanka Radziszewo przegrał u siebie z Iną Goleniów 0:1. Inne wyniki: Vineta Wolin - Sarmata Dobra 6:1 Kluczevia Stargard - Hutnik Szczecin 2:1, Świt Szczecin - Kłos Pełczyce 4:0, Dąb Dębno - Astra Ustronie Morskie 2:0, Darzbór Szczecinek - Stal Szczecin 0:3, Rasel Dygowo - Gryf Kamień Pomorski 2:2, Arkonia Szczecin - Wielim Szczecinek 3:2.
W sobotę Odrzanka wygrała w Pełczycach 1:0 po golu Klimuka. Zagrała w składzie: Walicki, Lewandowski, Marzantowicz, Pawlak, Krupa, Trzeźwiński, Andrzejewski, Jastrzębski (Żarnotal), Szandruk, Mróz, Klimuk (Trendel). Inne wyniki: Hutnik - Świt 1:2, Gryf - Arkonia 6:2, Ina - Dąb 1:3, Astra - Rasel 1:0, Darzbór - Vineta 0:6, Sarmata - Kluczevia 2:0, Stal - Wielim 2:0. W sobotę o 16 Odrzanka podejmuje Hutnika.

Wojewódzka okręgówka
14 sierpnia Odra Chojna wygrała u siebie z Zorzą Dobrzany 3:2 (1:1). Dwa gole zdobył Andrzejak, a jednego Skóra. Morzycko Moryń przegrało na własnym boisku z Pogonią Barlinek 0:2 (0:0). Klon Krzęcin - Osadnik Myślibórz 1:3, Piast Chociwel - Gavia Choszczno 1:1, Stal Lipiany - Pomorzanin Przybiernów 1:3, Pomorzanin Nowogard - Iskierka Szczecin 3:0, Unia Dolice - Victoria Przecław 2:0, Ina Ińsko - Flota II Świnoujście 0:0.
W sobotę Odra wygrała w Płotach z Polonią 4:2. Trzy bramki strzelił Zielas i jedną Andrzejak. Nasi wystąpili w składzie: Andrzejewski, P. Kusiak (F. Jaz), Orman, Stasiak, K. Kusiak, Macioł (Pohorecki), Skóra (Kuflowski), Zatorski, Turkiewicz, Zielas (Surmacz), Andrzejak.
Morzycko uległo w Dobrzanach 0:2 (0:1). Pogoń - Klon 4:1, Iskierka - Unia 3:1, Osadnik - Stal 1:0, Pomorzanin P. - Ina 0:1, Victoria - Piast 0:1, Flota II - Pomorzanin N. 3:1.
W czwartej kolejce w sobotę Odra pauzuje (jest nieparzysta liczba drużyn, bo do rywalizacji dołączyła Pogoń Barlinek, która zrezygnowała z udziału w rozgrywkach III ligi). Morzycko podejmuje Polonię, a w środę 28 sierpnia o 17.30 derby w Chojnie: Odra - Morzycko.

Regionalna okręgówka. 14 sierpnia: Ogniwo Babinek - Mieszko Mieszkowice 1:1 (Jasiak - Iwan), Orzeł Trzcińsko-Zdrój - Wicher Przelewice 2:1 (Laszczyński 2), Hetman Grzybno - Sokół Pyrzyce 4:2, Błękit Pniewo - Polonia Giżyn 5:0 (Łągiewczyk 2, Grudniewski, Piwowarski, Plis), Zieloni Zielin - Myśla Dargomyśl 1:1 (Szwechłowicz), Piast Karsko - Orzeł Bierzwnik 3:0, Remor Recz - Orzeł Pęzino 1:2, Mechanik Warnice - Orkan Suchań 0:1.
17-18 sierpnia: Orkan - Mieszko 0:1 (Paszko), Sokół - Orzeł T. 2:1, Polonia - Hetman 1:0, Orzeł P. - Zieloni 5:1 (A. Stelmach), Orzeł B. - Błękit 2:5 (Łągiewczyk 2, Węgrzyn, Grudniewski, Plis), Myśla - Ogniwo 4:4, Wicher - Remor 0:1, Mechanik - Piast 1:5.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska