Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 34 z dnia 20.08.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Podpisy zebrane
Premier rezygnuje
Program Dni Integracji
Muzyczny dyrektor Chojny
Banie historyczne
Najlepsi w Olecku
Elfy uskrzydlają
Powiatówka w przebudowie
Chojeński stulatek
Hej Bieszczady! (2)
Patrole na Morzycku
Sport

Premier rezygnuje

Premier Platzeck
9 sierpnia w Schwedt
Często odwiedzający nasz transgraniczny region premier Brandenburgii Matthias Platzeck zapowiedział swą rezygnację ze stanowiska z końcem sierpnia. Szefem rządu w tym przygranicznym landzie jest od 2002 roku. To czołowy polityk SPD, był nawet jej przewodniczącym w całych Niemczech i kandydatem na kanclerza, ale w 2006 r. zrezygnował z tej funkcji z powodów zdrowotnych. Miał m.in. problemy ze słuchem i krążeniem, a ostatnio przeszedł lekki udar mózgu.

Brandenburgia jest jedynym niemieckim landem, który współpracę z sąsiedzką Polską ma wpisaną w swą konstytucję. Nic więc dziwnego, że premier Platzeck uczestniczył w wielu polsko-niemieckich wydarzeniach, np. w otwarciu przejścia promowego przez Odrę w Gozdowicach, zniesieniu kontroli granicznych na przejściu w Krajniku Dolnym (w grudniu 2007 r. po wejściu Polski do układu z Schengen) czy niedawno, 9 sierpnia w Schwedt w otwarciu Centrum Turystyki Wodnej, które powstało we współpracy z Gryfinem. W ubiegłym roku premier Platzeck spotkał się w Mescherinie z osiadłymi w Niemczech polskimi rodzinami. - Kiedyś nie myślałem optymistycznie, że tak szybko będziemy na takim etapie - powiedział wówczas o stosunkach polsko-niemieckich.

Funkcję premiera Platzeck pełnić będzie do 28 sierpnia. Jego następcą ma być minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Dietmar Woidke (także SPD). Dotychczasowy premier nie wycofa się całkiem z polityki, bo pozostanie posłem landtagu (parlamentu tego kraju związkowego).
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska