Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 44 z dnia 29.10.2013

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Mamy liderkę Pomorza
Budżet obywatelski podzielony
Skąd brać uczniów?
Szelążek za Konarskiego i Terebeckiego
Zwycięski Sinatra z Budzynia
Chojeńskie podatki
Burmistrz może kupić mieszkanie
Salus chce budować przychodnię
O dziejach Czartoryi
Wielka Grabież w Dolinie Miłości
Listy po referendum w Chojnie
Sport

SPORT

Ruch w Dolinie Miłości
Sandra Probucka
i Kacper Maciejski
Już po raz trzeci liczna grupa biegaczy i kijkarzy odwiedziła romantyczną Dolinę Miłości w Zatoni Dolnej, aby wziąć udział w imprezie Love Run. Organizatorzy (Ośrodek Edukacji Regionalnej w Zatoni, Bike Team Chojna i Federacja Zielonych Gaja ze Szczecina) najbardziej obawiali się jesiennej pluchy, ale pogoda spisała się na medal, bo było cieplutko jak w maju. Od razu więc zagwarantowany był pogodny nastrój imprezowiczów. Uczestnicy nordic walkingu wystartowali na trasie długości około 4 km, a biegacze na nieco dłuższej i bardzo wymagającej ze względu na znaczne przewyższenia. W Dolinie było trochę zamieszania, bo sporo uczestników pomyliło trasę, ale w rezultacie stan się zbilansował, bo tyle samo osób wbiegło do lasu i tyle samo wybiegło na polanę. Żeby też zatrzeć te niedoróbki organizacyjne, wszyscy w drodze losowania otrzymali drobne upominki i gorący posiłek, co jeszcze bardziej poprawiło nastroje. Imprezą towarzyszącą był łuczniczy Turniej Amora, a w ramach zakończenia sezonu rowerowego w gminie Chojna dzieci mogły się zmierzyć w wielu konkurencjach. Można też było kupić produkty regionalne: świeżo wyciśnięty sok z zatońskich jabłek, sery, przetwory owocowe.
W rezultacie była to impreza sympatyczna, rekreacyjno-sportowa. Odnotowano także zwycięzców. Bieg w kategorii mężczyzn wygrał młody triathlonista z Gryfina Kacper Maciejski przed Mariuszem Łętowskim z Nawodnej, a wśród pań młodsza juniorka Sandra Probucka przed Jolantą Puchalską (obie z Gryfina). W kategorii zakochanych par najszybciej dotarli do mety Renata Kowalska z Klępicza i Marcin Jaskuła z Gryfina. Spośród kijkarzy pierwsi wyłonili się z lasu Wanda Śliwka - renomowana zawodniczka z Czepina i Grzegorz Zembik z Gryfina.
(tekst i fot. tw)

Organizatorzy: Ośrodek Edukacji Regionalnej Zatoń Dolna 12, Federacja Zielonych Gaja i Bike Team Chojna składają podziękowania sponsorom wydarzenia: fundatorowi głównych nagród - firmie Thomas, Wandzie Bazan - Husqvarna Chojna oraz firmie Megasport Coolbike. Serdecznie dziękujemy za olbrzymią pomoc piekarni-cukierni MAXX, firmie Ogrody Zielińscy, Barbarze i Radosławowi Sobisiom, Gospodarstwu Ekologicznemu Frykas z Marwic, firmie Weinzimmer Schwedt, Ewie Listowskiej, Michałowi Rembasowi, Mariuszowi Iskrze, państwu Kubowiczom, Radosławowi Stecowi, Norbertowi Oleśkowowi, P. Cieślakowi, gminie Chojna, państwu Stecom, Trzęsielom, Białousom, Klisowskim, Melerowiczom, Marioli Winnik i wszystkim wyjątkowo życzliwym kupcom z Krajnika Dolnego oraz Małgorzacie Mateckiej. Szczególne podziękowania składamy Radkowi Brzezińskiemu - pomysłodawcy LoveRun, który przy tej edycji napracował się bardzo, choć nie było go prawie widać.


Motorowa integracja trwa
Dwaj prezesi: Łukasz Kugler (z lewej)
i Eddy Schulz. W środku skarbnik
chojeńskiego klubu Marek Kugler
Klub Motorowy Chojna zorganizował na koniec sezonu integracyjne spotkanie ze swym niemieckim partnerem - Motorsportclubem ze Schwedt. Owocna współpraca trwa już 7 lat. Imprezę podsumowującą przygotowano w miniony piątek i sobotę. Prezes Łukasz Kugler wręczył dyplomy uznania osobom wspierającym działalność chojeńskiego klubu. Otrzymał go m.in. burmistrz Adam Fedorowicz oraz bardzo zasłużony w województwie działacz sportu motorowego - sędziwy Józef Serdyński, który wraz z nieżyjącym już Konradem Kuglerem byli pomysłodawcami utworzenia w Chojnie toru motocrossowego. Wśród gości był także prezes klubu ze Schwedt Eddy Schulz i przewodniczący Okręgowej Komisji Motocyklowej przy Zarządzie Okręgu PZMot w Szczecinie Andrzej Gaszewski. Dodajmy, że ponadgraniczna integracja w chojeńskim klubie zaszła tak daleko, iż w jego barwach od lat występują i odnoszą sukcesy zawodnicy niemieccy.
Kooperacja obu klubów (w tym i takie spotkania integracyjne) uzyskała wsparcie unijne dzięki projektowi współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Programu Operacyjnego Europejska Współpraca Terytorialna - Współpraca Transgraniczna Krajów Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia i Województwo Zachodniopomorskie 2007-2013. W trakcie pierwszego spotkania w 2010 roku podpisano oficjalną deklarację o współpracy. W miniony piątek na roboczym posiedzeniu obradowały oba zarządy, a nazajutrz zorganizowano uroczystą kolację członków. Prezes Kugler powiedział, że siedmioletnia współpraca potwierdza, iż integracja może odbywać się także poprzez sport i rekreację.
(tekst i fot. rr)


Zdetronizowani
Jedną bramką 30:31 przegrali w sobotę u siebie piłkarze ręczni Energetyka Gryfino z MKS Brodnica i stracili na jego rzecz fotel lidera II ligi. Do przerwy prowadzili goście trzema bramkami, ale końcówka była wyrównana i dramatyczna. Rywale decydującego o zwycięstwie gola strzelili w ostatnich sekundach z karnego.
Pozostałe wyniki: Gwardia Koszalin - Szczypiorniak Olsztyn 22:22, Sokół Gdańsk - Sambor Tczew 32:18, Tytani Wejherowo - Korona Koronowo 36:26, MKS Grudziądz - GKS Żukowo 31:32, AZS UMK Toruń - SMS II Gdańsk 26:28. Czołówka tabeli:
    1. MKS Brodnica     6  12  181:142
    2. Energetyk Gryfino  7  11  200:157
    3. Gwardia Koszalin   7  11  204:165
Następny mecz gryfinianie rozegrają 9 listopada w Gdańsku z SMS II.Podwójny sukces gryfińskich gimnazjalistek
Przed paru laty gryfińskie gimnazjalistki były sportową potęgą, gromiąc rywalki szczególnie w zawodach lekkoatletycznych. Potem były mniejsze sukcesy, okraszane niekiedy medalami. Obecnie znów Gimnazjum nr 1 jest na szczycie. Właśnie niedawno dziewczęta wygrały wojewódzki finał ligi lekkoatletycznej i drugą imprezę szczebla wojewódzkiego – sztafetowe biegi przełajowe.
Finał ligi z udziałem 16 zespołów rozegrany został 8 października w Szczecinie. Gryfinianki zwyciężyły zdecydowanie, gromadząc 1460 pkt. Drugi zespół (Gimnazjum nr 12 ze Szczecina) miał 1271, a trzeci z Barwic 1116 pkt. Rywalizacja w lidze polega na tym, iż szkoła wystawia 16-osobową ekipę, z której punktuje 12 najlepszych. Z Gryfina najwięcej punktów wywalczyła skoczkini wzwyż Marta Kwiecień (172) za wynik 160 cm.
Ekipa chłopców z Gimnazjum nr 1 z Gryfina zajęła 13. miejsce. Zwyciężył Złocieniec z wynikiem 1361 pkt.


Sztafety w Tychowie
17 października w Tychowie (pow. białogardzki) odbyły się wojewódzkie finały sztafetowych biegów przełajowych szkół wszystkich poziomów. Startowały zwycięskie zespoły powiatowe. W podstawówkach dziewcząt zwyciężyła SP 2 z Goleniowa. Nasz powiat reprezentowała ekipa SP z Mieszkowic, zajmując 12. miejsce.
Wśród chłopców zwycięstwo odniósł także Goleniów, a nasz zespół (SP Chojna) zaprezentował się bardzo obiecująco, zajmując 6. miejsce. W gimnazjach - jak już pisaliśmy - górą były gryfinianki, a męską rywalizację wygrał Świdwin. Mistrzowie naszego powiatu, czyli Gimnazjum przy LO w Gryfinie, uplasowali się na 17. pozycji.
Nie odnieśliśmy sukcesu w szkołach ponadgimnazjalnych. Dziewczęta z ZSP w Chojnie zajęły 14. lokatę, a chłopcy z ZSO w Gryfinie 13. Zwyciężyły sztafety z I LO w Kołobrzegu i z ZSP w Tychowie. (tw)


Międzynarodowe lotki
W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Widuchowej po raz dziewiąty zorganizowano 19 października zawody w darta, czyli w rzutach lotkami do tarczy. Jak co roku, w imprezie udział wzięli także strażacy z zaprzyjaźnionej niemieckiej gminy Heinersdorf. Po zaciętej rywalizacji zwycięzcą został Thomas Prehn z ochotniczej straży w Heinersdorfie. Po raz pierwszy na podium stanęły druhny, bowiem drugie miejsce zajęła Barbara Filipiak z OSP Widuchowa, a trzecie Lidia Behm ze straży niemieckiej.


Piłka nożna
III liga. Energetyk Gryfino zremisował 0:0 w Gdańsku z ostatnią w tabeli Polonią. Inne wyniki: Bałtyk Koszalin - Kaszubia Kościerzyna 0:0, Lechia II Gdańsk - Pomorze Potęgowo 3:1, Chemik Police - Gwardia Koszalin 1:1, Cartusia Kartuzy - Kotwica Kołobrzeg 1:3, Koral Dębnica - Leśnik/Rossa Manowo 0:3, Bałtyk Gdynia - Arka II Gdynia 2:1, Pogoń II Szczecin - Drawa Drawsko Pom. 1:2. Prowadzą Kaszubia i Drawa, a gryfinianie są na 14. pozycji. W sobotę o 14 podejmują Gwardię.

IV liga. Ósmej porażki doznała Odrzanka Radziszewo - tym razem 1:3 (0:0) u siebie z Arkonią Szczecin. Prowadziła od 66' po golu Deptuły, ale potem w niespełna kwadrans straciła trzy bramki. Stal Szczecin - Hutnik Szczecin 1:2, Kluczevia Stargard - Gryf Kamień Pomorski 4:4, Sarmata Dobra - Kłos Pełczyce 2:0, Darzbór Szczecinek - Ina Goleniów 2:3, Dąb Dębno - Rasel Dygowo 1:1, Świt Szczecin - Wielim Szczecinek 3:1, Vineta Wolin - Astra Ustronie Morskie 1:1. Prowadzi Stal, a Odrzanka jest na 14. miejscu. W sobotę w trzynastej kolejce gra w Szczecinku z Wielimem.

Wojewódzka okręgówka. W identycznym stosunku 1:0 wygrały w sobotę obie nasze drużyny. Odra Chojna w Szczecinie z Iskierką (gol Kuflowskiego), a Morzycko Moryń w Przecławiu z ostatnią w tabeli Victorią (bramkę strzelił Jędrasiak). Inne rezultaty: Piast Chociwel - Stal Lipiany 2:1, Gavia Choszczno - Klon Krzęcin 7:1, Osadnik Myślibórz - Pogoń Barlinek 1:4, Unia Dolice - Ina Ińsko 0:2, Pomorzanin Przybiernów - Zorza Dobrzany 1:1, Flota II Świnoujście - Polonia Płoty 1:1. Czołówka tabeli:
    1. Osadnik Myślibórz  13  30  32:12
    2. Gavia Choszczno   13  29  37:18
    3. Odra Chojna     13  28  36:17
W sobotę o 14 Odra podejmuje Flotę II, a Morzycko Iskierkę.

Regionalna okręgówka. Hetman Grzybno - Mieszko Mieszkowice 3:5 (dla zwyc. Paszko 3, Linkiewicz, Szkolnicki), Orzeł Trzcińsko-Zdrój - Ogniwo Babinek 0:4, Remor Recz - Zieloni Zielin 4:4 (Stelmach 2, Dymidów, Tytoń), Błękit Pniewo - Myśla Dargomyśl 2:0 (Łągiewczyk 2), Orkan Suchań - Polonia Giżyn 3:0, Piast Karsko - Orzeł Pęzino 0:3, Mechanik Warnice - Wicher Przelewice 2:1, Orzeł Bierzwnik - Sokół Pyrzyce 3:3. Prowadzi Sokół z 1 pkt przewagi nad Błękitem i Orłem P. oraz 2 pkt nad Trzcińskiem. 7) Mieszko, 8) Ogniwo, 9) Zieloni, 16) Hetman. W sobotę o 13.30 Orzeł P. - Błękit, o 15 Mieszko - Orzeł T., w niedzielę o 12.30 Ogniwo - Remor, o 13.30 Zieloni - Orkan i Myśla - Hetman.

A-klasa. Gr. III. Grot Gardno - Fagus Kołbacz 2:3 (dla zwyc. Bąbel 2, Najda), Vielgovia Szczecin - OKS Euroinsbud Goleniów 1:0, Zryw Kołbaskowo - Hanza Goleniów 2:2, Pomorzanin II Nowogard - Wicher Reptowo 1:2, Znicz Niedźwiedź - Komarex Komarowo 3:0, Orzeł Grzędzice - Wołczkowo-Bezrzecze 1:2. Prowadzi Fagus.
Gr. IV. Łabędź-GryfHurt Widuchowa - Chrobry Lisie Pole 2:1 (dla zwyc. Sawicki, Karapulka), Iskra Banie - Unia Swochowo 7:0 (Grochocki 3, Prybacki 2, Sikorski, Kuzio), KLUKS Krzywin - Odra II Chojna 3:1, Klon Krzymów - Rurzyca Nawodna 1:2 (dla zwyc. Prawdziuk, Andrzejewski), Czarni Lubanowo - Czarni Czarnówko 8:0 (Ł. Prostak 6, A. Prostak 2), Czcibor Cedynia - Witniczanka Witnica 3:1. Prowadzą Łabędź i Czarni L.
Gr. VI. Piast Piaseczno - Sokół Różańsko 2:1 (Boczkowski, Osiadacz), Zjednoczeni Kurzycko - GKS Golenice 0:3, Koral Mostkowo - Goplana Żabów 9:0, Pogoń II Barlinek - Sęp Brzesko 1:3, Santos Sarbinowo - Chrobry Boleszkowice 5:3, Orkan Rów - Spartakus Rychnów 8:2.

B-klasa. Gr. IV. Polonia Gryfino - Tywa Swobnica 3:0 vo, Orzeł Żelechowo - Zryw Góralice 1:7, Osadnik II Myślibórz - Wicher Steklno 4:1, Gryf Nowielin - Pro-Team Żarczyn 2:6 (Owczarek 3, Sztuka, Mielec, Leśniak), Rosnowianka Rosnowo - Bonus Rzepnowo 4:1 (Różycki, Mej, M. Jaruszewski, A. Górliński). Mistrzem jesieni została Polonia.
Gr. VI. Korona Klępicz - Czarni Czerników 2:0 (Głos, Bladowski), Odra Czelin - Olimpia Troszyn 4:5 (dla zwyc. Kowalski 3, Kołodziejczyk, Kiełbasa), Morzycko II Moryń - Olimpia Smolnica 3:2, Sekwoja Brwice - Pomorzanin Cychry 1:5, Błękitni Białęgi - Sokół Przyjezierze 2:2. Po rundzie jesiennej na czele są Olimpia S. i Pomorzanin.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska