Dzisiaj jest wtorek, 19 października 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 22 z dnia 03.06.2014

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
25 lat wolności
Powyborcze notki
Pieniądze na zabytki
A jednak można!
Muzyka i przyroda
Mammografia w Godkowie i Chojnie
Program Dni Chojny
Moryński WOPR już działa
Jedziemy dla Artura
Gmina a bezdomne zwierzęta
Tam Polak z honorem brał ślub (1)
Sport

SPORT

Rewelacyjni młodzicy
Piłkarze ręczni Energetyka Gryfino odnieśli życiowy sukces, zdobywając II miejsce w nieoficjalnych Mistrzostwach Polski Młodzików, które rozgrywane są jako Puchar Związku Piłki Ręcznej. Jest to najwyższa rangą impreza w tej kategorii wiekowej w Polsce. Do finału krajowego kwalifikuje się 16 zespołów z eliminacji wojewódzkich. Nasz zespół, prowadzony przez Piotra Kejsa i Arkadiusza Augustyniaka, przegrał rywalizację o I miejsce z MKS Kwidzyn tylko jedną bramką 21:22. Ponadto Wojciech Dadej z Energetyka został uznany za najbardziej wartościowego zawodnika turnieju. Finał Pucharu Polski rozgrywano 26-29 maja w Dźwirzynie (gm. Kołobrzeg).


Pankratow w memoriale Kusego
Zawodnik gryfińskiego Hermesa Paweł Pankratow pobiegnie 7 czerwca na dystansie 5000 m w Memoriale Janusza Kusocińskiego w Szczecinie. To prestiżowa impreza lekkoatletyczna wysokiej rangi, rozgrywana nieprzerwanie od 60 lat. Zazwyczaj startuje czołówka naszych zawodników, a pojawiają się także liczne gwiazdy lekkoatletyki światowej. Występ Pawła to nie przypadek, bo niedawno na mityngu w Białogardzie podczas samotnego biegu (nie miał mocnych rywali) ustanowił kolejny rekord klubu w biegu na 5000 m, uzyskując świetny czas 14:37,08 s. To rezultat liczący się nie tylko w kategorii juniorów, lecz i seniorów. W mocniejszej stawce powinien ten rekord wkrótce poprawić.
Z memoriału będzie prowadzona transmisja telewizyjna. Bieg Pawła zaplanowano na godz. 18. Zawody przy ul. Litewskiej rozpoczynają się o godz. 16.


Górale znów w Przyjezierzu
W sobotę w Przyjezierzu k. Morynia w rowerowym maratonie górskim rywalizowało 78 zawodników w IV rundzie Zachodniej Ligi MTB. Jako pierwszy zameldował się na mecie Maciej Iwko z Gorzowa, wyprzedzając minimalnie Dariusza Hleka z Przęsocina (pow. policki). Najlepszy z naszego powiatu był Patryk Windak z Gryfina, który zajął 12. miejsce ze stratą ponad 8 min. do lidera. W następnym numerze więcej o imprezie.
(tekst i fot. tw)


Potrzebny odpoczynek
Eryk Giermak
Rozmowa z Erykiem Giermakiem - bokserem Gardy Chojna, aktualnym mistrzem Polski juniorów w wadze do 60 kg. Eryk od wielu lat kolekcjonuje mistrzowskie tytuły w kraju, począwszy od kategorii młodzika. Dwukrotnie był triumfatorem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, a także uczestnikiem mistrzostw Europy, a pod koniec kwietnia reprezentował nasz kraj na mistrzostwach świata w Sofii.

„Gazeta Chojeńska”: - Chyba przyznasz, że prawdziwy boks zaczyna się od wieku juniora. Zacząłeś wcześnie, a ponadto solidnie trenowałeś, więc jako młodzik czy nawet młodszy junior zmiatałeś rywali z ringu. Właściwie nie miałeś równorzędnych przeciwników. Teraz już tak łatwo nie jest. Ostatni tytuł był „pod górkę”.

Eryk Giermak: - Tak, bo jestem liderem i każdy chce wygrać z mistrzem. Łatwiej jest gonić, niż być gonionym. Trudno jest utrzymywać się na szczycie.

- Czego Ci brakuje, aby na zawodach międzynarodowych najwyższej rangi zadomowić się w strefie medalowej?

- Sądzę, że trochę czasu, bo w głowie mam już wszystko poukładane. Musiałem nieco pozmieniać taktykę, inaczej rozłożyć siły, bo w juniorach są już rundy trzyminutowe i nie można walczyć na jednym wdechu. Teraz wydaje mi się, że już wiem, co mam robić, jak rozłożyć siły. Będąc w kadrze, spotykałem się z różnymi trenerami i to też dużo mi dało, bo każdy miał jakieś cenne uwagi.

- Kondycyjnie wytrzymujesz całą walkę czy masz problemy w końcówce?

- Kondycja jest raczej moją dobra stroną. Trenerzy twierdzą również, że mam dobrą szybkość, więc trzeba to wszystko odpowiednio poukładać i powinno być dobrze. Na takich zawodach jak mistrzostwa Europy czy świata wszyscy są dobrze przygotowani, więc kondycja schodzi na dalszy plan, a decyduje głowa. Teraz w Sofii byłem przygotowany super, ale nie wyszło. Byłem mocno spięty.

- A jak trenerzy oceniają Twoją technikę?

- Przez całą karierę boksowałem tylko do przodu. Są plusy i minusy takiej taktyki, bo gdy mam specyficznego przeciwnika i trzeba się cofnąć, wyprowadzić kontrę, to nie bardzo mi wychodzi. Jak coś kombinuję, to nieraz się gubię. Myślę więc, że powinienem doskonalić swój styl, swoje mocne strony, aby wszystko wychodziło automatycznie.

- Czy z trenerem rozszyfrowujecie potencjalnych przeciwników, analizujecie ich walki?

- Oczywiście. Podczas ostatnich czy poprzednich mistrzostw trener kazał nam obserwować walki nawet w niższych kategoriach, bo wiadomo, że tam mogą być moi przyszli przeciwnicy.

- Trener Przygoda mówił, że podczas ostatnich mistrzostw Polski byłeś już przemęczony. Chyba sam czujesz, że przydałby Ci się odpoczynek.

- To prawda. Głównym celem były mistrzostwa świata i nie wiem, dlaczego Polski Związek Bokserski nie zrobił mistrzostw krajowych wcześniej, aby przygotować formę na tę imprezę i po krótkim odpoczynku pojechać na mistrzostwa. Teraz mam spadek formy, bo gdy się trenuje pięć lat praktycznie bez odpoczynku (bo co to jest przerwa przez tydzień czy dwa), to zmęczenie musi przyjść.

- Boks jest specyficzną dyscypliną, bo sezon trwa praktycznie cały rok i trzeba na odpoczynek wybierać czas między mniej prestiżowymi zawodami. Trener mówił, że teraz da Ci odpocząć. Chyba przyda Ci się dłuższa przerwa.

- Na pewno się przyda.
Rozm. i fot. Tadeusz Wójcik

Wkrótce rozmowa z mistrzynią Polski Justyną Pietras oraz z trenerem Jarosławem Przygodą


Krzywińska Liga
Blisko 400 uczniów (głównie z gminy Widuchowa) wystartowało 23 maja w kolejnej edycji Krzywińskiej Liga Biegów Przełajowych. Od 21 lat głównym organizatorem jest Szkoła Podstawowa w Krzywinie we współpracy z miejscowym Klubem Olimpijczyka „Krzyś”, OSP, KGW, sołtysem i Radą Sołecką oraz gminnym oddziałem ZNP. W klasyfikacji zespołowej w grupie podstawówek wygrała Widuchowa przed Krzywinem, Lubanowem i SOSW Chojna. W gimnazjach zwyciężyła także Widuchowa przed SOSW Chojna.
Wśród gości imprezy byli przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego: Władysław Wojtakajtis (pływacki olimpijczyk z Meksyku i Monachium) i Krzysztof Pierwieniecki (olimpijczyk z Monachium z 1972 r. w boksie), a także Rajmund Zieliński - jeden z najwszechstronniejszych kolarzy polskich lat 60., paraolimpijczyk w wioślarstwie (absolwent SP w Krzywinie) Michał Gadowski, prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć, wójt Widuchowej Michał Lidwin. Wśród młodych biegaczy rozlosowano specjalne nagrody, w tym ufundowany przez Radę Sołecką rower górski i zakupiony przez miejscowych strażaków tablet. (r)
Dyrektor SP w Krzywinie Grażyna Magdziak dziękuje wszystkim za pomoc przy organizacji biegów i wsparcie finansowe, a w szczególności: OSP, KGW, Radzie Rodziców, Zarządowi Oddziału ZNP w Widuchowej, Zachodniopomorskiej Radzie Olimpijskiej, „Espana” T. Prajs i A. Andrejczuk.


Piłka nożna
III liga. W przedostatniej kolejce w sobotę pogodzony już z degradacją Energetyk Gryfino przegrał w Koszalinie z Gwardią 0:1 (0:1). Poza tym: Pogoń II Szczecin - Arka II Gdynia 2:1, Bałtyk Gdynia - GKS Manowo 1:1, Chemik Police - Drawa Drawsko Pom. 1:0, Koral Dębnica - Pomorze Potęgowo 3:1, Cartusia Kartuzy - Kaszubia Kościerzyna 2:1, Bałtyk Koszalin - Polonia Gdańsk 2:1, Lechia II Gdańsk - Kotwica Kołobrzeg 5:2. W sobotę o 17 gryfinianie żegnają się z III ligą, grając u siebie z wiceliderem Bałtykiem K.

IV liga. Odrzanka Radziszewo też spada do niższej ligi. W środę przegrała w Szczecinie z Arkonią 0:5, a w sobotę u siebie z Wielimem Szczecinek 2:3 (Bykowski, Pawlak). Inne wyniki z 28 maja: Wielim Szczecinek - Świt Szczecin 1:3, Hutnik Szczecin - Stal Szczecin 2:1, Kłos Pełczyce - Sarmata Dobra 1:1, Ina Goleniów - Darzbór Szczecinek 2:1, Astra Ustronie Morskie - Vineta Wolin 5:1, Gryf Kamień Pom. - Kluczevia Stargard 1:1, Rasel Dygowo - Dąb Dębno 3:1. Sobota: Stal - Rasel 0:2, Świt - Gryf 2:4, Dąb - Arkonia 3:2, Kluczevia - Astra 2:3, Vineta - Ina 4:1, Darzbór - Kłos 2:0, Sarmata - Hutnik 4:2. Zamykająca tabelę Odrzanka gra w sobotę w przedostatniej kolejce w Kamieniu.

Wojewódzka okręgówka. Na trzy kolejki przed końcem rozgrywek awans do IV ligi zapewniła sobie już Odra Chojna. W środę zremisowała na wyjeździe z Victorią 95 Przecław 2:2 po golach Kierula i Ormana, a w sobotę pokonała u siebie Iskierkę Szczecin 1:0 (Zielas). Morzycko Moryń przegrało w Choszcznie z Gavią 3:7, a potem pokonało Victorię 5:1 (Kamień 2, Lewicki, Rosadziński, Ogonowski). Inne wyniki ze środy: Flota II Świnoujście - Zorza Dobrzany 0:0, Iskierka - Polonia Płoty 1:0, Piast Chociwel - Klon Krzęcin 5:0, Unia Dolice - Stal Lipiany 2:1, Pomorzanin Nowogard - Ina Ińsko 3:0. Sobota: Ina - Unia 1:0, Stal - Piast 1:3, Polonia - Flota II 8:3, Klon - Gavia 3:2. Prowadzi Odra przed Osadnikiem. Spada pięć zespołów, więc zajmujące 12. pozycję Morzycko musi nadal walczyć o utrzymanie się. W sobotę gra na wyjeździe z Iskierką, a w środę 11 czerwca u siebie z Flotą. Odra w niedzielę gra w Świnoujściu, a trzy dni potem pauzuje.

Regionalna okręgówka. Środa: Mieszko Mieszkowice - Hetman Grzybno 1:4 (dla zwyc. A. Kudła, Trzeźwiński, Ułasowicz, Piątek), Ogniwo Babinek - Orzeł Trzcińsko-Zdrój 0:1 (samob.), Zieloni Zielin - Remor Recz 1:4, Myśla Dargomyśl - Błękit Pniewo 2:5, Wicher Przelewice - Mechanik Warnice 3:3, Sokół Pyrzyce - Orzeł Bierzwnik 6:2, Polonia Giżyn - Orkan Suchań 1:1, Orzeł Pęzino - Piast Karsko 1:2. W ostatni weekend: Orzeł T. - Mieszko 2:2 (Szot, D. Wojciechowski - Słupski, D. Szkolnicki), Remor - Ogniwo 0:3 (Woźniewski, Dębski, G. Kaniecki), Błękit - Orzeł P. 1:3 (Plis), Hetman - Myśla 1:3, Orkan - Zieloni 1:0, Piast - Wicher 2:0, Orzeł B. - Polonia 6:2, Mechanik - Sokół 4:1. Awans zapewnił już sobie Błękit. 4) Orzeł T., 6) Ogniwo. Pozostałe trzy nasze drużyny walczą o utrzymanie się: 11) Zieloni, 13) Mieszko, 15) Hetman. Do końca rozgrywek są jeszcze dwie kolejki.

A-klasa. Gr. III. Fagus Kołbacz - Grot Gardno 7:1 (dla zwyc. Turtoń 3, Kwiatkowski, Sipko, Czajkowski, Bąbel), Wołczkowo-Bezrzecze - Orzeł Grzędzice 1:2, Hanza Goleniów - Zryw Kołbaskowo 3:1, OKS Euroinsbud Goleniów - Vielgovia Szczecin 2:0, Wicher Reptowo - Pomorzanin II Nowogard 1:1, Komarex Komarowo - Znicz Niedźwiedź 2:9. Prowadzi Fagus, który w niedzielę gra z wiceliderem Euroinsbudem.
Gr. IV. Czarni Czarnówko - Czarni Lubanowo 0:4 (A. Prostak 2, Magdziarz, Kaźmierczak), Unia Swochowo - Iskra Banie 2:5 (Grochocki 3, Szkudlarek 2), Witniczanka Witnica - Czcibor Cedynia 1:3, Rurzyca Nawodna - Klon Krzymów 3:1, Odra II Chojna - KLUKS Krzywin 5:1, Chrobry Lisie Pole - Łabędź-GryfHurt Widuchowa 2:5. Awans zapewniło już sobie Lubanowo.
Gr. VI. GKS Golenice - Zjednoczeni Kurzycko 5:4 (Szkolnicki 4), Sokół Różańsko - Piast Piaseczno 0:3 vo, Goplana Żabów - Koral Mostkowo 0:4, Sęp Brzesko - Pogoń II Barlinek 4:1, Spartakus Rychnów - Orkan Rów 3:2, Chrobry Boleszkowice - Santos Sarbinowo 1:12.

B-klasa. Gr. IV. Polonia Gryfino - Wicher Steklno 8:0, Osadnik II Myślibórz - Zryw Góralice 13:3, Rosnowianka Rosnowo - Tywa Swobnica 1:9 (Pomykała 4, Durasiewicz 2, Mikołajczyk 2, M. Stolarski), Gryf Nowielin - Bonus Rzepnowo 1:3.
Gr. VI. Odra Czelin - Olimpia Smolnica 4:7 (Możdżeń 2, Gołos 2), Sekwoja Brwice - Czarni Czerników 1:2 (Pomostowski), Błękitni Białęgi - Olimpia. Troszyn 2:3 (dla zwyc. Gawarski, P. Kiełbasa, D. Kołodziejczyk), Korona Klępicz - Sokół Przyjezierze 2:3 (dla zwyc. Markiewicz, Rogalski, Korman). Awans zapewniła sobie Smolnica.

Czcibor szuka nowych piłkarzy
6 lipca o godz. 14 na stadionie w Cedyni Czcibor Cedynia organizuje testowy mecz dla nowych chętnych do gry piłkarzy.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska