Dzisiaj jest niedziela, 07 czerwca 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 40 z dnia 06.10.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Napady w przygranicznym Osinowie
Most przez cztery dni zamknięty
Nie chcemy pomagać nawet Polakom
Kongres Kobiet w Gryfinie
Po butelce na głowę
Bank nie dał kredytu
Bez solarów i bez pieniędzy
Cedyńskie finanse na półmetku
Festiwal CeDynia na Okrągło
Śmieciowiska w centrum miasta
Barwna tradycja
W piątek otwarcie galerii w Trzcińsku
Dyrektor Nowicka nie zgadza się z zarzutami
Sport

W piątek otwarcie galerii w Trzcińsku

Czesław Pyrgies
Władze gminy Trzcińsko-Zdrój użyczyły artystom miejsce na galerię obrazów, której utworzenie zapowiadaliśmy we wrześniu. Obiecały też pomoc przy organizacji plenerów malarskich. Oficjalne otwarcie galerii już w najbliższy piątek o godz. 17 w Trzcińskim Centrum Kultury (później będzie się mieścić w dawnym młynie).

Rozpoczynamy prezentację sylwetek twórców, których prace będzie można oglądać i nabyć w trzcińskiej galerii. Dziś Czesław Pyrgies. Urodził się w 1953 r. w Łękawicy koło Żywca. Uczył się w Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, nieprzerwanie malując, przy czym ostatecznie pozostał. Uprawia malarstwo przedstawiające, związane z rzeczywistością, ale odbieraną i przetworzoną w jemu tylko właściwy sposób. Kocha piękno świata, natury, rzeczy.
Ryszard Til
Ale świadomość, jak i podświadomość artysty obciążone są inną jeszcze prawdą o świecie: jest groźny, brutalny i niebezpieczny. Tematyka obrazów jest różnorodna. Pochwała natury i wrażliwość na jej piękno znajduje wyraz w pejzażach. Artysta utrwala piękno polskiej ziemi, szczególnie bliskiego mu Podhala. Posługuje się różnymi technikami: olejem, pastelą, akwarelą.
Obrazy Cz. Pyrgiesa prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym m.in. w USA (wielokrotnie), Florencji, Krakowie, Łodzi, Nowym Sączu.


W niedzielę w TCK swój wieczór autorski miał Ryszard Til z Chorzowa – główny inicjator tworzenia galerii. Zaprezentował fragmenty swej prozy, wierszy, fraszek, a także obrazy.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska