Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 51-52 z dnia 22.12.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Życzenia świąteczne
Wyglądało groźnie
Gminne finanse
Czego warto bronić?
Starosta i burmistrz o służbie zdrowia
Obrazy i megality
Z sercem i gustem
Nowe Horyzonty Tournée w Gryfinie
Ciepło i sucho
Niemiecka wigilia w Polsce
Sport

Starosta i burmistrz o służbie zdrowia

Wojciech Konarski
Rozmowa ze starostą gryfińskim Wojciechem Konarskim


W. Konarski: – Zanim zaczniemy rozmowę, proszę pozwolić mi złożyć wszystkim mieszkańcom życzenia radosnych świąt, wszystkiego najlepszego w nowym roku i dużo zdrowia.

„Gazeta Chojeńska”: – Jak już jesteśmy przy zdrowiu... Z wywiadu udzielonego tydzień temu „Gazecie Chojeńskiej” przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej S. Koniecznego, współwłaściciela prowadzącej Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej spółki Salus, wynika, że w Szpitalu Powiatowym zmienił się właściciel.

– To jakieś piramidalne nieporozumienie. Podstawowym zadaniem powiatu jest prowadzenie szpitala. Robimy to w formie spółki. Udziałowcami są powiat i podmiot medyczny - Dom Lekarski. Powiat ma decydujący głos w najważniejszych sprawach. Szpital realizuje zadanie ochrony zdrowia mieszkańców w budynkach stanowiących własność powiatu.

– Dowiedzieliśmy się, że powiat planuje inwestycję w budynku byłego internatu LO w Chojnie. Z wywiadu mogliśmy wywnioskować, że na III piętrze macie zamiar utworzyć gabinety lekarskie za 1,6 mln zł.

– Zakres jest o wiele szerszy, bo remontując budynek, chcemy zrealizować kilka celów. Chcemy w pierwszej kolejności wybudować windę, aby obiekt był dostępny dla osób niepełnosprawnych. W kolejnych latach chcemy wyremontować wszystkie piętra i przenieść Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną na górę, a dół udostępnić naszemu szpitalowi. W ten sposób możemy efektywnie wykorzystać swoje mienie, a mieszkańcom stworzyć lepsze warunki do korzystania z usług: poradni, Wydziału Komunikacji i usług szpitala.

– A jak się to ma do apelu mieszkańców, skierowanego do starosty i Rady Powiatu w związku z planowanym remontem byłego internatu LO?

– O apelu oficjalnie dowiedziałem się, czytając „Gazetę Chojeńską”.

– No tak, ale co dalej z tym apelem?

– Powiat od pięciu lat poprawia jakość usług. Między innymi dzięki tym działaniom nastąpiła zmiana na lepsze. W Chojnie pojawili się lekarze specjaliści, przyjmujący w ramach NFZ. Co roku organizujemy białe soboty. Planowany remont budynku ma też na przyszłość zabezpieczyć mieszkańców przed likwidacją POZ, prowadzonego w Przychodni Kolejowej, bo nie inaczej należy interpretować zamiar sprzedaży budynku przychodni przez obecnego właściciela - WOMP w Szczecinie. Konsekwencją sprzedaży będzie likwidacja POZ, prowadzonego przez tego właściciela. Dzisiaj 83 tysiące mieszkańców powiatu mają możliwość korzystania z najnowocześniejszego rentgena i USG 3D w szpitalu w Gryfinie, tylko muszą mieć skierowanie od swojego lekarza rodzinnego. Zresztą z tego tytułu jeszcze były minister zdrowia podniósł stawki dla lekarzy rodzinnych, umożliwiając realizację takich usług przez nich lub poprzez zlecanie wykonania ich innym podmiotom (w ramach pakietu onkologicznego). Mam nadzieję, że w kolejnych latach zakres usług świadczonych w Chojnie przez szpital, czyli rodzaje specjalistów oraz sprzętu, będzie jakościowo coraz większy i lepszy. Jest to kwestia pieniędzy i systemu, który tworzy nam rząd. Dodam jeszcze, że prezes szpitala Edyta Nowotarska prowadzi rozmowy z lekarzami POZ, w tym z Salusem, na temat możliwej współpracy.

– Mieszkańcy Chojny chcieliby korzystać z takiego sprzętu tu na miejscu.

– Jak już powiedziałem, takie możliwości już są w szpitalu, a co będzie w przyszłości, zależy od tzw. dużej polityki zdrowotnej. Chciałbym, aby dostępna na miejscu służba zdrowia świadczyła usługi dla mieszkańców w jak najszerszym zakresie i dostęp do niej był łatwy. Jako były burmistrz Chojny, nie wracając za dużo do historii, odsyłam wszystkich zainteresowanych do lektury kilku pierwszych numerów „Gazety Chojeńskiej” z 2007 roku, poświęconych m.in. gminie, przychodni i służbie zdrowia. Z tej perspektywy można ocenić, jaki zrobiono postęp.

– Mam rozumieć, że nie zamierzacie ambicjonalnie udowadniać Salusowi, kto ma tu rację, lecz jesteście gotowi do rozmów, aby nadrzędny cel – poprawa usług medycznych nie ucierpiał?

– Zawsze jesteśmy gotowi do współpracy ze wszystkimi lekarzami i podmiotami medycznymi, aby mieszkańcy mieli lepszą opiekę.
Rozm. Tadeusz Wójcik

* * *

Wywiad w poprzednim numerze z przedstawicielem spółki Salus Sławomirem Koniecznym na temat chojeńskiej przychodni wywołał reakcję nie tylko starosty, ale też burmistrza Chojny Adama Fedorowicza. Na sesji 17 grudnia powiedział on: – Było kilka propozycji, kiedy mówiliśmy o sprzedaży takiej czy innej nieruchomości czy jej wydzieleniu. Zawsze cena była zbyt wygórowana jak na możliwości Salusa. Pan Dradrach i pan Konieczny oglądali dokumentację na budowę przychodni i stwierdzili, że jest bardzo przyzwoita. Ale na rozmowach się skończyło, bo do przetargu nigdy nie przystąpili – stwierdził. W sprawie nieprzedłużenia przez NFZ kontraktu z gabinetem rehabilitacji Ryszarda Kłonowskiego w Chojnie zaznaczył, że gmina w żadnym stopniu nie ma wpływu na kontrakty. – Możemy mieć tylko nadzieję, że zarówno Salus, jak i pan Kłonowski w przyszłości zadbają o to, żeby skutecznie taki kontrakt uzyskać – powiedział burmistrz.
Parking przy przychodni w Chojnie
Urząd Miejski informuje nas też, że w sprawie przejścia dla pieszych przy przychodni Salus gmina interweniowała w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, do której należy ulica Kościuszki. Odpowiedź była negatywna, bo do przejścia przy skrzyżowaniu z ul. Roosevelta byłoby zaledwie 70 metrów, co jest niezgodne z przepisami.

Nadal kontrowersje wzbudza też kwestia parkingu przy przychodni. Po remoncie ulicy auta stawać mogą tam wzdłuż drogi, a nie – jak wcześniej – pod kątem prostym. Nie można wyznaczyć tam miejsca dla niepełnosprawnych, gdyż pas ten jest zbyt wąski. Poza tym jadąc od ul. Chrobrego, nie wolno teraz skręcić bezpośrednio na parking, gdyż trzeba by przekroczyć linię ciągłą. GDDKiA zaleca w związku z tym objechanie trafostacji i dojazd do parkingu od strony ul. Polnej.
Na ukończeniu jest przygotowany przez gminę prowizoryczny parking na terenie przylegającym do niedokończonej przychodni. Trwają prace przy jego utwardzaniu.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska