Dzisiaj jest czwartek, 18 sierpnia 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 51-52 z dnia 22.12.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Życzenia świąteczne
Wyglądało groźnie
Gminne finanse
Czego warto bronić?
Starosta i burmistrz o służbie zdrowia
Obrazy i megality
Z sercem i gustem
Nowe Horyzonty Tournée w Gryfinie
Ciepło i sucho
Niemiecka wigilia w Polsce
Sport

Obrazy i megality

Pod znakiem malarstwa i megalitów odbyła się 16 grudnia promocja VII tomu „Rocznika Chojeńskiego”. W Miejskiej Bibliotece Publicznej autorów poszczególnych tekstów przedstawiał redaktor naczelny Radosław Skrycki. O malarstwie pochodzącego z Widuchowej ekspresjonistycznego malarza Ottona Graffa (1915-1997) mówiła historyczka sztuki dr Ewa Gwiazdowska z Muzeum Narodowego w Szczecinie. Oglądać można też było kilka jego obrazów z bogatej kolekcji, przekazanej w depozyt stowarzyszeniu Terra Incognita. Być może Chojna doczeka się kiedyś godnego miejsca na wyeksponowanie tych dzieł, które wg Gwiazdowskiej mogłyby być znakomitym magnesem turystycznym. Niestety, nie usłyszał tego nikt z władz miasta, gdyż na promocję nie przyszedł żaden z burmistrzów ani żaden radny.

O znajdujących się na naszym terenie licznych pozostałościach budowli megalitycznych sprzed tysięcy lat mówili: archeolog dr Agnieszka Matuszewska i dębnowski regionalista Marek Schiller, który prezentował zdjęcia lotnicze, wykonane za pomocą najnowocześniejszych technologii, pozwalających dostrzec to, co na zwykłych fotografiach jest niewidoczne.
Ewa Gwiazdowska i obrazy Ottona Graffa
Na spotkanie przybyło wielu gości, m.in. ze Szczecina, Gorzowa, Schwedt (np. szefowa tamtejszego muzeum Anke Grodon), Gryfina, Dębna, Pyrzyc, Witnicy Gorzowskiej.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska