Dzisiaj jest czwartek, 18 sierpnia 2022 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 51-52 z dnia 22.12.2015

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Życzenia świąteczne
Wyglądało groźnie
Gminne finanse
Czego warto bronić?
Starosta i burmistrz o służbie zdrowia
Obrazy i megality
Z sercem i gustem
Nowe Horyzonty Tournée w Gryfinie
Ciepło i sucho
Niemiecka wigilia w Polsce
Sport

Nowe Horyzonty Tournée w Gryfinie

8 stycznia rusza w Polskę przegląd najciekawszych filmów 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Gryfińskie kino Gryf będzie jednym z miejsc, gdzie pojawi się reprezentacja tego, co w repertuarze tej imprezy najlepsze – filmy niebanalne i odważne, które operując odkrywczym językiem, opowiadają o problemach współczesności i prowokują do rozmowy o kondycji człowieka dziś, a także przywracają kinu wymiar sztuki.

Podczas tegorocznego przeglądu pokazane zostaną filmy, które zdobyły najważniejsze nagrody 15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty, w tym laureat Grand Prix – „Lucyfer” (reż. Gust Van den Berghe). To opowieść o upadłym aniele, budzącym pogrążonych w duchowym letargu mieszkańców pewnej meksykańskiej wioski. Z kolei „Epokowy projekt” (reż. Carlos M. Quinteli), nagrodzony na MFF w Rotterdamie, na wrocławskim festiwalu zdobył wyróżnienie jury. To na poły fabularny, na poły dokumentalny portret mieszkańców postindustrialnej kubańskiej prowincji, którym do przetrwania zdaje się wystarczać absurdalny humor i tęsknota za minioną świetnością komunistycznego „raju”. Kolejną propozycją przeglądu jest trylogia Miguela Gomesa „Tysiąc i jedna noc”, doceniona na festiwalu w Sydney i przez Międzynarodową Federację Krytyków Filmowych, a we Wrocławiu uhonorowana nagrodą FIPRESCI. To 3-częściowa 6-godzinna epopeja, wpisująca współczesną targaną kryzysem Portugalię w baśniowy schemat opowieści Szeherezady. W programie znalazł się także film „Widzę, widzę” Severina Fiali i scenarzystki Ulricha Seidla – Veroniki Franz: brawurowe połączenie surrealistycznego horroru z thrillerem psychologicznym (nagroda nowohoryzontowej publiczności). W przeglądzie jest również najnowsze dzieło autora legendarnego „Złego porucznika” – Abla Ferrary. Jego „Pasolini” to hołd dla mistrza włoskiego kina, będący rekonstrukcją ostatnich godzin jego życia.

Przegląd filmów odbędzie się w kinie Gryf 8-13 stycznia. Karnety w cenie 35 zł na wszystkie filmy dostępne będą w sprzedaży od 28 grudnia w Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie. Cena pojedynczych biletów: 12 i 14 zł.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska