Dzisiaj jest wtorek, 19 października 2021 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 03 z dnia 19.01.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Orkiestrowe rekordy
Gwiazdy na Włóczykiju
Coś dla smakoszy
Na lekkim rauszu
Odwołanie oddalone
Czego nie warto bronić
Bogaty dar dla muzeum
Pohandlują drogami
Co planują w Moryniu
Sport

Orkiestrowe rekordy

W tym roku pobito rekordy dotychczasowych zbiórek na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, dlatego do licznych podziękowań za zaangażowanie należałoby dołączyć podziękowania wszystkim zawistnikom, którzy demonstrowali swą niechęć do WOŚP. Na przekór im Polacy byli jeszcze hojniejsi niż kiedykolwiek wcześniej.


Cedyński Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowano w plenerze, w samym środku miasta. Gdy komuś było za zimno, to mógł się ogrzać przy ognisku i koksownikach, przygotowanych przez miejscowych strażaków. Ciepły posiłek zapewniła restauracja Ariva, a ciasto, kawę i herbatę ufundowały koła gospodyń wiejskich. Dochód ze sprzedaży przekazano do puszek. Sztab WOŚP utworzył Cedyński Ośrodek Kultury i Sportu wraz z dziećmi i młodzieżą szkolną. Włączyli się też darczyńcy. Łącznie na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki seniorów zebrano 18 000,01 zł, a więc o 724,40 zł więcej niż rok temu. Wolontariusze kwestowali we wszystkich miejscowościach, a największe wpłaty miały miejsce w Lubiechowie Dolnym i Górnym, w Osinowie Dolnym i w samej Cedyni podczas licytacji i loterii fantowej. Społeczne Stowarzyszenie Ratownicze z Morynia uczyło udzielania pierwszej pomocy, a Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus dzieliło się swymi rycerskimi pasjami. Na scenie prezentowali się: zespół Kalimera, Maja i Julia Zielinkiewicz z Chojny, Agata Krupińska, Wiktoria Walczak, Wiktoria Kalarus, Beata Dziura, Milena Kroczak, Marta Garbart-Sadłowska i Kapela Rewir z Chojny i DJ Fafiq. Z recitalem wystąpiła Anna Krajewska-Pędzik. O godz. 20 strażacy urządzili pokaz fajerwerków, czyli tradycyjne światełko do nieba.
Cedyńscy wolontariusze
W Moryniu Finał WOŚP rozpoczął się już 9 stycznia trzecim biegiem „Policz się z Cukrzycą” (relacjonowaliśmy go przed tygodniem), podczas którego zebrano 1 156,54 zł. Nazajutrz od rana zbiórkę pieniędzy prowadzili wolontariusze z Zespołu Szkół w Moryniu, gdzie mieścił się sztab. Tam też odbył się 11. Noworoczny Turniej Piłki Siatkowej Amatorów o Puchar Burmistrza Morynia. Zwyciężyła Witniczanka, a kolejne miejsca zajęli: 2) Wataha Chojna, 3) Wilki - ZS Moryń, 4) Brzoza Moryń, 5) Bielin. Siatkarze zebrali 314,42 zł. O godz. 16 w sali Geoparku rozpoczęły się przygotowane przez Miejski Ośrodek Kultury koncerty, licytacje i zabawy (m.in. warsztaty kulinarne, malowanie twarzy). Dużą atrakcją dla dzieci była prezentacja sprzętu strażackiego w wykonaniu OSP Moryń. W programie były też koncerty wokalistów i zespołów z MOK-u oraz grupy Projekt 3 Krzesła. Minireportaż z podróży do Indii przygotowali Małgorzata i Tomasz Dorożyńscy. Na licytacji sprzedano m.in. za 900 zł złote serduszko, podarowane przez pracownię MEJP z Chojny. Łącznie Moryń zebrał 12 220,69 zł i 135 euro.
Zespół Projekt 3 Krzesła
Jeden z licytujących - Maciej Lisiecki
W gminie Chojna, mimo niesprzyjającej pogody, zebrano łącznie 32 438,18 zł i 474,49 euro, czyli o ok. 7 tys. zł więcej niż przed rokiem. Wolontariuszami byli: S. Nowopolski, M. Kubowicz, J. Szpilska, M. Bachów, G. Barańska J. Chromik, K. Frontczak, J. Gil, K. Gładkowska, I. M. Ignar, K. Jabłońska, J. Kiepura, K. Kurpiel, P. Lachowicz, Z. Michałowskiej, G. Nalecki, P. Ostręga, G. Porczyński, K. Stroceń, J. Szpek, W. Szpek, E. Szymańska, J. Tkacz, B. Tołłoczko, T. Woźniewicz, I. Frydryszak, A. Pietrucha, K. Rogowska, I. Bogusław, A. Trębacz, G. Wasylów, A. Lewczuk. Świetlica środowiskowa w Mętnie przygotowała pierogi i ciasto, które upiekło również KGW Krzymowianki. Strażacy ze Schwedt częstowali wrzucających do puszki kromką chleba ze smalcem.

W Gryfinie, jak zwykle, występy artystyczne i aukcję zorganizowano na pl. ks. Barnima I. Szefem sztabu był Filip Jóźwiak. O godz. 15 wystartował orkiestrowy bieg do Mescherina. Na scenie wystąpili tancerze ze szczecińskiej szkoły tańca Replay Michała Pawłowskiego. Blisko godzinny koncert w strugach deszczu dała orkiestra dęta z Elektrowni Dolna Odra. Śpiewali też młodzi wokaliści: Natalia Zwolińska, Klaudia Dudak i Patrycja Smoleń, Julia Grzegorczyk, Emilia Bulsa, Karolina Szubert i Adriana Zubala. Prezentowały się Hipnoziaki ze Studia Tanecznego Hipnosic Żanety Pasternak oraz grupa Step By Step Katarzyny Pawlak. Wystąpili także: Szymon Windak i Przyjaciele, Tadeusz Wasilewski, Siostry Żurowskie i Patryk Kowalczyk. Kulinaria przygotowały: Koło Gospodyń Barka i gospodynie z Krzypnicy i Gardna, grochówkę strażacy z Widuchowej, a grzańca - ich partnerzy z Gartzu. Sprzęt do strzeleckich zabaw prezentowała grupa ASG z Widuchowej, a strażacki sprzęt - druhowie z Gryfina. U wolontariuszy z DKMS można było zarejestrować się jako dawca szpiku. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwało Gryfińskie Stowarzyszenie Ratownicze. Aukcję prowadzili konferansjerzy gryfińskiego finału: Michał Kiełpiński i Dorota Nowak. Licytowano blisko 50 przedmiotów, przekazanych głównie przez mieszkańców. Było tam także pięć srebrnych serduszek i witrochromie, wykonane przez Pracownię Złotniczą Stawiccy oraz Elżbietę Narzekalak i Anetę Kopystyńską z GDK. Dwa serduszka wylicytowano za rekordową sumę 1100 zł, a pozostałe trzy zlicytowano za 400, 410 i 600 zł. Za 350 zł sprzedano srebrne serduszko z XX Finału. Za 320 zł wylicytowano dzień zajęć z grupą ASG z Widuchowej. Przed tygodniem informowaliśmy o orkiestrowym turnieju szachowym, na którym zebrano 731 zł. Trwa liczenie pieniędzy ze wszystkich gryfińskich źródeł.
Orkiestrowe dzieciaki w Gryfinie
W Mieszkowicach 10 stycznia sztab 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy został zorganizowany w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury. Na terenie gminy kwestowało 25 wolontariuszy, w tym gimnazjaliści, uczniowie SP Mieszkowice i SP Troszyn oraz dorośli z Czelina i Mieszkowic. Po południu w MGOK-u wystąpili: przedszkolaki z Mieszkowic i Zielina, uczniowie SP Zielin, SP Mieszkowice i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, gimnazjaliści, Jagoda Iwan, zespoły Dobrawa i Niespodzianka. Na aukcji licytowano m.in. rower ufundowany przez Megasport - sklep Coolbike Dębno, huśtawkę (dar R. Niedźwieckiego i Drewexu), torty, gadżety orkiestrowe. Loterię fantową prowadziła Sekcja Emerytów i Rencistów, a kawiarenkę miejscowe Koło Gospodyń. Ogółem zebrano 13 038,81 zł (o blisko 5 tys. więcej niż przed rokiem), w tym ze zbiórki ulicznej 7 324,37, z licytacji 3 780, z loterii 1 700 i z kawiarenki 234,44 zł. Na zakończenie na placu Wolności o godz. 20 rozbłysło światełko do nieba.
Z lewej prowadzący licytację szef sztabu Zbigniew Ciszek
W Widuchowej Finał rozpoczął się w Zespole Szkół, gdzie mieścił się sztab. W programie były m.in.: występy wokalne uczniów, pokazy taneczne Studia Hipnosic, warsztaty, licytacja gadżetów WOŚP, a na koniec światełko do nieba. Zebrano ok. 14 tys. zł (czyli o ok. 1500 zł więcej niż rok wcześniej).

W Baniach organizatorem finału było Międzynarodowe Centrum Turystyki, Kultury i Sportu. Już w piątek 8 stycznia w Zespole Szkół w Widuchowej i w SP w Lubanowie uczniowie przeprowadzili loterie fantowe. Opiekun boiska orlik Dariusz Buciński zorganizował w szkolnej hali turniej piłki nożnej dorosłych. W sobotę stowarzyszenia Libero i Kontra przygotowały turnieje siatkówki. W niedzielę na plaży przy jez. Dłużec strażacy demonstrowali ćwiczenia z ratownictwa lodowego, a Bański Klub Morsów zachęcał do kąpieli. W Zespole Szkół odbył się maraton zumby i pokaz miejscowego Klubu Karate Kamikadze. Potem w MCTKiS była loteria, kiermasz wyrobów kuchni wiejskiej KGW Banie, kiermasze ciast upieczonych przez stowarzyszenia Kontra i Białostroń oraz rodziców przedszkolaków. Nie zabrakło też grochówki. Na scenie wystąpili m.in.: tancerze Akademii Tańca, Diabliki z Trzcińska-Zdroju, Sprężyny z MCTKiS i Szkoły Tańca Flesz w Szczecinie, a także Teatr na Patyku, zespół wokalny Bańki z MCTKiS, Antoni Chmielnicki, Rotacja. Sponsorami Finału w Baniach byli: Urząd Gminy, Bank Spółdzielczy w Gryfinie - Filia w Baniach, Sławomir Krawczyk, Iwona Prybacka, Joanna Osiewalska, Katarzyna, Agata Kapciak, Bogdan Czyż. W sumie w ginie Banie zebrano 8 142,21 zł, o ponad 1000 więcej niż w 2015 roku.

W Trzcińskim Centrum Kultury wolontariusze zebrali łącznie 4988,23 zł i 50,60 euro, a licytacja gadżetów przyniosła 2265 zł i 80 euro. Łącznie w ramach 24. finału WOŚP zebrano w Trzcińsku-Zdroju 7814,81 zł, czyli o ponad 2 700 zł więcej niż przed rokiem.
(rr)


Podziękowania od sztabów - w wydaniu papierowym

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska