Historyczne Mieszkowice
|
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Mieszkowicach 9 listopada w programie wieczornicy z okazji Narodowego Święta Niepodległości była premiera książki, będącej owocem konferencji pod nazwą IV Nadodrzańskie Spotkania z Historią. Odbyła się ona 22 kwietnia pod kierunkiem dr. Andrzeja Chludzińskiego. On jest też redaktorem książki, zawierającej teksty referatów. Przypomnijmy, że na 248 stronach z licznymi ilustracjami są m.in. teksty: Bartłomieja Rogalskiego o wykopaliskach w Czelinie, Andrzeja Chludzińskiego o nazwach miejscowości gminy Moryń, Andrzeja Piotrowskiego o budowie geologicznej okolic Mieszkowic, Kazimiery Kality-Skwirzyńskiej o dworach na terenie gminy Mieszkowice, Zbigniewa Sobisza o parkach podworskich w tej gminie, Remigiusza Rzepczaka o syberyjskich doświadczeniach mieszkańców, Pawła Migdalskiego o gozdowickich miejscach pamięci w Polsce Ludowej, Piotra Malińskiego i Michała Dworczyka o lapidarium z dawnych pomników nagrobnych w Rejonie Pamięci Narodowej. Część autorów była obecna na promocji książki i zwięźle przybliżyła zebranym treść swych tekstów.
Burmistrz Andrzej Salwa zapowiedział już, że w kwietniu odbędzie się kolejna taka konferencja, co jest dowodem, że Mieszkowice nierozerwalnie zrośnięte są z historią ważną nie tylko dla regionu.
Redaktor i wydawca książki Andrzej Chludziński i burmistrz Andrzej Salwa
|
Na listopadowej wieczornicy występowali uczniowie mieszkowickiego gimnazjum i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. Montaż słowno-muzyczno-taneczny przygotowała Renata Walawender przy współ-pracy Anny Jońcy i Edyty Rzepczak. Wśród gości był ostatni żyjący mieszkowicki weteran II wojny - Adam Niedźwiecki.
(tekst i fot. rr)