Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 15.11.2016

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Bociany mają swoich właścicieli
Szukanie dochodów
Historyczne Mieszkowice
Obiad Czwartkowy we Wtorek
Wioska cudów
Prawdziwa cnota krytyki się nie boi
Ku chwale Niepodległej
Sport

Obiad Czwartkowy we Wtorek

Taką niecodzienną nazwę ma cykl spotkań, organizowanych przez Gryfiński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Uczestnicy rozmawiają wtedy o różnych kwestiach dotyczących naszej codzienności. Nazwa nie jest wyłącznie symboliczna, gdyż w programie przewidziano zawsze suty posiłek, który finansują sami biesiadnicy. Tym razem, 8 listopada, zebrano się w motelu Saga w Pniewie.

Kamila Paradowska, Jerzy Romaniuk z teatru Eliksir i Janusz Janiszewski
Gości przywitała wiceprezeska GUTW Urszula Kwietniewska-Łacny (koordynatorka projektu), a towarzyszył jej Marek Brzeziński - animator wielu wydarzeń kulturalnych, a w latach 1990-93 architekt miejski Gryfina, co miało swoje znaczenie, gdyż tematem spotkania była przestrzeń publiczna. Absolwentka architektury wnętrz w Wyższej Szkole Użytkowej, doktorantka Uniwersytetu Szczecińskiego Sabina Wacławczyk (dwukrotna laureatka stypendium marszałka województwa) omawiała problemy w tej dziedzinie, ilustrując to aktualnymi zdjęciami z Gryfina.
Sabina Wacławczyk
Nie wyglądało to budująco, ale każdy z nas widzi podobne obrazki także w swojej miejscowości: odrapane i zarośnięte chwastami miejsca w nominalnie reprezentacyjnych punktach, wielkopowierzchniowe reklamy na budynkach (nawet na kościołach), zasłaniające zabytki tablice informacyjne, na których plan miasta zajmuje skrawek, a zdecydowaną większość reklamy. Przy jednym z ponurych widoków w centrum miasta S. Wacławczyk wyjaśniła, że to - wbrew pozorom - nie jest zdjęcie jakiegoś zakładu produkcji palet, lecz... dom kultury od zaplecza.

Dorota Dobak-Hadrzyńska
W reakcji zastępca burmistrza Tomasz Miler powiedział, że szpecące tablice miejskie znikną. Wkrótce ma też znacznie poprawić swą estetykę otoczenie dworca. Nowy dom kultury to marzenie wielu mieszkańców, ale najpierw gmina musi zmniejszyć zadłużenie.
Na scenie teatr Eliksir
Według T. Milera z reklamami na blokach jest o tyle trudno, że są one ważnym źródłem dochodu dla wspólnot mieszkaniowych, dzięki czemu mogą one finansować modernizację swych budynków. Pewne problemy zapewne stopniowo rozwiąże obowiązująca już w Polsce od roku ustawa krajobrazowa.

Na spotkaniu obecni byli także m.in.: starosta Wojciech Konarski, jego zastępca Jerzy Miler i polska radna z niemieckiej gminy Mescherin Marta Szuster. Całość prowadził Janusz Janiszewski z Gryfińskiego Domu Kultury, a występował prowadzony przez niego amatorski teatr Eliksir, złożony z miejscowych seniorów (a w zasadzie niemal samych seniorek). Swą poezję (w tym gryfińskie limeryki) prezentowała poetka z Chojny Dorota Dobak-Hadrzyńska, znana nam dobrze jako DoDoHa. Wśród gości była też Kamila Paradowska - pochodząca z podgryfińskich Żórawek, przez 10 lat działająca w GDK w Teatrze Uhuru, a od kilku lat kierownik literacki Teatru Współczesnego w Szczecinie. Wspólnie z J. Janiszewskim przygotowuje monografię Uhuru, obchodzącego w przyszłym roku 20-lecie.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska