Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 14.11.2017

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Amok hunwejbinów?
Bociany rozdane
Szkoły zjadają Trzcińsko
Wkrótce nowy Rocznik
Tysiącletnia klamra sąsiedztwa
Różnorodność jest wspaniała
Biegiem do niepodległości
Sport

Biegiem do niepodległości

Nikolina Szurgocińska
Gmina Moryń oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gryfinie byli organizatorami drugiego w naszym powiecie Narodowego Biegu Niepodległości. Pierwsza odsłona miała miejsce rok temu w Cedyni, a - jak już informowaliśmy - kulminacja tej triady będzie za rok w Gryfinie z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Podobnie jak przed rokiem, organizatorzy dołożyli dużo starań, aby impreza była okazała i podniosła.
Na trasie Grzegorz Rudziński i Adrian Wilk
Biegacze dopisali, bo mimo mnogości biegów w naszym regionie, linię mety około ośmiokilometrowego biegu przekroczyły 144 osoby, w tym 58 kobiet. Było radośnie, kolorowo i świątecznie. Kibice, a także niektórzy biegający, powiewali biało-czerwonymi chorągiewkami. Przed startem na miejskim rynku odśpiewano hymn państwowy. Uczestnikiem biegu był m.in. starosta Wojciech Konarski oraz główny organizator Jan Podleśny, a starterem - burmistrz Morynia Józef Piątek.
Marta Kaciupa
Chociaż akcent patriotyczny był niezwykle ważny, to jednak zaraz duch sportowy poniósł biegaczy i faworyci ostro ruszyli do przodu. Od razu utworzyła się czołówka, której przewodzili ostatnio dominujący w naszym powiecie gryfinianie: Grzegorz Rudziński i Adrian Wilk. Po pierwszej czterokilometrowej pętli mieli bardzo wyraźną przewagę nad biegnącym na trzeciej pozycji Andrzejem Pańko z Żarczyna. Drugie okrążenie to wyraźna dominacja Rudzińskiego, który zgubił Wilka, wypracowując na mecie aż 2-minutową przewagę.
Aneta Jaz
Pańko nie wytrzymał ostrego tempa i minął go będący na dalszej pozycji Jakub Rudziński oraz 15-letni młodzik - co prawda medalista mistrzostw Polski - Paweł Gadomski z Hermesa Gryfino.

Wśród pań nie było niespodzianek. Nikolina Szurgocińska z Chojny nad drugą zawodniczką Martą Kaciupą (biegającą zwykle krótsze dystanse) wypracowała prawie 3 min przewagi. Trzecią pozycję zajęła regularnie już stająca na podium 18-latka Aneta Jaz z Chojny, a czwarta była robiąca błyskotliwe postępy nauczycielka ZSP w Chojnie Agnieszka Jabłońska.
Oto najlepsze dziesiątki:

MĘŻCZYŹNI
    1. Grzegorz Rudziński - Gryfino     27:16
    2. Adrian Wilk - Gryfino        29:17
    3. Jakub Rudziński - Gryfino      29:23
    4. Paweł Gadomski - Gryfino       29:31
    5. Andrzej Pańko - Żarczyn       29:51 
    6. Bartosz Trzciński - Gryfino     30:05
    7. Kacper Janas - Szczecin       30:27
    8. Marcin Rosiak - Szczecin       30:43
    9. Grzegorz Pluta - Gryfino       30:48
    10. Bartosz Drobczyński - Szczecin   30:54
KOBIETY
    1. Nikolina Szurgocińska - Chojna    31:51
    2. Marta Kaciupa - Gryfino       34:39
    3. Aneta Jaz - Chojna          35:18
    4. Agnieszka Jabłońska - Chojna     35:45
    5. Katarzyna Krawczyk - Gryfino     36:29
    6. Beata Białek - Żarczyn        36:49
    7. Justyna Jaz - Chojna         37:47
    8. Monika Żygieło - Choszczno      38:15
    9. Ewelina Czerniachowska - Gryfino   38:21
    10. Katarzyna Otoka - Szczecin     38:50
Dodajmy, że N. Szurgocińska i G. Rudziński wygrali także rok temu. Biegacze w pakiecie startowym otrzymali koszulki upamiętniające listopadowe święto oraz medal z podobizną Romana Dmowskiego. W roku ubiegłym był z wizerunkiem Ignacego Paderewskiego, a w setną rocznicę chyba nietrudno odgadnąć, czyje wąsy będą wystawać poza medalowy krąg. Jan Podleśny powiedział nam, że już czyni przygotowania do tej historycznej imprezy. Trasa miejska będzie atestowana i liczyć będzie 10 000 m, tak jak większość biegów w kraju.


Tadeusz Wójcik
(fot. tw, rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska