Dzisiaj jest czwartek, 22 sierpnia 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 04.12.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kto rządzi w sejmiku?
Nowi radni we wszystkich gminach
powiatu gryfińskiego

Nowe pobory w samorządach
M. Karwan wiceburmistrzem
Żabostuknięta
Dalsze inwestycje drogowe
Bezpieczne miejsce do malowania
Sport

Dalsze inwestycje drogowe

Ponad 2,5 mln zł dofinansowania otrzyma z Unii Europejskiej nasz powiat na gruntowny remont należącej do niego drogi - ulicy 1 Maja w Gryfinie. Chodzi o blisko półkilometrowy fragment od ul. Nadodrzańskiej (czyli od nabrzeża Regalicy) do skrzyżowania z ul. Bolesława Chrobrego i dalej do ul. Parkowej, a więc do Urzędu Miejskiego. Umowę w tej sprawie marszałek województwa Olgierd Geblewicz podpisał 13 listopada w Szczecinie ze starostą Wojciechem Konarskim. Modernizacja obejmie roboty przygotowawcze (w tym rozbiórkę starej nawierzchni i murków), prace ziemne, a także wykonanie podłoża, ułożenie krawężników, położenie nowej nawierzchni, montaż koszy, nasadzenia zieleni. To jedna z ważniejszych ulic w Gryfinie, prowadząca od miejskiego nabrzeża do dworca kolejowego. - To trudna inwestycja, bo budowa infrastruktury drogowej należy do dość skomplikowanych i bez wątpienia kosztownych - powiedział marszałek Geblewicz.

Radna Ewa Dudar, marszałek Geblewicz, starosta Konarski
i poprzedni wicestarosta Jerzy Miler

Ogółem inwestycja kosztować będzie powiat blisko 3,7 mln zł. Prace mają być prowadzone od marca przyszłego roku do grudnia 2020. - To będzie wizytówka miasta, bo powstanie przy ważnych instytucjach i urzędach - podkreśliła obecna przy podpisaniu umowy Ewa Dudar, do niedawna radna sejmiku województwa, a od 22 listopada gryfiński wicestarosta. Z kolei starosta Konarski podkreślił, że ta inwestycja wymaga ścisłej współpracy z władzami gminy.
Unijne dofinansowanie pochodzi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-20.

Kilkanaście dni wcześniej wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc podpisał umowy na dofinansowanie z budżetu państwa inwestycji na kilku drogach gminnych, w tym w Moryniu. Chodzi o blisko 135 tys. zł na przebudowę ul. Polnej (łączny koszt wyniesie przeszło 198 tys.). Dotacja pochodzi z rządowego programu na rzecz rozwoju oraz konkurencyjności regionów poprzez wsparcie lokalnej infrastruktury drogowej.

Z kolei 20 listopada odbył się odbiór prac przy przebudowie drogi powiatowej między miejscowościami Wilcze i Żelechowo w gminie Widuchowa. Remont objął odcinek długości 1,3 km i został dofinansowany kwotą 655 tys. zł z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jest to już trzecia drogowa inwestycja powiatu zrealizowana w ostatnich dwóch latach w ramach PROW.

Nowa droga Wilcze – Żelechowo

Jak informuje nas naczelnik Wydziału Zarządzania Drogami w Gryfinie Arkadiusz Durma, w tym roku mają być także zakończone prace na innych powiatowych drogach - na ulicach: Zielonej w Daleszewie, Willowej w Chojnie i Bolesława Chrobrego w Cedyni. Prace związane z modernizacją nawierzchni rozpoczną się także w: Marwicach, Przyjezierzu, Nowym Objezierzu oraz na ul. Młynarskiej w Mieszkowicach.
(rr)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska