Dzisiaj jest czwartek, 22 sierpnia 2019 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 49 z dnia 04.12.2018

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kto rządzi w sejmiku?
Nowi radni we wszystkich gminach
powiatu gryfińskiego

Nowe pobory w samorządach
M. Karwan wiceburmistrzem
Żabostuknięta
Dalsze inwestycje drogowe
Bezpieczne miejsce do malowania
Sport

Bezpieczne miejsce do malowania

Pierwsze i jedyne w Polsce szkolenie prowadzone przez francuskiego pedagoga i twórcę słynnej pracowni malarskiej – Arno Sterna odbyło się 23-24 listopada w Warszawie. Jest on autorem bestsellerowych książek, bohaterem głośnego filmu dokumentalnego „Alfabet”, badaczem, który odwiedził najbardziej oddalone zakątki świata, potwierdzając istnienie formulacji – zjawiska, którego jest odkrywcą. Obecnie ma 94 lata. Ponieważ nikt nie wie, jak długo potrwa jego aktywność zawodowa, to pasjonaci dziecięcej ekspresji plastycznej z całej Polski przybyli do Warszawy, aby móc osobiście spotkać się z największym żyjącym autorytetem w tej dziedzinie.

Maja Rumbuć i Arno Stern w Warszawie

Podczas szkolenia Arno Stern opowiedział, jak wygląda jego codzienna praca, omówił wszystkie etapy formulacji, przedstawił bogatą dokumentację swoich badań. Głównym celem spotkania było jednak przekazanie idei Sterna, jaką jest tworzenie kolejnych miejsc, w których dzieci oddają się autentycznej zabawie malarskiej. Miejsc oderwanych od codzienności, bezpiecznych, w których dzieci się wzmacniają, w których – będąc z innymi dziećmi – zachowują swój indywidualizm. Arno Stern szuka kontynuatorów swojej międzynarodowej misji.

Moje własne doświadczenia z dzieciństwa, doświadczenia zawodowe, zdobyta wiedza i przeprowadzone badania utwierdziły mnie w przekonaniu, że powinniśmy stworzyć takie samo miejsce w Chojnie. Od wielu lat, przy wsparciu wielu osób, zbliżam się do realizacji tego celu, dlatego dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację mojego wyjazdu.

Maja Rumbuć
(autorka jest instruktorką plastyki w Centrum Kultury w Chojnie)

do góry
2019 ©  Gazeta Chojeńska