Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 08 z dnia 19.02.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Program 13. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”
Czy do Chojny przyjadą prezydenci Polski i Niemiec?
Gdzie nie będzie święta miasta?
Nadal klincz z komisjami
Festiwal Gwiazd Polskiej Estrady
Wspomnienia i historia
Sport

Gdzie nie będzie święta miasta?

Przed tygodniem informowaliśmy, że nie odbędą się tegoroczne Dni Trzcińska-Zdroju, bo władze tej gminy z powodu bardzo trudnej sytuacji finansowej zrezygnowały z organizowania imprezy. Na przełomie maja i czerwca miał się tylko odbyć Polsko-Niemiecki Festiwal Kultury i Sportu – Trzcińsko-Zdrój 2019, dofinansowany w 90 procentach przez Unię Europejską i budżet państwa. Jednak okazuje się, że tej imprezy również nie będzie. Jak informuje nas dyrektor Trzcińskiego Centrum Kultury Tadeusz Mazur, skutkiem stanu finansów gminy stało się zmniejszenie o ponad 27 procent tegorocznej dotacji dla TCK. Dlatego „z przykrością informujemy, że jesteśmy zmuszeni do odstąpienia od realizacji projektu. Dotychczas Trzcińskie Centrum Kultury, realizując poprzednie edycje ww. projektu w 2017 i 2018 r., korzystało z kredytu bankowego. Obecnie, przy znacznie zmniejszonej dotacji podmiotowej, zaciągnięcie kredytu na realizację projektu w znacznym stopniu ograniczyłoby instytucję w realizacji podstawowych działań statutowych” - oznajmił dyrektor Mazur.

Informowaliśmy już, że wcześniej z organizacji święta swego miasta zrezygnował burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa. Zaoszczędzone w ten sposób ok. 60-70 tys. zł przeznaczone zostaną na odbudowę spalonej jesienią kamienicy przy ul. Słowackiego 1. Jej odbudowa będzie kosztować gminę blisko 3 mln zł.


Co z Dniami Chojny?
Tegoroczne Dni Chojny co prawda nie zostają odwołane, ale mocno zmieniona będzie ich formuła. Zamiast jednej imprezy (dwu- czy trzydniowej) planuje się w lipcu i sierpniu kilka wydarzeń. – Chojeńskie Lato Kulturalne rozpoczniemy Festiwalem Smaku, podczas którego stowarzyszenia gminy Chojna, koła gospodyń wiejskich oraz restauracje zaprezentują swoje potrawy i będą mogły uczestniczyć w konkurencjach Maratonu Smaku. W lipcu planujemy imprezy w ramach Dni Młodych, a w sierpniu Piknik Lotniczy i plenerowe koncerty. Nasza propozycja dotyczy organizacji spędzania wakacyjnego czasu wolnego z uwzględnieniem niedziel niehandlowych. Centrum miasta, czyli plac Konstytucji 3 Maja, zostanie ożywione przez ustawienie różnorodnych stoisk promujących gminę Chojna, a także letnią scenę plenerową. Mamy nadzieję, że proponowane działania kulturalne, społeczne, edukacyjne i rekreacyjno-sportowe wytworzą nową markę turystyczną Chojny – zapowiada dyrektorka Centrum Kultury Barbara Andrzejczyk.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska