Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 08 z dnia 19.02.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Program 13. Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”
Czy do Chojny przyjadą prezydenci Polski i Niemiec?
Gdzie nie będzie święta miasta?
Nadal klincz z komisjami
Festiwal Gwiazd Polskiej Estrady
Wspomnienia i historia
Sport

Wspomnienia i historia

Sala Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnie zapełniła się w środowe popołudnie 13 lutego podczas spotkania z autorem książki „Tam, gdzie zatrzymał się pociąg” – Andrzejem Krywalewiczem z Bań. Ukazała się równo rok temu w wydawnictwie Infoman w Szczecinie.

Książka jest efektem prowadzonych w latach 2014-2017 rozmów Andrzeja Krywalewicza z ponad 20 Polkami i Polakami, którzy po II wojnie światowej znaleźli swe miejsce do życia na nowych i nieznanych sobie ziemiach, które dzisiaj dla potomków pierwszych polskich osadników są już ich domem i ojczyzną. – Do poszukiwania osób, które szczęśliwie przeżyły i pamiętają lata wojny, przyjazd na ziemie zachodnie i pierwsze lata powojenne, zainspirowała mnie moja wyprawa. Kilka lat temu poszedłem średniowieczną Drogą Lota w poszukiwaniu śladów jej przeszłości i wiosek przylegających do tego starego traktu. Wówczas napotkałem mieszkańca Grzybna, który wspominał swoje życie. Zbiór wspomnień mieszkańców naszego regionu znajduje się w książce. Dla wielu moich bohaterów pociąg zatrzymał się w Gryfinie. Zapamiętali zniszczone miasto, drogę na południe czy wzdłuż Odry w poszukiwaniu miejsca do życia. Upamiętniłem opowieści z życia pionierów, byłych robotników najemnych z Rzeszy, osadników, którzy do ostatnich dni wojny żyli rozproszeni w różnych regionach przedwojennej Polski albo zesłani w głąb Rosji – mówi autor.

Bohaterami książki są: Katarzyna Kuchar, Michał Płotkowski (Trzcińsko-Zdrój), Andrzej Stańko, Józefa Kostecka, Maria Tłumowska (Lubanowo), Anna Prybacka, Henryka Gała, Maria Chmielnicka, Stefania Brus, Stefania Pomsta (Banie), Helena Baczul (Dłusko Gryfińskie), Maria Karmanowicz (Krzywin), Maria Burchot (Widuchowa), Michał Dębowski (Karsko), Stanisław Mróz (Strzeszów), Stefania Bigus (Żelechowo), Tadeusz i Marianna Abramkowie (Górnowo), Adela Mazurkiewicz, Władysław Mazan (Piaseczno w gm. Banie), Leokadia Gajb (Szczecin), Edward Gardziejewski (Swobnica). Specjalną postacią jest Antoni Janiszewski, który nie przeżył wojny, bo jako jeniec wojenny zginął w Wigilię w grudniu 1939 r. podczas próby ucieczki w miejscowości Dołgie w dzisiejszej gminie Gryfino.

Andrzej Krywalewicz (z prawej) i prowadzący spotkanie Robert Ryss
(fot. Maciej Ostrowski/CK Chojna)

Organizatorem chojeńskiej imprezy była biblioteka, w murach której wszystkich przybyłych przywitała jej szefowa Teresa Błońska. Spotkanie prowadził redaktor naczelny „Gazety Chojeńskiej” Robert Ryss. Jego rozmowa z autorem dotykała m.in. meandrów historii opowiadanej przez jej bezpośrednich świadków. Z jednej strony jest to bezcenne źródło wiedzy o dziejach w skali makro i mikro. Z drugiej jednak musi być – jak każde źródło historyczne – konfrontowane z innymi, nierzadko rozbieżnymi relacjami, wspomnieniami, dokumentami, książkami, filmami itd. Nie ma innej drogi poszukiwania jak najpełniejszego obrazu regionu, kraju i świata.

Andrzej Krywalewicz zapowiedział, że już wiosną ma ukazać się podobna jego książka.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska