Dzisiaj jest wtorek, 11 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 19.03.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Rekordowy Włóczykij
Kamienica nie całkiem do rozbiórki
Wreszcie są komisje, ale radna straciła mandat
Z Bramą Świecką zrobili więcej
Widuchowa pięknieje
Sport

Rekordowy Włóczykij


Zakończony 3 marca 13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij” może się w tym roku pochwalić rekordową liczbą ponad 150 wydarzeń, w tym 110 spotkań z podróżnikami. Większość miała komplety widzów, a na ponad 20 wydarzeń bilety wyprzedały się już kilka tygodni wcześniej. Tak było np. z koncertami, wycieczkami, balem, warsztatami dla dzieci i młodzieży czy rajdem na orientację na dystansie 25 km.
W tym roku organizatorzy zainicjowali kilka nowych przedsięwzięć i można się ich spodziewać w kolejnych edycjach. Wraz z autorką książek podróżniczych Anną Jaklewicz i czołowymi polskimi wydawnictwami specjalizującymi się w tematyce podróżniczej, zainicjowano akcję „Książka za worek śmieci”. Sympatycy i widzowie Włóczykija podczas kilku godzin spacerów zebrali w Gryfinie i w okolicach ponad dwie tony śmieci, które wymieniali na najnowsze książki.
Nowościami festiwalu były również: hamakowanie w plenerze połączone z koncertem muzyki kameralnej, strefa gier etnicznych, a także nocny biwak zimowy, podczas którego uczestnicy mogli zaznajomić się z podstawowymi zagadnieniami związanymi z przetrwaniem w trudnych warunkach.

Czternasta edycja Włóczykija odbywać się będzie w ostatniej dekadzie lutego 2020 roku. Karnety pojawią się w sprzedaży na początku grudnia br.

Michał Woroch na Włóczykiju

W niespełna tydzień po Włóczykiju rozpoczęła się w Gdyni inna wielka impreza podróżnicza, choć trwająca tylko trzy dni. To Kolosy 2019, czyli 21. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Po raz dwudziesty przyznawano statuetki Kolosów za podróżnicze dokonania roku. W kategorii „wyczyn roku” nagrodę tę otrzymali Michał Woroch i Maciej Kamiński. To dwaj przyjaciele, których los zmusił do poruszania się na wózkach inwalidzkich. Kolosa dostali za trwającą 371 dni podróż landroverem przez obie Ameryki z południa na północ. W uzasadnieniu kapituła podała, że uhonorowano ich za „wyczyn, który nadał ich życiu sens i przyniósł szczęście”.
Chorujący na zanik mięśni Michał Woroch miał 21 lutego prezentację inaugurującą tegorocznego Włóczykija.
(m, fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska