Dzisiaj jest wtorek, 11 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 14 z dnia 02.04.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Od poniedziałku szkoły mają strajkować
Kurator się nie zgadza
Kopalnia teraz nie powstanie
Podwyżkę diet odwołano
Druzgocąca ocena ZGM-u
Co mówili o „GCh” 25 lat temu?
Sport

Od poniedziałku szkoły mają strajkować

79,5 proc. szkół i przedszkoli w całej Polsce w drodze wewnętrznych referendów opowiedziało się za strajkiem, który ma się rozpocząć w poniedziałek 8 kwietnia i trwać bezterminowo. Takie informacje przekazał organizujący protest Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pracownicy oświaty domagają się od rządu podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o 1000 zł (z wyrównaniem od 1 stycznia) nie tylko dla nauczycieli i wychowawców, ale także dla pracowników niepedagogicznych.


Również na naszym terenie za strajkiem opowiedziała się wyraźna większość placówek, a w gminie Chojna zastrajkują wszystkie dziewięć: szkoły podstawowe nr 1 i nr 2 w Chojnie, podstawówki w Brwicach, Grzybnie, Krzymowie i Nawodnej, Bajkowe Przedszkole Miejskie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy w Chojnie.

– Zarząd Oddziału ZNP w Chojnie 25 stycznia wszedł w spór zbiorowy z dyrektorami szkół i placówek na terenie gminy – mówi naszej gazecie prezes oddziału Iwona Hernik. Do 25 marca we wszystkich placówkach oświatowo-wychowawczych odbyły się referenda, a nauczyciele i pracownicy odpowiadali w nim na pytanie: „Czy wobec niespełnienia żądania Oddziału ZNP w Chojnie, zgłoszonego 25 stycznia 2019 r. w ramach procedury sporu zbiorowego, dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w Bajkowym Przedszkolu Miejskim w Chojnie, o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku począwszy od dnia 8 kwietnia 2019 r.?”. W jednej z placówek strajk poparło 67,3% personelu, w dwóch powyżej 70%, a w reszcie powyżej 80%. Aby referendum było ważne, musiała wziąć w nim udział co najmniej połowa pracowników.

Związek Nauczycielstwa Polskiego liczy, że jeszcze w najbliższych dniach uda się porozumieć z rządem. Jeśli nie, strajk rozpocznie się 8 kwietnia, na dwa dni przed egzaminem gimnazjalnym. Nauczyciele zapowiadają, że jeśli negocjacje z ministerstwem nie przyniosą efektów, strajk może się przedłużyć nawet do czasu matur.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska