Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 15 z dnia 09.04.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Jednak strajk!
Rezygnacja przewodniczącego
Rocznica forsowania i konferencja
Teatr przyszedł do szkoły
Wybory w Cedyni
Drugie miejsce w Warszawie
Piosenki z tekstem
Romantyczna grusza chce być słynna w Polsce
Sport

Romantyczna grusza chce być słynna w Polsce

Kolejne drzewo z naszego rejonu zgłoszono do ogólnopolskiego konkursu „Drzewo Roku”, organizowanego po raz dziewiąty przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja. Tym razem jest to grusza rosnąca w Dolinie Miłości w Zatoni Dolnej (gmina Chojna). Jury z blisko 50 zgłoszonych z całej Polski drzew zakwalifikowało ją do grona 16 finalistów, wśród których - oprócz naszej gruszy - jest 7 dębów, 2 lipy, 2 sosny, kasztanowiec, morwa, grab i czarny bez. Z województwa zachodniopomorskiego do finału weszła jeszcze drobnolistna lipa Anna w Kliniskach Wielkich (gmina Goleniów), licząca 27 metrów wysokości i 871 cm obwodu. Jej wiek szacowany jest na 450-600 lat.

fot. SOSW Chojna

Gruszę z Doliny Miłości zgłosili - podobnie jak inne drzewa w poprzednich latach - uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chojnie. W poprzednich edycjach wysunęli kandydaturę platana Olbrzyma z Chojny (w 2012 roku zajął szóste miejsce w Polsce), mamutowca z Brwic, Krzywy Las z Nowego Czarnowa i kasztany jadalne z Krajnika Górnego. Chojeńscy uczniowie wraz z nauczycielką Ewą Krucewicz i przy współpracy z Małgorzatą Matecką z Centrum Edukacji Regionalnej w Zatoni opracowali historię gruszy. Ma ona ok. 168 lat, blisko 8 metrów wysokości i 281 cm obwodu. Jest jednym z nielicznych w Polsce drzew owocowych, będących pomnikiem przyrody. Jak czytamy w konkursowym opisie, wiąże się z nią bardzo romantyczna historia, bo jest pamiątką miłości Anny i Carla Philippa von Humbertów. Przybyli tu na początku XIX wieku. Początkowo park obejmował teren przy pałacu w pobliskim Krajniku Górnym. Gdy Carl na 2 lata wyjechał służbowo do Berlina, Anna z tęsknoty za ukochanym stworzyła romantyczny park i pięć sadów owocowych. Legenda mówi, że po powrocie męża oficjalnie otwarto park, a przed wejściem umieszczono napis „Oto Dolina, którą miłość stworzyła”. Kiedy rodzina von Humbertów opuściła okolicę, determinacja wielu ludzi sprawiła, że odrestaurowano i ocalono Dolinę Miłości, między innymi starą gruszę, która wciąż kwitnie i owocuje, a park przyciąga rzesze turystów.

Konkurs „Drzewo Roku” ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków między kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Dziennikarka i jurorka konkursu Ewa Furtak mówi: – Od kilku lat jednym z tematów najczęściej zgłaszanym dziennikarzom przez mieszkańców jest to, że gdzieś chcą wyciąć drzewa, a ludzie nie chcą się na to zgodzić, protestują i proszą o wsparcie. Drzewa stały się dla nas ważne, zaczęliśmy ich bronić przed wycinką, często bezmyślną i zupełnie niepotrzebną, robimy to coraz bardziej skutecznie. To nasi przyjaciele. Nadajemy im imiona, znamy ich historie, czasem od sadzonki albo od nasiona, odwiedzamy je przy różnych okazjach. Nic dziwnego, że zgłoszenia do konkursu „Drzewo Roku” z każda edycją są coraz ciekawsze i coraz piękniejsze.

Zwycięzcę konkursu wyłonią internauci w głosowaniu trwającym od 1 do 30 czerwca na stronie www.drzeworoku.pl.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska