Dzisiaj jest niedziela, 09 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 19 z dnia 07.05.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Stulatek czuje się jak ryba w wodzie
Czego możemy się spodziewać w Chojnie?
Rusza rozbudowa oczyszczalni
Zmiany w Unii Miasteczek
Kolejne dofinansowania inicjatyw społecznych
Sport

Kolejne dofinansowania inicjatyw społecznych

7 maja ruszyły pierwsze nabory do tegorocznej edycji Programu Społecznik. Wnioski można składać do 21 maja. Nieco zmodyfikowano zasady, uwzględniając sugestie organizacji pozarządowych. Górny pułap dotacji podwyższono z 3 tys. do 4 tys. zł. Uproszczono też formalności.

Program Społecznik 2019-2021, podobnie jak rok temu, podzielono na dwa filary. Pierwszy to mikrodotacje (do 4 tys. zł), a listę projektów, które otrzymają pieniądze, poznamy 14 czerwca. Drugi filar to wybierane w internetowym głosowaniu regionalne inicjatywy obywatelskie (można ubiegać się o kwotę do 10 tys. zł na projekty o zasięgu powiatowym oraz regionalnym). Głosować będzie można od 3 do 14 czerwca, a wyniki poznamy 17 czerwca. Podobnie jak w przypadku mikrodotacji, inicjatywy muszą zostać zrealizowane między 1 lipca a 6 grudnia bieżącego roku. Nowością jest inny niż dotychczas podział środków pomiędzy filarami: dwa miliony zł przeznaczono na mikrodotacje, a jeden milion na regionalne inicjatywy obywatelskie (wcześniej było po 1,5 mln zł na każdy filar).

Zasady ustalono tak, by pieniądze trafiły do każdego powiatu i gminy Pomorza Zachodniego. Podobnie jak w poprzednich edycjach, region podzielono na pięć subregionów: 1) miasto Szczecin i powiat policki, 2) miasto Świnoujście i powiaty: goleniowski, gryficki, kamieński i łobeski, 3) powiaty: choszczeński, drawski, kołobrzeski, świdwiński i wałecki, 4) miasto Koszalin i powiaty: białogardzki, koszaliński, sławieński i szczecinecki, 5) powiaty: gryfiński, myśliborski, pyrzycki i stargardzki.
Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego w ramach otwartego konkursu ofert wyłonił operatora programu. Funkcję tę w formule regrantingu pełnić będzie Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego SA. Po dofinansowanie sięgać mogą nie tylko podmioty posiadające osobowość prawną (czyli organizacje pozarządowe), ale również współpracujące z nimi grupy nieformalne.

– Konsekwentnie dążymy do tego, aby Społecznik miał charakter długofalowy, dlatego od tej edycji będzie to program trzyletni, bez przerwy na przełomie sezonu jesienno-zimowego i zimowo-wiosennego, związanej z koniecznością rozliczenia przyznanych środków w danym roku. Pozwoli to zachować ciągłość programu i zwiększyć liczbę inicjatyw. To również odpowiedź na sugestie zgłaszane przez organizacje pozarządowe – wyjaśnia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
W pierwszej edycji Społecznika w 2017 roku złożono 1152 wnioski, a dotacji przyznano 515. W ubiegłym roku były to jeszcze większe liczby: 1381 wniosków i 663 dofinansowane inicjatywy.

Szczegółowe informacje można znaleźć na: www.karrsa.pl w zakładce „Społecznik”, na stronie Urzędu Marszałkowskiego www.wzp.pl w zakładce „Program Społecznik” oraz na profilu Programu Społecznik na Facebooku.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska