Muzeum może wypełnić wielką lukę
Rekordowa akcja

SPORT

Europejscy medaliści
Trzy złote medale wywalczyli podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Chojny na Mistrzostwach Europy Niepełnosprawnych w Warcabach 100-polowych. Impreza trwała od 7 do 15 maja w Firleju pod Lublinem.
W kategorii mężczyzn mistrzem Europy został 14-letni Dawid Hołotczyk, a wśród kobiet 22-letnia Anna Grzelak. Trzecie złoto nasza ekipa zdobyła drużynowo (w składzie był jeszcze 15-letni Jacek Gołuch, który indywidualnie zajął czwarte miejsce).

Mistrzowie Europy podczas słuchania hymnu Polski. Od lewej: Jacek Gołuch, Anna Grzelak, Dawid Hołotczyk oraz Andrzej Krucewicz – trener i nauczyciel.

W mistrzostwach wzięły udział 72 osoby z 7 krajów. Rozegrano siedem rund z limitem czasu 80 min plus 1 minuta za każdy wykonany ruch. D. Hołotczyk był najmłodszym uczestnikiem, a najstarszym 71-letni Leonid Itkin z Ukrainy.
Warcabiści z Chojny zakwalifikowali się na te zawody w grudniu, gdy na Mistrzostwach Polski w Warszawie zdobyli komplet medali.

Walczyły w Mistrzostwach Europy
Dwie zawodniczki UKS Karate Kyokushin Moryń: Wiktoria Wiergowska i Vanessa Florczak były wśród reprezentantek Polski na II Młodzieżowych Mistrzostwach Europy organizacji Kyokushin World Union. Zawody trwały od 17 do 19 maja w Berlinie z udziałem 411 zawodników z 26 krajów.

Morynianki walczyły dzielnie, choć nie dostały się do strefy medalowej. Vanessa Florczak w kategorii dziewcząt 12-13 lat (waga 45 kg) przegrała w pierwszej walce z Rosjanką Angeliną Sipajewą, która po pokonaniu kolejnych trzech rywalek została mistrzynią Europy. Wśród dziewcząt w wieku 14-15 lat (+60 kg) Wiktoria Wiergowska odpadła po pojedynku z Bułgarką Hristiana Dimitrową - późniejszą srebrną medalistką. W tej kategorii brąz wywalczyła Polka Dominika Antosik.
Imprezę zdominowały Rosjanki i Rosjanie, którzy zdobyli aż 28 złotych medali. Polski dorobek to 1 srebrny krążek i cztery brązowe.
(rr)

Dobrze, że bez zbroi
Jak już wstępnie informowaliśmy, 18 maja w Chwarszczanach (gm. Boleszkowice) zorganizowano piątą edycję Biegu Przełajowego Śladami Templariuszy. W tym roku zmieniono trasę. Większość około 9-kilometrowych pętli była bardzo wymagająca, bo zawodnicy musieli pokonywać naturalne przeszkody – niespodzianki na leśnych dróżkach. Końcówka była już przyjemniejsza, ponieważ prowadziła po ścieżce rowerowej wzdłuż wojewódzkiej drogi nr 127 z Dargomyśla do Chwarszczan. Pogoda była nie biegowa, lecz plażowa i żartowano, że byłaby tragedia, gdyby biegowi rycerze musieli zakładać zbroje.

Zwycięzca Łukasz Hryciuk prowadził przez cały czas. Za nim Paweł Osowski, który ostatecznie był trzeci.

Bieg zdominowali miejscowi zawodnicy z gminy Dębno, zajmując w kategorii open pięć czołowych miejsc. Zgodnie z oczekiwaniem wygrał Łukasz Hryciuk, oddając niższe stopnie podium braciom Osowskim. Wśród pań najwytrwalsza okazała się Kryspina Zapała z Kostrzyna. Upominkami nagrodzono pierwsze szóstki, a także najstarszą dwójkę biegaczy.

6. Małgorzata Jaz - Mieszkowice     48:06
Najstarszym zawodnikiem był 72-letni Jan Kaczmarek z Mieszkowic, który zadziwia wyśmienitymi wynikami, pokazując plecy o pół wieku młodszym zawodnikom. Zajął 28. miejsce wśród blisko 80 startujących.

Jan Kaczmarek

Organizatorami biegu były: Muzeum Templariuszy w Chwarszczanach i Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Tempelburg.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

Krokus błyszczy
Badmintoniści Krokusa Góralice z sukcesem uczestniczyli 18 maja w Krajowym Turnieju Młodzików i Młodzików Młodszych w Miastku (woj. pomorskie). Zuzanna Biel wygrała debla dziewcząt (w parze z J. Marczyńską z Przemysła Poznań), a trzecia była w grze pojedynczej. Wiktoria Lewandowska wywalczyła drugą pozycję w grze mieszanej (w parze z Ł. Chudzińskim z SKB Badminton4all Sulęcin). Michał Makuchowski był najlepszy w singlu chłopców oraz w grze podwójnej (z K. Romanem z Badmintona Sławno). Trzecie miejsce w singlu dziewcząt wywalczyła Martyna Ziętek.
Trzy pozostałe zawodniczki Krokusa: Zofia Biel, Daria Pustkowiak i Natalia Vreeswijk zakończyły turniej w fazie grupowej.

Piłka nożna
IV liga. Mecz trzydziestej kolejki Morzycko Moryń wygrało walkowerem 3:0 z Gryfem Polanów, który wycofał się przed rundą wiosenną. Inne sobotnio-niedzielne wyniki: Hutnik Szczecin - Sparta Węgorzyno 5:4, Chemik Police - MKP Szczecinek 1:5, Sokół Karlino - Gryf Kamień Pomorski 3:3, Vineta Wolin - Polski Cukier Kluczevia Stargard 3:1, Pogoń Połczyn-Zdrój - Intermarché-Rega Trzebiatów 2:6, Olimp Gościno - Orzeł Wałcz 1:0, Ina Goleniów - GKS Leśnik Manowo 2:1, Rasel Dygowo - Błękitni II Stargard 4:3. Prowadzi Chemik, a Morzycko jest przedostatnie. W środę 29 maja gra na wyjeździe z Leśnikiem, a w sobotę o 17 u siebie z Kluczevią.

Klasa okręgowa. Odra Chojna wygrała na wyjeździe ze Światowidem 63 Łobez 4:3 (1:1), choć gospodarze dwukrotnie prowadzili, ale od 63’ grali w dziesiątkę. Bramki zdobyli: Borczyński, Dopierała, Daszkiewicz i Latuszek.
Ogniwo Babinek aż 7:3 pokonało u siebie Jezioraka Szczecin, a przebieg meczu był dramatyczny. Gospodarze w 10’ objęli prowadzenie po golu Sikorskiego, ale wkrótce w dwie minuty stracili dwie bramki i do przerwy było 1:2. Jednak w drugiej połowie Ogniwo strzeliło aż sześć bramek (w 56’ Gnap, 62 i 77’ G. Kaniecki, 73’ Kondraciuk, 81’ ponownie Gnap i w 84’ Kuś), a goście tylko jedną (w 71’). Skład: Dąbrowski, Glanert, Włoch (46 Kuś), Gnap, Janas, G. Kaniecki, Kuzio (79 Plis), Stelmasik, Walczak (46 Kondraciuk), Woźniewski (77 Kreft), Sikorski. Prowdzi Flota. Odra jest na 9. miejscu, a Ogniwo na 13. W sobotę o 11 Ogniwo gra w Choszcznie, a Odra o 16 u siebie z Iskrą.

A-klasa. Sęp Brzesko - Czcibor Cedynia 1:1 (Rudik), Zieloni Zielin - Energetyk Gryfino 1:4 (Andrzej Stelmach - Kuchcik 2, Kubaczyński, Gatkowski), Orkan Suchań - Kłos Pełczyce 4:1, SCRS Barlinek - Drawa Drawno 7:0, Klon Krzęcin - Unia Dolice 0:6, Polonia Giżyn - Świt Barnimie 11:1, Piast Karsko - Stal Lipiany 7:4. Prowadzi Orkan przed Czciborem. Na 7. miejscu Energetyk, a na 11. Zieloni.

B-klasa. Gr. III. Tanowia Tanowo - Zootechnik Kołbacz 3:1 (Tawrel), Grot Gardno - Kasta Szczecin-Majowe 1:2 (Młynarczak), Odrzanka Radziszewo - Vielgovia Szczecin 0:0, Chemik II Police - Znicz Niedźwiedź 7:3, Hanza Goleniów - Wołczkowo-Bezrzecze 5:0, Aquila Szczecin - Czarni 44 Szczecin 1:3, Leśnik Kliniska - Zryw Kołbaskowo 0:6.
Gr. IV. Rurzyca Nawodna - Iskra Banie 1:1 (Surowiecki - Karbowski), Piast Piaseczno - Mieszko Mieszkowice 2:3 (R. Juchlke 2 - Chojnacki 2, Słupski), Orzeł Trzcińsko-Zdrój - Chrobry Lisie Pole 9:1 (Lizurej 3, Mikuć, Sz. Woźniewski, Janusz, Zerka, Laszczyński, Marek - Cieśla), Czarni Czarnówko - Korona Klępicz 4:1 (Dechnik 2, Przygoda, Budzyński - Granda), Witniczanka Witnica - Czarni Fiege Lubanowo 1:0 (Kaźmierczak), Zjednoczeni Kurzycko - LUKS Krzywin 6:1 (T. Szkolnicki 2, P. Szkolnicki 2, Cacaj, Skukowski - Wrzesiński). Prowadzi Iskra.

C-klasa. Polonia Gryfino - Wicher Steklno 3:3 (Piskozub, Gwiazda, Groszewski - Maszczyk, Wojtas, Serafin), Ogniwo II Babinek - Tywa Swobnica 8:0, Sekwoja Brwice - Zryw Góralice 7:3 (dla zwyc. Krawiec 2, Bindas 2, Juszczyk, Nagaj, Madera), Sokół Różańsko - Sparta Sobiemyśl 2:3 (Pulka 2, Kłos). Prowadzi Sekwoja.