Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 24 z dnia 11.06.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Zmarła Elwira Profé-Mackiewicz
Gryfiński poseł
Z Gryfina do Trzcińska, a teraz do powiatu
70 lat opiekują się w Moryniu
Rusza remont Zielonej
Chcieli dobrze, ale wyszło nie całkiem
W Nawodnej znów międzynarodowo
Sport

70 lat opiekują się w Moryniu

Już 70 lat Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego prowadzi Dom Pomocy Społecznej w Moryniu. Opiekują się tam osobami niepełnosprawnymi umysłowo. Jubileuszowe uroczystości odbywały się w miniony piątek 7 czerwca z udziałem arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego ks. Andrzeja Dzięgi. Obecni byli też m.in.: przełożona generalna zgromadzenia s. Anuncjata Zdunek, burmistrz Morynia Józef Piątek, przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Konecki, przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek (w tym Środowiskowego Domu Samopomocy z Chojny). Gospodynią wydarzenia była siostra dyrektor Małgorzata Kałdowska. Obchody rozpoczęła msza w ogrodzie DPS, a muzycznie uroczystość ubarwił zespół Siewcy Lednicy. Przypomniano historię moryńskiej placówki. Nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu, wspomnień i wspólnej zabawy.

Moryński DPS i stojący przed budynkiem pomnik dr. Christiana Friedricha Kocha, który w 1874 roku założył tu sierociniec

Siostra dyrektor M. Kałdowska
DPS zlokalizowany jest w budynku, w którym w 1874 roku moryński prawnik dr Christian Friedrich Koch założył sierociniec (do dziś przed frontem stoi pomnik fundatora). W czasie II wojny funkcjonował tu wojskowy szpital. Po wojnie, jako że siostry benedyktynki prowadziły już placówki opiekuńcze, w 1948 roku szczecińskie kuratorium oświaty zwróciło się do nich z prośbą o poprowadzenie jej również w Moryniu. Rok później zaczęły prowadzić tu Społeczny Dom Dziecka „Wincentówka” (od imienia założycielki zgromadzenia - matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej). 19 marca 1949 r. kuratorium wyraziło zgodę na prowadzenie domu dla głęboko upośledzonych chłopców. Zastosowano funkcjonujący tu do dziś tzw. system rodzinkowy, mający przypominać podopiecznym dom rodzinny. Od jesieni 1976 r. placówkę przekwalifikowano na dom dla upośledzonych umysłowo dziewcząt. W 1985 r. patronat (połączony z wydatnym sponsoringiem) objęła szczecińska stocznia. W 1993 r. otwarto nowy budynek rehabilitacyjno-mieszkalny, dzięki czemu liczba miejsc zwiększyła się do 120, uruchomiono też nowe pracownie terapeutyczne i rehabilitacyjne. Od początku 1999 roku organem prowadzącym stał się powiat gryfiński i wkrótce przekwalifikował placówkę na dom dla niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych, a od stycznia 2006 r. zlecił prowadzenie DPS-u zgromadzeniu benedyktynek. Obecnie przebywa tu 113 dziewcząt i kobiet oraz 7 mężczyzn w wieku 19-64 lat. Zatrudnionych jest 80 pracowników.

Nowy budynek moryńskiego DPS-u

Każdy, kto miał do czynienia z moryńskim Domem Pomocy Społecznej, doskonale wie, jak niezwykle trudna jest tam praca. Tym większe słowa uznania należą się siostrom zajmującym się swymi podopiecznymi.
Tekst i fot. Robert Ryss

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska