Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 26 z dnia 25.06.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kolejny krok w stronę ożywienia mostu
Unia nie zgadza się na opłaty
Ostrzeżenie dla oszustów-trucicieli
Absolutoria w powiecie i w Moryniu
Migawki z Dni Cedyni
Jarmark Widuchowski nad Odrą i nie tylko
Trzcińskie Spotkania z Historią
Sport

Kolejny krok w stronę ożywienia mostu

Uczyniono kolejny krok przybliżający do utworzenia jednej z największych atrakcji naszej okolicy, czyli rewitalizacji dawnego mostu kolejowego na Odrze w Siekierkach/Neurüdnitz dla turystycznego ruchu pieszo-rowerowego. Niezbędny był do tego polsko-niemiecki projekt, umożliwiający uzyskanie znacznego dofinansowania z Unii Europejskiej.

330-metrowej długości polska część mostu (fot. Igor Szakowski)

Konferencja otwierająca projekt odbyła się 17 czerwca w Zollbrücke (3 km od mostu), w gminie Oderaue, leżącej na terenie Związku Gmin Barnim-Oderbruch, który jest niemieckim partnerem w tym przedsięwzięciu. Urząd tego związku był organizatorem konferencji. Wśród uczestników byli: minister sprawiedliwości, spraw europejskich i ochrony konsumentów Brandenburgii Stefan Ludwig, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, dyrektor Urzędu Barnim-Oderbruch Karsten Birkholz, dyrektor realizującego polską część inwestycji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Märkisch-Oderland Rainer Schinkel, burmistrz Cedyni Adam Zarzycki (w jego gminie znajduje się most). Zaprezentowano informacje dotyczące rozwoju turystyki w obszarze transgranicznym oraz szczegóły przystosowania mostu (jego niemiecką część uczestnicy mieli okazję obejrzeć w trakcie konferencji).

– To piękny kawałek Europy, który się tu rozwija – ocenił minister Ludwig. – Chciałbym, żeby most już nigdy nas nie oddzielał, ale tylko łączył – powiedział wicemarszałek Rzepa i przypomniał, że starania o przywrócenie tej budowli do życia trwały po obu stronach Odry od 2004 roku. – Szukaliśmy konkretnego pomysłu, środków, metody, aż w końcu jesteśmy tak blisko – dodał.
– Najlepszą decyzją, wbrew początkowym obawom, było zaangażowanie polskiej administracji parków krajobrazowych – powiedział dyrektor Birkholz. – Partnerom inwestycji należą się wielkie wyrazy uznania za determinację, za wytrwałość, za cierpliwość i pomysł, jak ten ambitny projekt przeprowadzić – dodał burmistrz Zarzycki.

Od lewej: burmistrz Cedyni Adam Zarzycki, dyrektor Urzędu Barnim-Oderbruch Karsten Birkholz, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Märkisch-Oderland Rainer Schinkel, wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa, minister Stefan Ludwig, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Ryszard Mićko

Jak już informowaliśmy, przetarg na prace na polską część obiektu już został ogłoszony. Na moście, oprócz ścieżki pieszo-rowerowej, ma być zlokalizowana dwupoziomowa platforma widokowa. Wstępne zakłada się zakończenie inwestycji w lecie 2021 roku. Koszt inwestycji wynosi ponad 15 mln zł, z czego aż 85 proc. pokrywa Unia Europejska z programu Interreg Va.

Jak wiadomo, do położonego w obfitującą w faunę i florę mostu w Siekierkach dochodzi otwarta jesienią ub. roku ścieżka rowerowa. Gotowy już odcinek z Trzcińska-Zdroju przez Jelenin, Godków, Przyjezierze stanowi fragment Trasy Pojezierzy Zachodnich, która dzięki nowej inwestycji połączy się z rozbudowaną siecią dróg rowerowych w Niemczech.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska