Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 27 z dnia 02.07.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Groźny pożar
Już po absolutoriach i tylko w Gryfinie negatywnie
Pieniądze na łódź dla strażaków
Dużo wojów i kramów
Nowa palisada
Celińska i Trupięgi
Zostały mu niespełna trzy kilogramy życia
Sport

Zostały mu niespełna trzy kilogramy życia

18 194 złote (w tym 2000 zł przekazane przez Caritas Chojna), 40 euro i 100 koron duńskich zebrano w bardzo upalne niedzielne popołudnie w Chojnie podczas charytatywnego pikniku „Skomplikowane serduszko dla Sebastianka”. Chodziło o włączenie się w zbiórkę funduszy na skomplikowaną operację czteroletniego chłopca. Jak już informowaliśmy, jego organizm nie ma połączenia serca z płucami, bo tętnica płucna jest zarośnięta. Funkcjonuje sztucznie wykonane połączenie, które jednak już długo nie wytrzyma, a bez tlenu nie ma życia. Według lekarzy serce wytrzyma do momentu, gdy waga Sebastiana przekroczy 20 kilogramów. Tak licząc, zostały mu tylko mniej niż 3 kilogramy życia...

Przed plenerową sceną w Chojnie Sebastian z mamą, a z prawej inicjatorka akcji Monika Kapral-Tytyn z córką

Serce Sebastiana może uratować światowej sławy kardiochirurg dziecięcy prof. Frank Hanley z USA. Jako jedyny podjął się operacji i zgodził się obniżyć koszt operacji aż o 50 procent, ale wciąż potrzeba blisko 1,5 miliona zł. Zbiórka zweryfikowana jest przez Fundację Siepomaga, a na jej stronie (www.siepomaga.pl) można wspomóc akcję.

Robert Górski i Monika Kapral-Tytyn podczas licytacji

Głównym organizatorem chojeńskiego wydarzenia było Centrum Kultury, a inicjatorką chojnianka Monika Kapral-Tytyn, która w telewizji zobaczyła dramat małego Sebastiana i postanowiła mu jakoś pomóc. Poruszona i wzruszona mama przyjechała z nim z dalekiego Buska-Zdroju do Chojny, o której wcześniej raczej nie słyszała. Licytacje na rzecz leczenia Sebastiana Terpińskiego prowadzili dyr. CK Barbara Andrzejczyk i Robert Górski. Licytowano m.in. złotą biżuterię, obrazy, talony do restauracji i salonów kosmetycznych czy fryzjerskich, koszulki z autografami sportowców. Miejscowi strażacy łagodzili upał wodnymi kurtynami. Dzieci mogły usiąść za kierownicą wozu strażackiego lub policyjnego radiowozu. Stoiska gastronomiczne przygotowało m.in. KGW Krzymowianki. Dochód przeznaczono oczywiście na leczenie chłopca. Pokaz karate dali podopieczni klubu Shodan Chojna. Uczestniczyła też grupa Motoparalotnie nad Odrą. W programie były również występy muzyczne takich wykonawców, jak: Wanesa Adamska, Martyna Bartosewicz, Adam Jamróz, Zator, Heruś, Hanna Ferfet, Paulina Cholewa, przedszkolaki czy utworzone specjalnie na ten piknik trio Monika Kapral-Tytyn, Kasia Matuszewska i Sławomir Błęcki.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska