Celińska i Trupięgi
Zostały mu niespełna trzy kilogramy życia

SPORT

Brąz mastersa
Chojeński miotacz Wojciech Strelczuk zdobył brązowy medal w pchnięciu kulą podczas rozgrywanych w Białymstoku 29-30 czerwca Mistrzostw Polski Masters w lekkiej atletyce. Nasz zawodnik w kategorii 60-65 lat uzyskał 12,75 m. Srebro zdobył Henryk Radzikowski ze Szczecina (12,85), a zwyciężył Ryszard Zglenicki z Bydgoszczy z bardzo dobrym wynikiem 14,29 m.

W. Strelczuk z kolejnym medalem MP

(tw)

Powrót Sary
Pochodząca z Chojny bramkarka piłkarskiej reprezentacji Polski dziewcząt do lat 17 Sara Kierul wróciła do grającej w ekstralidze kobiet Olimpii Szczecin. Ostatnio grała m.in. w Niemczech, a od lipca będzie się przygotowywać do nowego sezonu z pierwszym zespołem Olimpii.

Sara Kierul

Znów srebrny medal na Wojewódzkjej Olimpiadzie
Po raz kolejny szachiści UKS Biały Pion Gryfino zdobyli drużynowo medal XX Wojewódzkiej Olimpiady Młodzieży. Tym razem (podobnie jak np. w ubiegłym roku) wywalczyli drugie miejsce, czyli srebro. Impreza odbyła się 22 czerwca w Łazach koło Koszalina. W gronie 14 drużyn zwyciężył ubiegłoroczny złoty medalista - Hetman Politechnika Koszalin.
Indywidualnie brązowy medal w kategorii do lat 10 wywalczyła Liwia Babińska. Piąta była Hanna Grabowska, szósta Paulina Wawrzyniak, siódmy Przemysław Gągoliński, dziesiąty Dominik Mróz i dwunasty Filip Lewandowski. W nieoficjalnej klasyfikacji do lat 8 czwarte miejsce zajęła Ida Babińska, piąte Basia Piec, szóste Krzysio Chęś i dziewiąte Kuba Balcerkiewicz. W kategorii do lat 12 szóstą pozycję wywalczyła Nina Lesiak i dwunastą Jan Dejewski. Do lat 14 Martyna Kuryło była szósta, a Aleksandra Kucharczyk siódma. Miejsca pozostałych gryfinian: 19. Aleksander Kaliński, 25. Oliwier Ślusarczyk, 26. Tomek Zabadała, 27. Kamil Straszkiewicz, 28. Gustaw Piec, 32. Dominik Gałek.

8. Husaria Biesiekierz

W minionym roku szkolnym szachiści Białego Piona startowali w ponad 30 turniejach rangi powiatowej, wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Wielu zdobyło wyższe kategorie szachowe oraz punkty w międzynarodowej klasyfikacji FIDE.

Górscy kolarze w lesie nad jeziorem
Kolejna runda kolarskiej Zachodniej Ligi MTB wystartuje w najbliższą niedzielę 7 lipca w gminie Chojna. Start i meta w pobliżu jeziora Ostrów koło Stoków. O godz. 10 wyruszą uczestnicy na 7-kilometrową trasę P0/P1. O godz. 11 start wyścigu na trasę mega (50 km), a o 11.10 mini (25 km). Dekorację najlepszych i losowanie nagród zaplanowano na godz. 15.

Wyczyn komendanta
Wciąż zadziwia prezentujący doskonałą formę Jacek Rudziński z Gryfina – zastępca wojewódzkiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej. Po rekordowym maratonie w Dębnie i kilku innych udanych imprezach, gdzie zwyciężał w swojej kategorii wiekowej, tym razem w sobotę wystartował w górskim ultramaratonie o nazwie „3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc”. Ten rozgrywany od kilku lat bieg zyskał wysoką renomę i organizatorzy zmuszeni byli w związku z pojemnością trasy ograniczyć liczbę startujących.
Ultramaraton rozgrywany jest w trzech wersjach: mini, średni i ultra. W wersji mini zawodnicy pokonują trasę 17 km z Karpacza na Śnieżkę i z powrotem, a w wersji najtrudniejszej zdobywają szczyt trzykrotnie, zaliczając 55 km z łącznym przewyższeniem 3000 m. W biegu ultra wystartowało ponad 260 osób, a ukończyło 190. Obowiązywał limit czasu wynoszący 10 godzin. Reprezentujący Klub Biegacza Hermes Gryfino Jacek Rudziński zajął doskonałe trzynaste miejsce, uzyskując czas 6:45:10. Zwycięzca - Rafał Kot ze Szczytna pokonał trasę w 5 godz. 38 min i 17 s. Komendant Rudziński zdecydowanie zwyciężył w swojej kategorii wiekowej M50. Następny pięćdziesięciolatek pojawił się na mecie prawie 40 minut po nim.

Jacek Rudziński podczas dekoracji na Myśliborskiej Dziesiątce 25 maja jako najlepszy w kategorii M50

Ten morderczy dystans udało się pokonać jeszcze trójce reprezentantów naszego powiatu. Robert Babiński z Gryfina przekroczył linię mety na 81. pozycji w czasie 8:13:49, Krzysztof Jaz z Mieszkowic był 143., uzyskując rezultat 9:29,05, a jego żona Małgorzata Jaz dotarła do celu 10 minut później (9:39:25), zajmując 163. pozycję. Małgorzacie należą się wielkie słowa uznania, bo wśród kobiet zajęła 19. miejsce i bezpiecznie zmieściła się w limicie czasowym, gdy ponad 70 osób musiało przerwać bieg, zaliczając tylko jeden lub dwa etapy trasy.
Tekst i fot. Tadeusz Wójcik

Wicemistrz okręgu
Filip Felsztyński z koła PZW nr 7 Rurzyca Chojna zdobył indywidualne wicemistrzostwo Okręgu PZW w Szczecinie kadetów (do lat 20) w dyscyplinie spławikowej. Wyprzedził go jedynie Paweł Kneja (Karp Szczecin). W kategorii seniorów czwarte miejsce wywalczył Marek Wysokiński (koło PZW Odra Chojna). W klasyfikacji kobiet siódma była Patrycja Pawłowska z Delfinka Gryfino.

Filip Felsztyński

Zawody w upalnej pogodzie odbywały się 22-23 czerwca nad Odrą w Szczecinie na Wyspie Puckiej. Startowało kilkudziesięciu mistrzów kół z naszego okręgu.
PZW Rurzyca dziękuje właścicielowi sklepu wędkarskiego York w Chojnie Jackowi Szczepańskiemu za pomoc i zasponsorowanie zanęt i sprzętu wędkarskiego wymaganego do udziału w zawodach.

Piłkarski Mieszko I
Wojewódzki turniej piłki nożnej chłopców z rocznika 2003 i młodszych odbył się 13 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Chojnie. Oprócz gospodarzy uczestniczyły drużyny z Goleniowa, Pyrzyc i Suliszewa. Mecze rozgrywano na orliku koło SP 1 w wielkim upale, bo temperatura dochodziła do 35 stopni. Ostatecznie wygrał zespół z SOSW Chojna, co było owocem wielomiesięcznych treningów. Skład zwycięzców: Jacek Gołuch (bramkarz), Dawid Hołotczyk, Mateusz Mielczarek, Mateusz Dopierała, Patryk Wypych i Michał Papiński. Drugie miejsce zajął Goleniów, trzecie Pyrzyce, a czwarte Suliszewo.

Tego samego dnia rozegrano polsko-niemiecki mecz piłkarski, w którym ekipa z SOSW Chojna uległa drużynie z Prenzlau. Obie imprezy zorganizowano w ramach obchodów dnia patrona działającej w chojeńskim ośrodku szkoły, czyli Mieszka I. Każdy zespół w nagrodę otrzymał ufundowaną przez gryfińskie starostwo, za co organizatorzy dziękują.