Dzisiaj jest wtorek, 11 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 31 z dnia 30.07.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Znów wielki festiwal w Kostrzynie!
Pieniądze na kolejne zabytki
Awans z Cedyni
Nowy dyrektor
Niedobrze, panie bobrze
Cyrkowo, teatralnie i muzycznie
Sport

Znów wielki festiwal w Kostrzynie!


Pol’and’Rock Festival (w poprzednich latach pod nazwą Przystanek Woodstock) trwać będzie w pobliskim Kostrzynie od 1 do 3 sierpnia. To jubileuszowa, już dwudziesta piąta edycja tego największego w Polsce i jednego z największych w Europie festiwali muzycznych.

Dodajmy, że koncerty jak zwykle są zupełnie darmowe. Na pięciu scenach wystąpi kilkudziesięciu wykonawców z Polski i świata, w tym: Skunk Anansie, Ziggy Marley, Acid Drinkers, Kult, Daria Zawiałow, Happysad, Sidney Polak, Renata Przemyk, Krzysztof Zalewski, Pablopavo i Ludziki, Gogol Bordello, Carrantuohill & Orkiestra Krzesimira Dębskiego, Agnieszka Chylińska, Dr Misio (na czele ze znanym aktorem Arkadiuszem Jakubikiem), Majka Jeżowska, Happysad, Maciej Maleńczuk, Tulia. W Akademii Sztuk Przepięknych będzie się można spotkać i porozmawiać z osobistościami świata kultury, polityki i sportu. W ty roku będą to m.in.: Wojciech Smarzowski, Zbigniew Zamachowski, Olga Tokarczuk, Katarzyna Nosowska, o. Ludwik Wiśniewski, Krzysztof Skiba, Wojciech Pszoniak, Mariusz Szczygieł, Filip Springer, Igor Tuleya, Janusz Kondratiuk. Już w środę 31 lipca od południa w namiocie ASP trwać będą rozmaite warsztaty i spotkania. Wieczorem wystąpi Kabaret Hrabi, a koncerty dadzą m.in. Jazz Band Młynarski - Masecki i Mitch&Mitch. Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi w czwartek o godz. 15, a zaraz potem na dużej scenie wystąpi Ziggy Marley - najstarszy syn słynnego Boba Marleya. W piątek i sobotę koncerty trwać będą od godz. 15, a spotkania i warsztaty odbywać się będą już od rana. Festiwal zamknie koncert Piotra Bukartyka, który codziennie będzie prowadzić muzyczne warsztaty). Jubileuszowa edycja festiwalu upłynie pod znakiem edukacji ekologicznej. Więcej szczegółów i dokładny program - na www.polandrockfestival.pl
Organizatorem imprezy jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która w ten sposób dziękuje polskiej młodzieży za jej zaangażowanie w zimowy Finał WOŚP. Jako że koncerty są niebiletowane, to środki na organizację festiwalu zapewniają liczni sponsorzy. Jak podkreśla szef WOŚP Jurek Owsiak, festiwal nie może być i nie jest finansowany z pieniędzy zebranych w czasie Finału WOŚP.


Jak dojechać?
Na początku czerwca spółka Przewozy Regionalne niespodziewanie oznajmiła, że nie zapewni w tym roku dodatkowych pociągów na jubileuszowy Pol’and’Rock Festival. Na szczęście wsparcie natychmiast zadeklarowali marszałkowie województw i w efekcie przygotowano 46 „marszałkowskich” pociągów na festiwal. Po kilku tygodniach zareagował też premier Morawiecki i zapowiedział, że dodatkowe pociągi PolRegio i Intercity jednak pojadą do Kostrzyna. Ma ich być 15. I jeszcze w ostatniej chwili Przewozy Regionalne dorzuciły 83 wahadła między Kostrzynem a stacjami Krzyż, Zielona Góra i Gorzów. W sumie dodatkowych połączeń będzie aż 153. – Zwyciężył zdrowy rozsądek – mówi rzecznik prasowy festiwalu Krzysztof Dobies.

(fot. Igor Kohutnicki)

Znamy już rozkład jazdy dodatkowych pociągów dla mieszkańców Pomorza Zachodniego. Zwiększone składy, więcej pociągów i dwa zupełnie nowe połączenia to wsparcie ze strony marszałka województwa Olgierda Geblewicza. Dojazd do Kostrzyna zapewni 7 pociągów, które na co dzień kursują na trasie Szczecin – Kostrzyn. Będą one jeździły w powiększonych składach i zatrzymywały się na wszystkich przystankach. Do tego dojdą następujące, dodatkowe połączenia. Oto one:

* Od 31 lipca do 3 sierpnia kursować będzie ze Słupska pociąg odjeżdżający o 21.41 przez Sławno, Koszalin, Białogard, Świdwin, Łobez, Chociwel, Stargard, Szczecin-Dąbie, Szczecin-Podjuchy, Gryfino, Chojnę, Mieszkowice, przyjazd do Kostrzyna o 2.00.
* W tych samych dniach o 18.55 odjeżdżać będzie skład ze Szczecina Głównego przez Szczecin-Podjuchy, Gryfino, Krzywin Gryfiński, Chojnę, Mieszkowice, Boleszkowice (w Kostrzynie o 20.15).
* Od 1 do 3 sierpnia kursować będzie pociąg z Koszalina (odjazd o 8.05) przez Kołobrzeg, Karlino, Białogard, Rąbino, Świdwin, Łobez, Runowo Pomorskie, Chociwel, Stargard, Szczecin Dąbie, Szczecin Główny, Gryfino, Chojnę, Mieszkowice, w Kostrzynie o 13.19.
* Dzień dłużej, czyli od 1 do 4 sierpnia odjeżdżać będzie o 10.48 pociąg ze Szczecina Głównego przez Szczecin-Podjuchy, Gryfino, Krzywin Gryfiński, Chojnę, Mieszkowice, Boleszkowice, w Kostrzynie o 12.13.

W drodze powrotnej także pomocne będą standardowe połączenia, będące na stałe w rozkładzie jazdy. Ponadto będzie można skorzystać z dodatkowych pociągów:
* W dniach 1-4 sierpnia (nr pociągu 88129/8), odjazd z Kostrzyna o godz. 0.15 do Słupska (4.26) przez: Mieszkowice, Chojnę, Gryfino, Szczecin-Podjuchy, Szczecin-Dąbie, Stargard, Chociwel, Łobez, Świdwin, Białogard, Koszalin, Sławno.
* Także od 1 do 4 sierpnia: nr pociągu 88131 o 9.05 do Szczecina Głównego (10.35) przez: Boleszkowice, Mieszkowice, Chojnę, Krzywin Gryfiński, Gryfino, Szczecin-Podjuchy.
* 4 sierpnia (nr 88119/8) o 10.28 do Kołobrzegu (14.31) przez: Mieszkowice, Chojnę, Gryfino, Szczecin-Podjuchy, Szczecin-Dąbie, Stargard, Chociwel, Runowo Pomorskie, Łobez, Świdwin, Rąbino, Białogard, Karlino (w Kołobrzegu będzie skomunikowany z pociągiem do Koszalina).
* 1-2 sierpnia (nr pociągu 88115/4) o 15.45 do Kołobrzegu (20.43) przez: Mieszkowice, Chojnę, Gryfino, Szczecin-Podjuchy, Szczecin-Dąbie, Stargard, Chociwel, Runowo Pomorskie, Łobez, Świdwin, Rąbino, Białogard, Karlino. (w Białogardzie skomunikowany z pociągiem do Koszalina).
* Od 31 lipca do 4 sierpnia (nr 88135) o 16.56 do Szczecina Głównego (18.21) przez: Boleszkowice, Mieszkowice, Chojnę, Krzywin Gryfiński, Gryfino, Szczecin-Podjuchy.

Poza powyższymi połączeniami kursować będą przez Pomorze Zachodnie trzy pary ogólnodostępnych pociągów festiwalowych relacji Gdynia Gł. – Kostrzyn – Gdynia Gł. (uruchomionych na zlecenie samorządu województwa pomorskiego) oraz jedna para pociągów relacji Olsztyn – Kostrzyn – Olsztyn przez Kołobrzeg. Szczegółowe rozkłady jazdy wszystkich pociągów dostępne są w wyszukiwarkach internetowych, jak: www.portalpasazera.pl, www.koleo.pl, www.rozklad.pkp.pl.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska