Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 41 z dnia 08.10.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Najważniejsze wybory po 1989 roku
Ta władza nie ma czystych intencji
E. Hołubowska z Pro Arte
Cienie Zapomnianych Kultur dwunasty raz
Najpierw u Eda Sheerana, teraz w Trzcińsku-Zdroju
Sport

Najpierw u Eda Sheerana, teraz w Trzcińsku-Zdroju

Znany na naszym terenie zespół muzyki dawnej Rocal Fuza ze Świeradowa-Zdroju wystąpi w niedzielę 20 października o godzinie 16 w Izbie Pamięci w Trzcińsku-Zdroju (ul. Cmentarna).

Rocal Fuza specjalizuje się w wykonywaniu muzyki średniowiecza i renesansu, występując w stylowych strojach, z wykorzystaniem kopii instrumentów z tamtej epoki, takich jak np.: szałamaja, lira korbowa, fidela, psałterium, harfa gotycka, cymbały, flety proste, dudy, mandora, pierdziel, krzywuła, bębny. Zespół założył w 1991 roku i prowadzi do dziś Ryszard Dominik Dembiński. Większość instrumentów powstaje w jego warsztacie. Grupa gra muzykę na podstawie własnych opracowań. Występuje m.in. na turniejach rycerskich i historycznych festynach, ale także na prestiżowych koncertach i przeglądach muzyki dawnej w całej Europie.


Ciekawostką dużej rangi jest fakt, iż zespół Rocal Fuza wystąpił w listopadzie ub. roku z prywatnym koncertem na wieczorze kawalerskim Eda Sheerana - 28-letniego brytyjskiego gwiazdora pop music. Chciał on swą imprezę urządzić w starym zamku i spośród wielu wybrał Rajsko (koło Lubania) na Dolnym Śląsku, a przy okazji kilka dni zwiedzał okolicę. Zespół, wchodząc na zamek, nie wiedział, dla kogo będzie grać, bo wydarzenie okryte było głęboką tajemnicą. Wieczór miał charakter średniowiecznej biesiady, a wszyscy uczestnicy byli stosownie przebrani. Na instrumentach Rocal Fuzy Sheeran z kolegami wykonał „Sweet home Alabama”, a potem trochę improwizował razem z polskimi muzykami.
Okładka okolicznościowej płyty Rocal Fuzy z portretem Eda Sheerana

Po koncercie Rocal Fuza, za zgodą Sheerana, wydała płytę z utworami wykonywanymi podczas imprezy w Rajsku. Na okładce jest portret gwiazdora. Płytę już mu przekazano. Ponadto Dembiński kończy wykonywać dla niego instrument wzorowany na citoli - XVI-wiecznym instrumencie strunowym. Autor liczy, że gwiazdor wykorzysta instrument w swej twórczości, zwłaszcza że śpiewał swą piosenkę w filmie „Hobbit. Pustkowie Smauga”, a jako aktor wystąpił w serialu „Gra o tron”. Dembiński chce mu wręczyć swe dzieło osobiście jeszcze w tym roku.

Po tej imprezie Rocal Fuza dostaje mnóstwo zaproszeń na koncerty.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska