Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 43 z dnia 22.10.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Przeciw degeneracji pamięci
Rekord w pomaganiu pobity!
Zgodnie z wolą Oskara
Młyńskie koło w chodniku
Sport

Rekord w pomaganiu pobity!


Kilka placówek z naszego powiatu zgłosiło się do udziału w próbie bicia rekordu w pierwszej pomocy. To akcja, którą od 6 lat organizuje Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka w Światowym Dniu Przywracania Czynności Serca, czyli 16 października. W tym roku w całej Polsce do udziału zgłosiło się 144 867 osób z 1 399 instytucji, a w 2018 uczestniczyło 116 342 osób z 1142 instytucji, czyli że rekord został pobity.

Bicie rekordu w Centrum Kultury w Chojnie

W Centrum Kultury w Chojnie w półgodzinnej akcji w samo południe udział wzięło aż 228 osób. Taka frekwencja była możliwa dzięki sponsorom, którzy wcześniej odpowiedzieli na apel dyrektorki Barbary Andrzejczyk, wspierając zakup zestawów do pierwszej pomocy i fantomów. Bardzo licznie przybyły dzieci z Bajkowego Przedszkola Miejskiego i kilku gminnych szkół, a także strażacy z OSP w Chojnie, Lisim Polu i Nawodnej, grupa ratowników z liceum ogólnokształcącego, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy. Najpierw wyświetlono krótki film instruktażowy, a potem podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy (prowadzenia masażu serca i sztucznego oddychania) przypomniał Marek Łągiewczyk. Akcji towarzyszyła ekipa telewizji Polsat, a obecni byli także: wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bartosz Michno oraz burmistrz Barbara Rawecka, która podkreśliła wagę uczenia się już przez małe dzieci zasad ratowania.

Oprócz chojeńskiego Centrum Kultury z naszego powiatu zgłosili się jeszcze do akcji: przedszkole w Baniach, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Cedyni, Szkoła Podstawowa nr 2 w Gryfinie, Szkoła Podstawowa w Lubanowie i Zespół Szkół w Moryniu.

Pomagania uczyli się także najmłodsi

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 2006 roku prowadzi edukacyjny program „Ratujemy i uczymy ratować”, skierowany do klas I-III szkół podstawowych. Chodzi nie tylko o nabywanie praktycznych umiejętności, ale także o kształtowane właściwych nawyków, dzięki czemu pierwsza pomoc staje się dla dzieci czymś naturalnym. Do tej pory programem objęto 30 481 nauczycieli z 12 557 szkół, które przystąpiły do niego dobrowolnie. W efekcie blisko 3 miliony polskich dzieci uczy się podstaw pierwszej pomocy. Fundacja WOŚP przekazała szkołom bezpłatnie 67 727 fantomów do nauki resuscytacji, podręczniki, filmy i inne materiały dydaktyczne. Szkoleni są też nauczyciele. Fundacja od lat bezskutecznie zwraca się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie obowiązku nauki pierwszej pomocy.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska