Dzisiaj jest wtorek, 29 września 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 46 z dnia 12.11.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
A mur runął...
Historia, pionierzy i patriotyczne pieśni
Jednogłośnie za opłatami
Kończą dach
Miliony dla Morynia
Kamień z brukiem
„Piękna i Bestia” dla polskich i niemieckich dzieci
Sport

„Piękna i Bestia” dla polskich i niemieckich dzieci

Niecodzienna lekcja teatralna odbyła się 6 listopada w ramach współpracy Szkoły Podstawowej nr 2 im. K. Makuszyńskiego w Chojnie z teatrem UBS w Schwedt. Uczniowie klas czwartych wzięli udział w próbie generalnej najnowszego spektaklu, którym jest baśń „Piękna i Bestia”. Reżyser Daniel Heinz powitał młodą publiczność i poprosił dzieci o pełną swobodę i spontaniczne reakcje, by aktorzy mogli poczuć interakcję z publicznością. Scenografia stworzona przez Frauke Bischinger była pełna magii poprzez wykorzystanie technik multimedialnych i tricków oświetleniowych. Przeplatająca się w sztuce rytmiczna muzyka wzbudzała oklaski publiczności.
Po zakończeniu fascynującego przedstawienia reżyser i aktorzy spotkali się z publicznością, by usłyszeć pytania dzieci, a także otrzymać odpowiedzi dotyczące dziecięcych spostrzeżeń, które będzie jeszcze można uwzględnić przy dalszej pracy. Polskim dzieciom szczególnie podobała się postać nietoperza, który wypowiadał część kwestii w języku polskim. Za najbardziej emocjonujące momenty w sztuce uznały pocałunek Pięknej z odmienioną Bestią, atak wilków w lesie oraz przemianę Bestii w księcia pod załamującym się krzakiem róży.
Organizatorka wyprawy Dorota Dobak-Hadrzyńska wraz z opiekunami dziękują Waltraud Bartsch oraz pracownikom teatru za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w tym edukacyjnym przedsięwzięciu.

Chojeńskie dzieci podczas spektaklu w teatrze w Schwedt

To kolejna baśń wystawiana przez teatr UBS w Schwedt dla niemieckich i polskich dzieci. Jak wielokrotnie informowaliśmy, w przedstawieniach biorą też udział polscy aktorzy, którzy ułatwiają odbiór małym widzom (w wieku od 6 lat) z naszego kraju.


Autorem sztuki jest Jan Kirsten, który napisał ją według francuskiej baśni ludowej, spisanej przez XVIII-wieczną pisarkę Jeanne-Marie Leprince de Beaumont.

Podczas sztormu toną wszystkie trzy statki należące do kupca, a tym samym znika jego cały majątek. Kupiec i jego troje dzieci: Belle, Rosalie i Pierre muszą opuścić piękny dom w mieście i przeprowadzić się do domku na wsi, na skraju lasu. We wsi od jakiegoś już czasu mieszka Frederic, zabawny nietoperz, z którym szybko zaprzyjaźnia się Belle. Pewnego dnia kupiec gubi się w lesie i z trudem unika ataku wilków. Ratunek znajduje w tajemniczym zamku. W ogrodzie zrywa różę, którą chce podarować Belle. Zamek należy jednak do Bestii, która chce ukarać ojca śmiercią za kradzież róży. Przed wykonaniem kary kupiec może jeszcze po raz ostatni zobaczyć i pożegnać swe dzieci. Bez wiedzy ojca Belle udaje się tam, by zaproponować, żeby Bestia zjadła ją zamiast ojca. Nietoperz Frederic w tajemnicy podążą za Belle, by ją chronić. Pan na zamku jest jednak dziwnym potworem. Chętnie czyta książki, umie świetnie tańczyć i nie ma zamiaru zjadać Belle. Bestia w rzeczywistości jest księciem, którego czarownica za brak uprzejmości przemieniła w potwora. Klątwa przestanie ciążyć dopiero wtedy, gdy Bestia da innym ludziom miłość i gdy inni ludzie ją pokochają.

Premiera „Pięknej i Bestii” odbędzie się w teatrze w Schwedt 20 listopada (środa) o godz. 10. Przedpremierowe wyjazdowe pokazy zaprezentowano 10-11 listopada we Frankfurcie nad Odrą. Kolejne spektakle w UBS zaplanowano na: 26 i 28 listopada o godz. 10, potem 27 XI o 9 i 11.30, 2 XII o godz. 10, 3-6 XII o 9 i 11.30, 7 XII o 19.30, 8 XII o 16, 17-19 XII o 9 i 11.30 oraz 26 XII o 15.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska