Dzisiaj jest wtorek, 11 sierpnia 2020 r.
Transodra Online
Rocznik Chojeński
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 47 z dnia 19.11.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Będzie centrum przesiadkowe
Kto dostał Bociana?
Gwałty i marzenia, czyli czym jest wojna
Gryfino znów roztańczone
Test na cierpliwość
Nowa wystawa w Trzcińsku
Sport

Będzie centrum przesiadkowe

Gmina Gryfino włączona jest w granice aglomeracji szczecińskiej, w której powstanie sieć Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, wykorzystująca m.in. nieczynne przez wiele ostatnich lat kolejowe przystanki w Szczecinie. Chodzi o usprawnienie komunikacji w stolicy województwa i na jej obrzeżach, zachęcając mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.

Jednym z elementów tego przedsięwzięcia jest planowane nowoczesne centrum przesiadkowe w Gryfinie. Zlokalizowane będzie okolicach dworca PKP. Ma integrować komunikację autobusową, samochodową i kolejową. Mieszkańcy skorzystają z nowych przystanków czy obiektów typu „parkuj i jedź” oraz „bike and ride”. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, projekt gryfińskiego samorządu miejskiego, jako jeden z elementów powstającej Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, zdecydowanie zwiększy atrakcyjność oferty przewozowej na trasie Gryfino – Szczecin. Ponadto inwestycja wpłynie pozytywnie na środowisko naturalne i przyczyni się do ograniczenia emisji zanieczyszczeń.

Gryfińskie zintegrowane centrum przesiadkowe kosztować ma prawie 11 mln zł, z czego ponad 8 mln zł to dotacja Urzędu Marszałkowskiego z puli eurofunduszy, znajdującej się w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 w ramach osi priorytetowej „Gospodarka niskoemisyjna” i działań łagodzących zmiany klimatu.

Władze Gryfina oceniają, że prace potrwają do końca 2020 roku.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska