Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 48 z dnia 26.11.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Bronią Kostrzyneckiego Rozlewiska
Miasto jak z bajki
12 stycznia kolejny Finał WOŚP
Drugi kawałek murów na finiszu
Będzie nowy Rocznik
Jak to było zaraz po wojnie?
Non omnis moriar
Nawodna w Atenach
Sport

Non omnis moriar

Jan Sokólski
Przed tygodniem relacjonowaliśmy wernisaż nowej stałej wystawy w Izbie Pamięci w Trzcińsku-Zdroju. Organizatorem jest Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzcińskiej. Wcześniej, jeszcze na początku listopada, przygotowało tu ono inną ekspozycję, którą oglądać można było przez kilka dni. Na wystawie zatytułowanej „Mała Ojczyzna w twórczości Zbigniewa Przetacznika i Jana Sokólskiego” pokazano ponad 100 obrazów i grafik tych nieżyjących już autorów. Obaj urodzili się na Kresach, a po 1945 roku osiedli w Trzcińsku, pracowali w tutejszej szkole. Byli malarskimi samoukami. Zmarli w 1995 roku.

Wernisaż otwarto cytatem z Horacego: „Nie wszystek umrę / wiem / że uniknie pogrzebu cząstka nie byle jaka”. Prezes SMZT Dawid Buczkiewicz przedstawił życiorysy obu społeczników, nauczycieli i artystów, dla których inspiracją było ich miasteczko i otaczająca je przyroda. Zostało po nich ponad pół tysiąca obrazów, rysunków lub grafik, znajdujących się w prywatnych kolekcjach.

Fragment wystawy poświęconej obu trzcińskim malarzom (fot. M. Czesyk)

Zbigniew Przetacznik

Prezes Buczkiewicz podziękował koordynatorowi przedsięwzięcia Marcinowi Czesykowi, a także Grzegorzowi Zwolińskiemu, Tadeuszowi Kołuckiemu, Antoniemu Śliwińskiemu, Józefowi Szottowi, Reginie Brzezińskiej, Piotrowi Szukalskiemu, Wojtkowi Makuchowskiemu i Marysi Buczkiewicz, a za oprawę muzyczną i utwory na flecie Weronice Wasieli.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska