Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 48 z dnia 26.11.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Bronią Kostrzyneckiego Rozlewiska
Miasto jak z bajki
12 stycznia kolejny Finał WOŚP
Drugi kawałek murów na finiszu
Będzie nowy Rocznik
Jak to było zaraz po wojnie?
Non omnis moriar
Nawodna w Atenach
Sport

Nawodna w Atenach

Grupa uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Wspólnej Europy w Nawodnej w pierwszym tygodniu listopada gościła w partnerskiej greckiej szkole w Keratsini, uczestnicząc w spotkaniu projektowym Erasmus+ „Our national treasures through the eyes of children” („Nasze narodowe skarby oczami dzieci”). Było to już czwarte spotkanie uczestników programu: Duńczyków, Włochów, Polaków, Słoweńców, Greków i Hiszpanów.

Międzynarodowi uczestnicy pod ateńskim Partenonem

Keratsini leży blisko portu Pireus i niedaleko Aten, więc w zajęciach projektowych zapoznawano się z tutejszym dziedzictwem UNESCO. Zwiedzano ateński Akropol, wpisany na światową listę UNESCO w 1987 roku. Na tym słynnym wzgórzu znajdują się: Partenon (świątynia na cześć Ateny), Erechtejon (świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie), świątynia Nike, Propyleje oraz Pinakoteka, czyli zbiór obrazów, skarbiec i magazyn. U stóp Akropolu 10 lat temu otwarto nowe muzeum poświęcone znaleziskom z pobliskiego wapiennego wzgórza. W stolicy Grecji uczniowie poznali również inne zabytki kultury antycznej: agorę, Odeon Heroda Attyka, forum rzymskie, Łuk Hadriana, Teatr Dionizosa, świątynię Zeusa Olimpijskiego.
W programie była też wizyta w pałacu prezydenckim. Ponadto uczniowie podczas zajęć prezentowali skarby narodowe i kulturę swych krajów, tworzyli rysunki kariatyd ateńskich, które widzieli wcześniej na Akropolu i w muzeum.

W marcu uczestnicy projektu spotkają się w szkole na Sycylii.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska