Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 51 z dnia 17.12.2019

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Kto wyremontuje most?
Odeszła Maria Zalewska
Gryfińscy tancerze docenieni
10-lecie Rocznika
Kolędy z różnych stron świata
Nauczanie przez gry
Sport

10-lecie Rocznika

Jedenasty już tom „Rocznika Chojeńskiego” ukazał się w ostatnich dniach. Przypomnijmy, że to pismo historyczno-społeczne wydaje od 2009 roku Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita”.


Promocja najnowszego tomu odbyła się 10 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie. Wśród gości byli: gryfiński starosta Wojciech Konarski, proboszcz parafii św. Trójcy i przewodniczący Fundacji Odbudowy Kościoła Mariackiego ks. Janusz Mieszkowski, szef Muzeum Nadodrza w Bad Freienwalde dr Reinhard Schmook, prof. dr hab. Edward Rymar z Pyrzyc, kierowniczka Działu Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie Grażyna Kostkiewicz-Górska.

Redaktor naczelny „Rocznika Chojeńskiego” Michał Gierke zaprezentował pokrótce zawartość najnowszego numeru i wręczył jeszcze ciepłe egzemplarze autorom tekstów. Dr hab. Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie (członkini redakcji „Rocznika”) wygłosiła prelekcję o twórczości literackiej związanej z oblężeniem Szczecina przez Brandenburczyków w 1677 roku (ze szczegółami można zapoznać się w XI tomie).

Spotkanie otworzyli: kierowniczka biblioteki Teresa Błońska
i redaktor naczelny Michał Gierke

Dorota Dobak-Hadrzyńska (prowadząca w czasopiśmie dział „Terra artificum”) przedstawiła kolejne sylwetki artystów związanych z naszą okolicą. Pierwszą był malarz i grafik Ernst Marow, który urodził się w Chojnie w 1934 roku i mieszkał tu aż do końca II wojny, a potem w Niemczech Zachodnich studiował malarstwo. W swej twórczości często wracał do krajobrazów Chojny i okolic. Zmarł w ubiegłym roku, a we wrześniu bieżącego roku, podczas Dni Integracji i Ekumenizmu, wdowa po malarzu Sabine Schulz-Marow przekazała Chojnie dwa obrazy męża, które oglądać można w bibliotece.
Drugi prezentowany w nowym „Roczniku” artysta to Jacek Szopik – fotografik z Chojny. Ma dopiero 24 lata, ale swe prace publikował już w wielu czasopismach na Zachodzie (obecnie mieszka i pracuje w Szwecji). Ukończył Szkołę Kreatywnej Fotografii w Krakowie. Posługuje się m.in. dawną technologią zwaną mokrym kolodionem. Kilka jego prac wystawiono w bibliotece.
Z sylwetkami obu artystów można szczegółowo zapoznać się w „Roczniku”.

Mówi dr hab. Agnieszka Borysowska

Akcentem muzycznym wieczoru były trzy utwory, które wykonał na zabytkowym fortepianie Robert Ryss, w tym Gnossienne nr 1 i nr 3 francuskiego kompozytora Erika Satiego.
Promocyjne spotkanie zakończył prezes Terra Incognita dr Paweł Migdalski, zachęcając do udziału w przyszłorocznych wydarzeniach organizowanych przez jego stowarzyszenie.

A oto zawartość XI tomu „Rocznika Chojeńskiego”: Edward Rymar – „Udział Polski w wojnie brandenbursko-duńskiej (1315-1317). Wydatki wojenne Chojny”, Grzegorz Jacek Brzustowicz – „Rycerze czy rozbójnicy? Uwięzienie księcia geldryjskiego Wilhelma na Pomorzu Zachodnim i w Nowej Marchii w latach 1388-1389. Cz. 4”, Henryk Konkel – „Zarys dziejów majątku rycerskiego w Golenicach”, Michał Gierke – „Życie i dzieło Johannesa Pontanusa (1550-1613). Rekonesans badawczy”, Agnieszka Borysowska – „»Hieroglifami« o wielkiej brandenburskiej wiktorii. Na marginesie oblężenia Szczecina w 1677 roku”, Radosław Skrycki – „Mapa powiatu chojeńskiego Goswiena O. Schultzego z 1778-1779 roku”, Zbigniew Mieczkowski – „Żeglowność rzeki Drawy przez wieki. Cz. 2”, Robert Ryss – „Czy po Nocy Muzeów wstanie w Chojnie nad muzeum dzień?”, Paweł Migdalski – „Sprawozdanie z działalności Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego »Terra Incognita« za rok 2018”, Grażyna Kostkiewicz-Górska – „Bibliografia historii regionu za lata 2018-2019 (wybór)”, Terra artificum: Ernst Marow, Jacek Szopik, DoDoHa.

Nowy „Rocznik Chojeński” można kupić w księgarni Nowy Świat w Chojnie przy ul. Jagiełły (naprzeciw ratusza). W sprawie sprzedaży wysyłkowej należy pisać e-mailem na adres: [email protected].
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska