Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 02 z dnia 07.01.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Co się skończyło, a co zaczęło?
W niedzielę gramy w Wielkiej Orkiestrze
Znów unijne środki dla gmin
W sprawie kościoła Mariackiego głos z Hanoweru
Konserwator na emeryturze
Nowa gwiazda. Apokryf
Ile za śmieci?
Nowe gminne budżety
Sport

W niedzielę gramy w Wielkiej Orkiestrze


W najbliższą niedzielę 12 stycznia odbędzie się w całej Polsce i w różnych miejscach świata 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tematem tegorocznej zbiórki jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Najogólniej mówiąc – Fundacja WOŚP zbierać będzie środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji, ze szczególnym uwzględnieniem chirurgii ogólnej, kardiochirurgii, neurochirurgii.


W Chojnie w Centrum Kultury impreza zacznie się w sali widowiskowej o godz. 14. Na scenie wystąpią m.in.: Wanesa Adamska, Martyna Bartosewicz, Alicja Budzyń, Paulina Cholewa, zespół Luz, Ewa Arciszewska, Paweł Sim, kapela Rewir, zespoły: Skrzydła, Kalimera, Mayonez, Jarzębina, Emeranto, Szkoła Tańca Focus, grupa tańca sportowego, hip-hop. Na godz. 15, 16 i 17 zaplanowano kiermasze, a o 18.45 licytowane będą złote serduszka i gadżety WOŚP. W programie jest też loteryjka balonowa, fotobudka, pokaz ratownictwa osób na lodzie i wodzie (z udziałem strażaków z gminy Chojna i ze Schwedt), a o godz. 20 tradycyjne Światełko do Nieba.

Cedynia organizuje Finał WOŚP o godz. 15 w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego (na korytarzu z podium, wejście od strony orlika). Wolontariusze skupieni w sztabie przy COKiS-ie będą kwestować od rana na terenie całej gminy. Potem w programie m.in. występy lokalnych wokalistów, pokaz pierwszej pomocy, bufet z ciepłymi posiłkami i napojami, loteria fantowa.

Moryń już w sobotę 11 stycznia zaprasza na siódmy bieg „Policz się z cukrzycą”, połączony z marszem nordic walkingu. Start i meta koło Rybakówki. – Biegamy i chodzimy z kijkami dla zabawy, bez rywalizacji, miejsc, pomiaru czasu. Możesz pokonać tyle pętli, na ile starczy Ci sił i zapału. Wspólna herbata, ciasto, kiełbaski i rozmowy przy ognisku. Przynieś, co możesz! Bieg bez opłaty startowej, wszystkie zebrane pieniądze przeznaczamy na WOŚP – informuje szef moryńskiego sztabu Krzysztof Jaz (dyrektor miejscowej szkoły). W niedzielę finałowe wydarzenia odbywać się będą w sali Geoparku począwszy od godz. 16.

Mieszkowice kwestowanie rozpoczną w niedzielę o godz. 7.30, a potem w MGOK-u: o godz. 15 Scena Młodego Muzyka, 15.30 zespół Dobrawa, 15.30 Glass Heads (PSM Michał Sobczyński z Kostrzyna), 16.40 Skrzydła (z CK Chojna), 17.10 występ dzieci z mieszkowickiego przedszkola, 18.10 Herbata Blues, 19.10 Składak. Ponadto: aukcje, kawiarenka (KGW Mieszkowice), loteria fantowa (każdy los wygrywa), fotobudka. O godz. 20 na placu Wolności – Światełko do Nieba (w wykonaniu miejscowych strażaków).

W Trzcińsku-Zdroju organizatorami Finału są: Trzcińskie Centrum Kultury i miejscowa OSP. Początek w sali TCK o godz. 16. W programie m.in.: kapela Borowiny, Studio Piosenki Cogito, zespół wokalno-taneczny Szyk, grupy Aplauz i Rotacja, kiermasz gadżetów WOŚP, malowanie twarzy, strażacka grochówka, a o 20 Światełko do Nieba.

W Szkole Podstawowej w Widuchowej o godz. 16 otwarcie, o 16.30 Boomcyk (scena) i maraton zumby (hala), 18 licytacja gadżetów WOŚP, 20 Światełko do Nieba. Imprezy towarzyszące: pokaz udzielania pierwszej pomocy, loteria fantowa, warsztaty dekupażu, zabawa w origami, malowanie twarzy. Dodatkowo: kawiarenka z domowymi ciastami, kawa i herbata, kiełbasa z grilla, pajda domowego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym, grochówka przygotowana przez strażaków z OSP Widuchowa.

Banie rozpoczną Finał o godz. 13 morsowaniem z Bańskim Klubem Morsów. O 13.30 bieg „Policz się z cukrzycą” i marsz nordic walkingu (ok. 2 km) – start na placu przy Domu Kultury. Potem w sali widowiskowej o 14.30 występ dzieci uczęszczających tu na zajęcia, pokaz karate, Flesz Dance Skip, o 15.30 licytacje, 17.30 koncert zespołu W.U.D.Z., 19 Boomcyk, 20 fire show (taniec z ogniem). Ponadto będzie loteria fantowa, stoiska z ciastami, grochówka.

Gryfino nie zarejestrowało swego sztabu i miejscowi wolontariusze będą kwestować w swym mieście pod skrzydłami sztabu z Chojny. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą od godz. 17 w Szkole Podstawowej nr 2 w Gryfinie przy ul. 9 Maja 4.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska