Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 02 z dnia 07.01.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Co się skończyło, a co zaczęło?
W niedzielę gramy w Wielkiej Orkiestrze
Znów unijne środki dla gmin
W sprawie kościoła Mariackiego głos z Hanoweru
Konserwator na emeryturze
Nowa gwiazda. Apokryf
Ile za śmieci?
Nowe gminne budżety
Sport

Znów unijne środki dla gmin

Burmistrz Mieszkowic Andrzej Salwa 23 grudnia w Szczecinie podpisał z marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem umowę o przyznaniu dofinansowania remontu i modernizacji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Obecna była też gryfińska wicestarosta Ewa Dudar. Projekt o wartości 660 658 zł realizowany będzie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, oś „Infrastruktura publiczna” – „Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich i wiejskich”. Dofinansowanie wynosi 495 493 zł. Zaplanowane na pierwszą połowę 2020 rok prace obejmują modernizację zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, m.in. docieplenie, oczyszczenie i malowanie obiektu, wymianę posadzek, montaż nowej instalacji kanalizacyjnej, wodociągowej, elektrycznej. Ponadto ośrodek zostanie wyposażony w nowy sprzęt.

Burmistrz Salwa, wicestarosta Dudar, marszałek Geblewicz i wójt Kusy-Kłos

– Przywracanie życia różnym zachodniopomorskim przestrzeniom to trudne i czasochłonne zadanie. Wielkie zaangażowanie samorządów oraz unijne wsparcie powoli przynoszą efekty. Pięknieją kamienice, budynki mieszkalne, skwery, place zabaw, placówki edukacyjne, bazy gminnych OSP i miejsca cenne historycznie. Pozytywne skutki rewitalizacji obserwujemy niemalże na całym Pomorzu Zachodnim – powiedział marszałek Geblewicz.
– Modernizacja domu kultury wpisana została do lokalnego programu rewitalizacji. Co prawda obiekt nie jest zabytkiem, ale wymaga gruntownej renowacji. Ostatni większy remont przeprowadzono w nim 20 lat temu, a przecież to serce kulturalne miasta i gminy – stwierdził burmistrz Salwa.

Szachulcowe kamienice w Widuchowej do rewitalizacji
(fot. Pomorze Zachodnie News)

Umowę z marszałkiem tego dnia podpisała w Szczecinie również wójt Widuchowej Anna Kusy-Kłos. W tym wypadku chodzi o dofinansowanie renowacji trzech zabytkowych kamienic w jej miejscowości przy ul. Grunwaldzkiej. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej tworzące zespół zabytkowych obiektów szachulcowe budynki przejdą kompleksową renowację, która umożliwi nadanie im nowych, społecznych funkcji.
– Właściwie nie sposób ich nie dostrzec, bo – jak każdy dom tego typu, są wyraziste i tworzą wyjątkowy krajobraz. Budowane na wzór muru pruskiego przyciągają wzrok, stąd ważne decyzje: pierwsza o ich gruntownej renowacji, druga o przeznaczeniu eurofunduszy na ten cel – oznajmił marszałek Geblewicz.
Parter budynków zostanie zaadaptowany na cztery lokale. – W nich odbywać się będą różnego rodzaju zajęcia poświęcone integracji i aktywizacji społecznej – podkreśliła wójt Kusy-Kłos. W części mieszkalnej przewidziano remont, który podniesie standard i jakość życia mieszkańców.
To jedna z inwestycji, które mają ponownie, po wielu dekadach przerwy, zwrócić Widuchową ku Odrze, nad którą malowniczo położona jest ta miejscowość, ale jej walory były uśpione. Gmina na rewitalizację zabytkowych kamienic przeznaczyła ponad 4 mln zł. Urząd Marszałkowski z eurofunduszy Regionalnego Programu Operacyjnego zarezerwował na to przedsięwzięcie prawie 1,2 mln zł ( z tej samej puli, co na modernizację budynku MGOK w Mieszkowicach). Prace mają się zacząć w czerwcu i potrwają 12 miesięcy.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska