Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 02 z dnia 07.01.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Co się skończyło, a co zaczęło?
W niedzielę gramy w Wielkiej Orkiestrze
Znów unijne środki dla gmin
W sprawie kościoła Mariackiego głos z Hanoweru
Konserwator na emeryturze
Nowa gwiazda. Apokryf
Ile za śmieci?
Nowe gminne budżety
Sport

Ile za śmieci?

Kolejne gminy dostosowały się do zmienionej ustawy śmieciowej i ustaliły nowe stawki za wywóz odpadów komunalnych. Rada Miejska Mieszkowic 19 grudnia jednogłośnie podjęła uchwałę, zgodnie z którą za odbiór śmieci segregowanych płacić się będzie od 1 lutego 2020 roku 20 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość (do tej pory jest to 13 zł). 50-groszowa bonifikata obejmie właścicieli budynków jednorodzinnych kompostujących odpady w przydomowym kompostowniku. Gdy nie będzie się wypełniać obowiązku segregowania, to miesięczna opłata wyniesie 40 zł od osoby (teraz jest 18 zł).

Tego samego dnia również jednogłośnie uchwałę w tej samej sprawie podjęła Rada Miejska Trzcińska-Zdroju. Tutaj nowa stawka w wysokości 19 zł obowiązuje od 1 stycznia (wcześniej było 14 zł). Jeśli właściciel nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, to zapłaci 57 zł od osoby (dotąd było 21 zł).

W Chojnie 30 grudnia radni uzupełnili swą listopadową uchwałę, wprowadzając 50-groszową bonifikatę dla właścicieli budynków jednorodzinnych kompostujących odpady w przydomowym kompostowniku. Za domki letniskowe i altanki roczny ryczałt wynosi 169 zł, zaś 507 zł w przypadku niesegregowania śmieci. Ten punkt wywołał kontrowersje, dlatego nową uchwałę przyjęto niejednogłośnie (przeciw był Norbert Oleśków, a od głosu wstrzymała się Halina Szczygieł). Przypomnijmy, że w gminie Chojna od 1 stycznia stawka miesięczna od osoby wynosi 19,50 zł, a w przypadku nieselekcjonowania 58,50 zł (dotąd było 16 zł i 20 zł).

Zgodnie z wprowadzoną w lecie przez sejm ustawą, wszyscy mieszkańcy mają teraz obowiązek segregowania śmieci, a za niesegregowanie naliczona ma być opłata podwyższona w wysokości nie niższej niż dwukrotność standardowej stawki i nie wyższej od jej czterokrotności. Ma to motywować do selekcjonowania odpadów.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska