Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 04 z dnia 21.01.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Znów rekordowy Finał!
Zdarzyło się w roku 2019
Ile pieniędzy na ten rok mają gminy i powiat?
Barwne dzieje regionu
Zmarł pan Fortunat
25 lat temu w gazecie: Chcemy niepodległości!
Takie zakazy to czyste marnotrawstwo

Zdarzyło się w roku 2019

STYCZEŃ
* Na koniec 2018 roku w 9 gminach powiatu gryfińskiego zameldowane były 79 823 osoby, czyli o 656 mniej niż rok wcześniej. Trend spadkowy trwa od lat.
1 I. Nowym prezesem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Chojnie został Marian Karwan, zastępując Zbigniewa Hippmanna.
7 I. Reprezentowany przez starostę gryfińskiego skarb państwa rozpoczął remont górnej części pięknej zabytkowej Bramy Świeckiej w Chojnie. Prace trwały ok. trzech miesięcy.
7 I. Dyrektorem Muzeum Regionalnego w Cedyni został ponownie Ryszard Matecki w miejsce Magdaleny Wieczorek.
13 I. W 27. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy np. Banie zebrały 13,5 tys. zł i 42 euro, Cedynia 28,3 tys. zł, Chojna 43,7 tys. zł i 492 euro, Mieszkowice 19,9 tys., Moryń 16,8 tys. zł i 224 euro, Trzcińsko-Zdrój 20,5 tys. zł i 308 euro, Widuchowa 22,7 tys. i 185 euro. Były to z reguły rekordowe kwoty, podobnie jak końcowa kwota całej wielkiej kwesty: 175,9 mln zł, czyli o 40% więcej niż dotychczasowa najwyższa suma.
15 I. W szczecińskiej bibliotece ProMedia wernisaż wystawy malarstwa uczennicy II klasy tamtejszego Liceum Plastycznego – Mai Ostrowskiej z Morynia pt. „Paskudy”.
21 I. Na prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa Listę Produktów Tradycyjnych wpisano miód pitny trójniak „Czcibor” z położonej koło Klępicza pasieki Jana Olszańskiego.
24 I. W Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie podpisano polsko-niemiecką umowę w sprawie przystosowania mostu granicznego Siekierki-Neurüdnitz do ruchu turystycznego. 11 miesięcy później podpisano umowę z wykonawcą - firmą Intop ze Skarbimierzyc.
25 I. Rada Miejska Trzcińska-Zdroju podjęła intencyjne uchwały w sprawie zamiaru likwidacji z dniem 31 sierpnia szkół w Gogolicach i Stołecznej i zamiany ich w placówki filialne. Jednak nie zgodziło się na to Kuratorium Oświaty w Szczecinie ani Ministerstwo Edukacji Narodowej. Gmina odwołała się do sądu, który przyznał jej rację. MEN w listopadzie złożyło skargę kasacyjną, ale ostatecznych rozstrzygnięć nie ma do tej pory.
25 I. Premiera X tomu „Rocznika Chojeńskiego”. Numer dedykowano szczecińskiemu historykowi prof. Tadeuszowi Białeckiemu z okazji jego 85. urodzin.
* Małgorzata Karwan po czterech latach przerwy wróciła na fotel szefa Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu (rezygnację złożył Andrzej Łazowski). Jest ona jednocześnie od grudnia 2018 zastępcą burmistrza Cedyni.


LUTY
8 II. Dr Przemysław Kołosowski prezentował w bibliotece w Chojnie swą książkę „Rurka. Wieś templariuszy”.
8-10 II. Aleksandra Kwiecień z Hermesa Gryfino obroniła tytuł halowej mistrzyni Polski juniorów w trójskoku. W lipcu, mimo kontuzji, srebro przywiozła z mistrzostw kraju na otwartym stadionie, a brąz wywalczyła Weronika Stefaniuk w skoku wzwyż. Ola 16 II zdobyła brązowy medal seniorek, podobnie jak Paweł Pankratow z Mieszkowic w biegu na 3 tys. m.
13 II. W Chojnie w bibliotece prezentacja książki Andrzeja Krywalewicza „Tam, gdzie zatrzymał się pociąg”, składającej się ze wspomnień pierwszych powojennych osadników na naszym terenie. Podobne spotkania odbyły się m.in. w Moryniu i Mieszkowicach.
15 II. Zmarł Henryk Janicki - wieloletni prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Morynia i Jeziora Morzycko.
18 II. Firmie Komputronik Biznes z Poznania przekazano plac budowy pod wykonanie nowego skrzydła Szpitala Powiatowego w Gryfinie. Prace mają się skończyć wiosną 2020 roku.
21 II - 3 III. Trwał 13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij” z rekordową liczbą ponad 150 wydarzeń. Wśród gości m.in.: Elżbieta Dzikowska, Acid Drinkers, Błażej Król.
23 II. Miotacz-weteran 63-letni Wojciech Strelczuk z Chojny zdobył w pchnięciu kulą brązowy medal lekkoatletycznych Halowych Mistrzostw Polski Masters. W marcu był czwarty na mistrzostwach świata, a w czerwcu wywalczył brąz mistrzostw kraju na otwartym stadionie.


MARZEC
2 III. Napad z bronią w ręku na kantor przy ul. Szczecińskiej w Chojnie. Skradziono 10 tys. zł. Pod koniec roku prokuratura oskarżyła o to cztery osoby.
2 III. Istniejące od 1958 r. Koło Gospodyń Wiejskich w Zielinie (gm. Mieszkowice) otrzymało Nagrodę im. Józefa Ślisza podczas Europejskiego Forum Rolniczego w podrzeszowskiej Jasionce.
3 III. Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej w Chojnie wygrała Monika Odróbka z komitetu burmistrz Barbary Raweckiej. Weszła na miejsce Marcina Pisanki, który został zastępcą burmistrza. Pokonała Andrzeja Rajfura, Radosława Steca i Piotra Żebrowskiego.
5 III. Na kolejną kadencję na sołtysa Piaska w gminie Cedynia wybrano Zenona Pikułę, który funkcję tę pełni nieprzerwanie aż od 1974 roku.
9 III. W Centrum Kultury w Chojnie II Ogólnopolski Festiwal Gwiazd Polskiej Estrady wygrała miejscowa wokalistka Martyna Bartosewicz, pokonując ponad 50 rywalek.
23 III. Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Bogusław Liberadzki spotkał się w Chojnie z mieszkańcami.
23-29 III. Sara Kierul z Chojny występowała w reprezentacji Polski w piłce nożnej kobiet do lat 17 podczas trzech meczów eliminacji do mistrzostw Europy.
28 III. Burmistrz Chojny Barbara Rawecka przedstawiła wyniki audytu zlikwidowanego trzy miesiące wcześniej Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Wnioski były bardzo krytyczne wobec tej instytucji.
29 III. Burmistrz Morynia Józef Piątek wycofał swój projekt uchwały w sprawie sporządzania zmian w studium kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zablokowało to powstanie koło Gądna (ok. 400 m od jez. Morzycko) kolejnej w tej gminie kopalni kruszyw. Przeciw temu projektowi protestowało wielu mieszkańców.


KWIECIEŃ
8 IV. Początek ogólnopolskiego strajku nauczycieli.
14 IV. Powtórzone wybory do Rady Miejskiej Cedyni w okręgu nr 1 ponownie wygrał Andrzej Szperka z ugrupowania burmistrza Adama Zarzyckiego, pokonując Witolda Prucnala.
25 IV. Do Widuchowej po latach wróciła placówka pocztowa. Mieści się w pomieszczeniu dzierżawionym w Urzędzie Gminy.
26 IV. Kolejna, siódma już w Mieszkowicach, konferencja Nadodrzańskie Spotkania z Historią. Wśród referentów m.in. prof. Andrzej Lam z Uniwersytetu Warszawskiego, dzielący się swymi fascynacjami poezją Gottfrieda Benna, który kiedyś mieszkał w Zielinie.
27 IV. Bieg Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka wygrali Natalia Semenowycz i Siergiej Rybak (oboje z Ukrainy).
28 IV. Powtórzone wybory do Rady Gminy w Widuchowej ponownie wygrała Maria Markowicz, wzmacniając opozycję. Pokonała Zbigniewa Pobereszkę.


MAJ
1-3 V. Dni Gryfina (m.in. Halina Frąckowiak, Kamil Bednarek, Rezerwat, Enej).
2 V. Piąty Gryfiński Transgraniczny Festiwal Biegowy wygrali: na 10 km Julia Sanecka i Paweł Murawski, a półmaraton Sylwia Racinowska i Łukasz Hryciuk.
6 V. Nowym przewodniczącym Fundacji Odbudowy Kościoła Mariackiego w Chojnie został ks. Janusz Mieszkowski - proboszcz parafii św. Trójcy. Na obu tych stanowiskach zastąpił ks. Jana Zalewskiego, który zrezygnował z przyczyn zdrowotnych.
11 V. Nowym skarbnikiem gminy Trzcińsko-Zdrój została Czesława Trautman. Zastąpiła Jolantę Staruk, która objęła takie stanowisko w powiecie.
12 V. Trzeci rok z rzędu Puchar Polski w Motocrossie w klasie MX2C zdobył Lubomir Sobol z Klubu Motorowego Chojna.
17 V. Piąta Europejska Noc Muzeów w Trzcińsku-Zdroju. Nazajutrz odbyła się także w Cedyni oraz po raz pierwszy w Chojnie, zorganizowana przez stowarzyszenie Terra Incognita.
25-26 V. W Schwedt XV targi Inkontakt z udziałem także firm z polskiej części pogranicza.
26 V. Wybory do Parlamentu Europejskiego. W skali kraju wygrał PiS, a w województwie zachodniopomorskim Koalicja Europejska.
26 V. W wyborach samorządowych w Brandenburgii pochodząca ze Szczecina Marta Szuster ponownie została radną w leżącej koło Gryfina niemieckiej gminie Mescherin, zdobywając najwięcej głosów ze wszystkich kandydatów.
26 V. Młodziutka gimnastyczka Hermesa Gryfino Maria Broszkowska zdobyła srebrny medal w wieloboju podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Wieliczce.
* Kolejny pasaż handlowy otwarto w Chojnie przy ul. Kościuszki. Mieszczą się tam m.in.: Rossmann, KiK, Mediaexpert.


CZERWIEC
3 VI. W wieku 94 lat zmarła Elwira Profé z Mieszkowic – Niemka bardzo zasłużona dla pojednania polsko-niemieckiego.
15 VI. Nawałnica z huraganowym wiatrem i gradem przeszła przez nasze województwo. To nie jedyna z wichur, jakie nawiedzają nas w ostatnich latach.
15 VI. Piąty Wieczór z Kabaretem w Moryniu. Wśród wykonawców kabaret Łowcy.B.
15 VI. Nękane kryzysami personalnymi Morzycko Moryń spadło z piłkarskiej IV ligi.
21-22 VI. Jarmark Widuchowski ponownie w parku i nad Odrą (z udziałem m.in. Andrzeja Rybińskiego).
21-23 VI. Dni Cedyni: m.in. kabaret Jurki, a pod Górą Czcibora inscenizacja bitwy z 972 roku.
22 VI. Szachiści Białego Piona Gryfino kolejny raz ze srebrnym medalem Wojewódzkiej Olimpiady Młodzieży.
29 VI. Trzcińskie Spotkania z Historią - plenerowa impreza z wojami, rycerzami, starym rzemiosłem i dawną muzyką.
29 VII. Groźny pożar budynku mieszkalnego w Chojnie na ul. Jagiełły (przy kościele Mariackim).
30 VI. Katarzyna Tworek zastąpiła Karolinę Puławską na stanowisku dyrektorki Domu Kultury w Baniach.
* Do końca czerwca samorządy terytorialne udzielały burmistrzom, wójtom i staroście absolutoriów za poprzedni rok. W Gryfinie, w jako jedynej gminie naszego powiatu, burmistrz nie otrzymał absolutorium.
* Z powodu oszczędności nie odbyły się Dni Mieszkowic i Dni Trzcińska-Zdroju.


LIPIEC
* Nowym komendantem powiatowym policji w Gryfinie został insp. Ireneusz Winnicki. Zastąpił Kazimierza Piotrowskiego.
6 VII. Jubileuszowy XX Bieg Integracyjny w Starym Objezierzu wygrali Beata Białek i Andrzej Pańko (oboje z Żarczyna w gm. Widuchowa).
7 VII - 1 IX. Imprezy Chojeńskiego Lata Kulturalnego (organizowanego przez Centrum Kultury zamiast tradycyjnych dwudniowych Dni Chojny). Na plenerowej scenie wystąpili m.in.: Stanisława Celińska, Trupięgi, Robert Kasprzycki, Kwartet ProForma.
10-12 VII. Na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży złoty medal zdobyła w chodzie na 5 km Marcelina Osińska z Hermesa Gryfino.
12 VII. Prestiżowe międzynarodowe turnieje golfowe pań trwały w Binowie (gm. Stare Czarnowo) z udziałem 140 zawodniczek z 16 krajów.
19-20 VII. Jarmark Moryński, a na scenie m.in. Cleo. XX Bieg dookoła Morynia i Jeziora Morzycko wygrali: na 4 km Justyna Hałka i Michał Sieczkowski, a na 15 km Justyna Wójcik i Łukasz Hryciuk.
* Konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej w Widuchowej wygrał Paweł Wróbel.


SIERPIEŃ
* Nowym sekretarzem miasta w Kołobrzegu została Ewa Pawłowska - wieloletnia sekretarz gminy w Widuchowej, a w ostatnich czterech latach w Cedyni.
1-3 VIII. Jubileuszowy 25. festiwal Pol’and’Rock w Kostrzynie (wcześniej znany jako Przystanek Woodstock).
17 VIII - 22 IX. Kolejny Letni Festiwal Wędrowny „Na Gotyckim Szlaku”. Fundacja Akademia Muzyki Dawnej przedstawiła koncerty m.in. w: Kołbaczu, Czachowie i Chojnie.
25 VIII. Wicemistrzostwo Polski strażaków w triathlonie zdobył Wojciech Greguła z Chojny.


WRZESIEŃ
* Proboszcz parafii św. Ducha w Moryniu ks. Marian Augustyn został przeniesiony do Szczecina-Dąbia. Zastąpił go ks. Sławomir Pawlak.
6-8 IX. Dni Integracji i Ekumenizmu w Chojnie. W programie m.in.: wernisaż wystawy „Z biegiem rzeki. Dzieje Żydów nad Odrą”, XXX nabożeństwo ekumeniczne w kościele Mariackim, koncert „Wiwat Moniuszko”. Podczas nabożeństwa pastor Florian Schwarz poprosił mieszkańców Chojny o przebaczenie za winy Niemców z czasu II wojny. Wywołało to kontrowersje u niektórych niemieckich uczestników.
7 IX. Plenerowa impreza historyczna „Zamkowe historie” w ośrodku Szafir w Moryniu.
14 IX. Na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym koncert „Tym, którzy zginęli za Polskę”. Wystąpił Kwartet Ba-Rock i moryński chór Sanctus.
14 IX. „Zamczyska czar, rycerstwa gwar” – festyn pod zamkiem w Swobnicy.
21 IX. Dzień Zabytków w Chojnie, zorganizowany przez stowarzyszenie Terra Incognita: wystawy, warsztaty, zwiedzanie, konkursy, koncert, debata o stanie zabytków i in.
22 IX. Srebrny medal w Pucharze Europy Juniorów w triathlonie wywalczyła Julia Sanecka z Delfa Gryfino.
22 IX. W Chojnie mecz bokserski Polska - Izrael.
25 IX. Zmarł Henryk Rzepczak – przewodniczący Rady Miejskiej w Mieszkowicach w latach 2002-2006 i 2014-2018.
25 IX. Po generalnym remoncie otwarto ul. Zieloną w Chojnie. Inwestycję tę władze gminy obiecywały przez blisko ćwierć wieku, ale dopiero teraz udało się ją zrealizować.
28 IX. Rodzinny Piknik Lotniczy, zorganizowany w Chojnie przez Stowarzyszenie Lotnicze Stratus.


PAŹDZIERNIK
3 X. Bieg Transgraniczny Gryfino - Gartz wygrali: Arkadiusz Minko ze Szczecina i Beata Białek z Żarczyna.
5 X. Szefowa Teatru Tańca Ego Vu z Gryfina Eliza Hołubowska otrzymała z rąk marszałka województwa nagrodę Pro Arte dla najlepszych artystów Pomorza Zachodniego.
5 X. Brązowe medale mistrzostw Polski w karate kyokushin zdobyli Marcin Florczak z Morynia i Tomasz Gibowski z Chojny, który 26 X wywalczył też na mistrzostwach Europy brązowy medal seniorów, a dzień wcześniej jego syn Daniel – brązowy medal w swojej kategorii wiekowej. 16 XI morynianka Wiktoria Wiergowska została wicemistrzynią Polski juniorek w swojej wadze, a tydzień później jej klubowy kolega Marcin Florczak wywalczył srebro Pucharu Europy.
13 X. Wybory parlamentarne wygrał PiS przed Koalicją Obywatelską i Lewicą, ale w Senacie większość zdobyła opozycja. Wśród posłów jest Katarzyna Kotula z Gryfina.
19 X. Dwunaste Cienie Zapomnianych Kultury w Kołbaczu: spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman, koncert Resiny i mapping na elewacji kościoła.
25 X. Grand Prix XVIII Festiwalu Piosenki Angielskiej EYE w Widuchowej zdobyła Aleksandra Barcikowska ze Słupska.
26-27 X. Polsko-Niemieckie Dni Teatru w Schwedt.
30 X. Nagle zmarł w wieku 67 lat znany chojeński lekarz i działacz samorządowy Lech Dradrach.


LISTOPAD
14 XI. Statuetki Bociana, czyli nagrody starosty gryfińskiego za promocję powiatu otrzymali: w kategorii kultura - Jerzy Romaniuk (gryfiński pionier, kombatant i sybirak, aktor Teatru Eliksir, autor wierszy i wspomnień), sport - Sara Kierul z Chojny (bramkarka reprezentacji Polski dziewcząt do lat 17 w piłce nożnej), pro publico bono - Michał Kijo (26-latek z Mieszkowic który bardzo zaangażował się w pomoc ofiarom wybuchu i pożaru kamienicy w swym mieście jesienią 2018 r.), przedsiębiorca roku - firma Dzosik Dariusz Josik z Chojny.
16 XI. Nową stałą wystawę uroczyście otwarto w Izbie Pamięci w Trzcińsku-Zdroju.
22-24 XI. Jesienna Scena Tańca w Gryfińskim Domu Kultury.
23 XI. Program I Polskiego Radia nadawał na żywo z Trzcińska-Zdroju audycję Romana Czejarka z cyklu „Jedyne takie miejsce”.
25 XI. Po 20 latach pracy w kulturze przeszła na emeryturę dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mieszkowicach Barbara Nowicka.
26 XI. Zbigniew Pankiewicz został powołany w wymiarze 1/2 etatu na zastępcę wójta Widuchowej. Na pełny etat pracuje on tam jako dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej.
29 XI. Znany historyk i publicysta prof. dr hab. Jan M. Piskorski otrzymał honorowe członkostwo Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie.
30 XI. Zastępca burmistrza Trzcińska-Zdroju Barbara Ignaczak odeszła z tej funkcji. Zlikwidowano to stanowisko, natomiast powołano sekretarza gminy, którym została Aneta Dziedzic.


GRUDZIEŃ
10 XII. W wieku 59 zmarła Maria Zalewska - od 1999 roku dyrektorka Gryfińskiego Domu Kultury, pracująca w tej instytucji w sumie 38 lat.
10 XII. Premiera jedenastego tomu „Rocznika Chojeńskiego”, który obchodzi swe dziesięciolecie.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska