Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 04 z dnia 21.01.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Znów rekordowy Finał!
Zdarzyło się w roku 2019
Ile pieniędzy na ten rok mają gminy i powiat?
Barwne dzieje regionu
Zmarł pan Fortunat
25 lat temu w gazecie: Chcemy niepodległości!
Takie zakazy to czyste marnotrawstwo

Barwne dzieje regionu

Potoczny i najczęstszy schemat w myśleniu o historii Pomorza Zachodniego zamyka się w prostej dychotomii: Niemcy i Słowianie. W rzeczywistości dzieje tego regionu stanowiły znacznie bardziej różnorodną mozaikę etniczną. Przede wszystkim sami Słowianie byli bardzo zróżnicowani: to m.in. Obodrzyci, Wieleci, Pomorzanie, potem też Polanie (czyli w uproszczeniu: późniejsi Polacy). Ta rodzina wcale nie żyła zgodnie, bo krwawych waśni w niej nie brakowało. Zróżnicowani byli też Germanie, których zawężanie wyłącznie do Niemców (zresztą również podzielonych) jest sporym błędem, bowiem na naszych terenach obecność swą wyraźnie zaznaczyli także Duńczycy i Szwedzi. Dodajmy do tego Żydów i mających francuski rodowód waldensów, a później jeszcze hugenotów.


Jak badali te dzieje historycy z różnych krajów? O tym jest książka dr. Pawła Migdalskiego zatytułowana „Słowiańszczyzna północno-zachodnia w historiografii polskiej, niemieckiej i duńskiej”. Wydało ją w ubiegłym roku (na podstawie pracy doktorskiej autora) wydawnictwo Templum. Przypomnijmy, że Paweł Migdalski to współzałożyciel i od 10 lat prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego „Terra Incognita” w Chojnie – organizacji bardzo zasłużonej w badaniu i popularyzacji przeszłości regionu.

O swojej książce autor mówić będzie podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chojnie 31 stycznia (piątek) o godz. 18. Wstęp wolny.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska