Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 05 z dnia 28.01.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Zadbaj o wejściówki na Włóczykija!
25 lat temu w gazecie: Zwyczajni ludzie
Wielki sukces gryfińskich tancerzy!
Hotel i usługi dla rowerzystów
Zachodni cedynianie
Wymieniajmy się książkami
Sport

Zadbaj o wejściówki na Włóczykija!


14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij” trwać będzie od 19 do 24 lutego. Program przewiduje ponad 50 spotkań z podróżnikami i reporterami.

Karolina Kuszyk i jej „Poniemieckie”

Będzie m.in. spotkanie z Karoliną Kuszyk – autorką wydanej jesienią książki pt. „Poniemieckie”, która jest opowieścią o losach domów, cmentarzy i rzeczy na ziemiach, na których przez setki lat mieszkali Niemcy, a od 1945 roku Polacy. W tej opowieści nie brakuje wątków z naszej okolicy.

Dariusz Rosiak na Włóczykiju cztery lata temu
Do Gryfina kolejny raz przyjedzie Dariusz Rosiak – dziennikarz radiowy i prasowy, reporter, autor wielu książek (m.in.: „Oblicza Wielkiej Brytanii”, „Żar. Oddech Afryki”, „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela”, „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista”). Pracował w sekcji polskiej BBC, jego teksty znamy z „Rzeczpospolitej”, „Tygodnika Powszechnego” i innych czasopism. Na Włóczykiju w 2016 roku mówił o swej książce „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”. Rosiak do stycznia prowadził w Polskim Radiu cykliczne audycje (m.in. w Trójce „Raport o stanie świata”), ale „dobra zmiana” właśnie się go pozbyła, nie podając powodów.

Po dwóch latach wraca na Włóczykija Anna Alboth – młoda Polka mieszkająca w Berlinie, która w grudniu 2016 roku spontanicznie zorganizowała marsz do Aleppo. „Przez osiem miesięcy z cztery tysiące osób szły krok po kroku, po to, żeby świat nie zapomniał o Syrii” – mówiła. Teraz podzieli się refleksjami o obozach dla uchodźców w różnych miejscach świata.

Anna Alboth w 2018 roku na naszym festiwalu
Anna rozpocznie festiwal, a Dariusz Rosiak przyjedzie na jego zakończenie. Wśród gości odwiedzających Gryfino kolejny raz będzie również znany z telewizyjnych programów Przemysław Kossakowski, a ponadto m.in. Kamil Całus (autor książki „Mołdawia. Państwo niekonieczne”) czy Stasia Budzisz („Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”) oraz Bartek Malinowski i Kamila Kielar.

Muzyczna część festiwalu to w tym roku: Fisz Emade Tworzywo (20 lutego – bilety już do nabycia za 50 zł, a dla posiadaczy karnetów 25 zł), Babu Król & Smutne Piosenki (24 lutego) oraz czeski Circus Problem (21 lutego). Jak zwykle będą też warsztaty, degustacja potraw, wycieczki, bal i rajd na orientację Włóczykij Trip Extreme.

Organizatorami Włóczykija są: Gryfiński Dom Kultury, Zakrzywienie Czasoprzestrzeni na czele z Przemkiem Lewandowskim oraz Urząd Miasta i Gminy Gryfino. Szczegóły umieszczane są sukcesywnie na stronie www.wloczykij.com.

W sprzedaży są jeszcze karnety na festiwalowe wydarzenia, a dla osób posiadających karnet – bilety zniżkowe na koncerty, wycieczki i Bal Włóczykija. 4 lutego ruszy dla osób bez karnetów sprzedaż wejściówek na koncerty, wycieczki i bal. Od połowy lutego w sprzedaży będą bilety jednodniowe.

Zespół Fisz Emade Tworzywo powstał w 2002 roku z inicjatywy braci: Piotra „Emade” Waglewskiego i Bartosza „Fisza” Waglewskiego (synów Wojciecha Waglewskiego - lidera grupy Voo Voo)

Wkrótce przedstawimy szczegółowy program.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska