Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 06 z dnia 04.02.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Nadal nas ubywa
Rozbudowa z prezydentem
Nowe skrzydło szpitala już na wiosnę
Na Włóczykiju o ważnych sprawach
Kolejne podejście do likwidacji SP Gogolice
Targowisko w Chojnie przed modernizacją
Piłkarze się sprawdzają

Na Włóczykiju o ważnych sprawach


14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij” zacznie się 19 lutego. Program przewiduje ponad 50 spotkań z podróżnikami i reporterami. Szczegóły i bilety: www.wloczykij.com.

Na otwarcie festiwalu, czyli 19 lutego o godz. 18.30 zaplanowano w Gryfińskim Domu Kultury spotkanie z Anną Alboth i Karolem Grygorukiem. Temat: „Jak etycznie pokazywać świat”. Anna i Karol, między innymi z organizacją Minority Rights Group, pracowali w ciągu ostatniego roku w kilkudziesięciu obozach, osadach i squatach na granicach Europy: na greckich wyspach, na Bałkanach, na granicy Maroka, na Białorusi, w Iraku czy w Turcji. Często zaraz obok turyści opalali się na plażach... Czy da się połączyć dziennikarstwo, fotografię i aktywizm? I po co? Jak robić zdjęcia w obozie dla uchodźców? I po co? Co trzeba wziąć pod uwagę, żeby etycznie pokazywać świat, pamiętając o różnych jego aspektach?
Przypomnijmy, że Anna Alboth (która gościła już na Włóczykiju dwa lata temu) to młoda Polka mieszkająca w Berlinie, która w grudniu 2016 roku spontanicznie zorganizowała marsz do Aleppo, jak mówiła: „żeby świat nie zapomniał o Syrii”.

Anna Alboth

W programie Włóczykija jest też spotkanie z Karoliną Kuszyk – autorką książki „Poniemieckie”. To opowieść o losach domów, cmentarzy i rzeczy, od szaf po oleodruki. Karolina Kuszyk – sama „wychowana na poniemieckim” – tropi ślady, wczytuje się we wspomnienia osadników i przesiedleńców, a przede wszystkim rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń ludzi mieszkających w poniemieckich domach i korzystających z poniemieckich przedmiotów, ze zbieraczami i kolekcjonerami, z poszukiwaczami niemieckich skarbów, z regionalistami z ziem zachodnich i północnych, odkrywającymi przedwojenną historię swoich małych ojczyzn (w książce są też wątki z naszej okolicy). Czym są dla nas poniemieckie rzeczy? Wdzięcznymi, lecz niewiele mówiącymi gadżetami w rodzaju obrazka z Aniołem Stróżem przeprowadzającym dzieci przez kładkę nad przepaścią? Obcymi śmieciami, na których rodzice i dziadkowie musieli się urządzać, bo nie mieli innego wyjścia? Jak bardzo dom poniemiecki musiał się napracować, żeby zasłużyć na miano polskiego? A co się stało z niemieckimi cmentarzami na ziemiach przyłączonych do Polski w 1945 roku?

Karolina Kuszyk i jej książka „Poniemieckie”

Dariusz Rosiak
Na zakończenie festiwalu, w poniedziałek 24 lutego, odbędzie się spotkanie autorskie z Dariuszem Rosiakiem. To znakomity dziennikarz radiowy i prasowy, przez trzynaście lat prowadzący w Trójce (do stycznia br.) program „Raport o stanie świata”, autor wielu książek, takich jak np.: „Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach”, „Żar. Oddech Afryki”, „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela”, „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista”, „Bauman”. Pracował w sekcji polskiej BBC, jego teksty znamy z „Rzeczpospolitej”, „Tygodnika Powszechnego” i innych czasopism. Na Włóczykiju w 2016 roku mówił o swej książce „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”.

W muzycznej części Włóczykija – oprócz zespołu Fisz Emade Tworzywo – będą też inne atrakcje. Na przykład 21 lutego o 21.30 wystąpi Circus Problem. To czeska grupa założona w 2012 roku. Jej burzliwe dzieje obejmują zarówno uliczne granie, scenę klubową, jak i duże sceny na wiodących festiwalach w Czechach i za granicą. Zespół gra żywiołową muzykę klezmerską, mającą swoje źródła zarówno w muzyce bałkańskiej, jak i w czeskim folklorze. Obok repertuaru autorskiego nie brakuje w ich twórczości żywiołowo wykonywanych coverów.

Circus Problem

Końcowym muzycznym akcentem festiwalu będzie 24 lutego o godz. 21.30 w Klubie Festiwalowym Włóczykija koncert, w którym wystąpią Babu Król & Smutne Piosenki. Babu Król to wspólne przedsięwzięcie ważnych postaci polskiej sceny alternatywnej: Bajzla i Budynia (znanych m.in. z projektów Pogodno i Bajzel). Ten pierwszy to człowiek orkiestra – legenda tanecznych rytmów, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego, znany nie tylko w Polsce. Budyń to wokalista, muzyk, performer, lider zespołu Pogodno, mający na koncie także solowe poczynania, współpracę z teatrem i brawurowe występy na scenie. Smutne Piosenki to zespół powołany do życia w 2015 r. przez basistkę Paulinę Frąckowiak we współpracy z poznańskimi muzykami: Izą Polit (wokal), Michałem Rukszą (instrumenty klawiszowe) i Jakubem Szwarcem (perkusja). Razem stworzyli niesamowity album „Nowa fala polskiego dansingu I i II”.

Babu Król & Smutne Piosenki

W sprawie biletów na wszystkie wydarzenia prosimy zaglądać na stronę www.wloczykij.com.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska