Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 07 z dnia 11.02.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Marszałek Geblewicz z ważną funkcją
14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij”
Nowy konserwator zabytków w województwie
Kobiety mają dość roli ofiar
Wiemy już więcej, ale zagadek nie brak
I żyli długo i w Szczecinie
Życzenia walentynkowe
Sport

Marszałek Geblewicz z ważną funkcją

Europejska Partia Ludowa (EPL) 31 stycznia wybrała marszałka województwa zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza na przewodniczącego swej frakcji w Europejskim Komitecie Regionów. To największe ugrupowanie w tej instytucji.

Europejski Komitet Regionów to organ doradczy Unii Europejskiej, złożony z samorządowców wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym ze wszystkich państw członkowskich. Za pośrednictwem Komitetu mają możliwość opiniowania tworzonego w Unii prawa. Przewodniczący frakcji bierze udział w posiedzeniu prezydium Komitetu, które odpowiada m.in. za opracowywanie programu politycznego na początku kadencji i nadzorowanie jego wykonania. Do zadań Olgierda Geblewicza (który od kilku lat przewodzi polskim regionom) będzie należała organizacja i koordynacja prac zgromadzenia plenarnego i komisji, otrzymał on także kompetencje finansowe, organizacyjne i administracyjne. Ma on m.in. zwoływać i przewodniczyć posiedzeniom grupy, reprezentować ugrupowanie na forum Komitetu Regionów i poza nim, a także opracowywać decyzje prezydium. Przewodniczącego EPL w Europejskim Komitecie Regionów wybierają członkowie ugrupowania spośród kandydatów, którzy zgłosili chęć objęcia stanowiska. Wybrany na pięć lat marszałek Geblewicz przejął tę funkcję od dr. Michaela Schneidera – przedstawiciela kraju związkowego Saksonia-Anhalt przy rządzie federalnym RFN.

Michael Schneider przekazuje przewodnictwo Europejskiej Partii Ludowej w Europejskim Komitecie Regionów Olgierdowi Geblewiczowi (z lewej)

Europejska Partia Ludowa to największa rodzina polityczna w Europie, skupiająca partie chadeckie i konserwatywno-liberalne. Z Polski należą do niej Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Od grudnia ubiegłego roku na czele EPL stoi inny nasz rodak – Donald Tusk, w przeszłości szef Platformy OIbywatelskiej, polski premier, a w latach 2014-2019 przewodniczący Rady Europejskiej.

– Jako chrześcijańscy demokraci jesteśmy odpowiedzialni za walkę z zagrożeniami takimi jak wzrost populizmu, fake newsy i mowa nienawiści. Drogą do tego jest wzmacnianie naszych społeczeństw i przywracanie ludziom wiary w europejskie wartości, w solidarność, jak również w nasze wspólne interesy. Nasi obywatele obdarzyli nas zaufaniem i musimy spełnić ich oczekiwania, skupiając się na wpływie Unii Europejskiej na codzienne życie ludzi. Pracując w ścisłej współpracy z rodziną EPL i jej nowym przewodniczącym Donaldem Tuskiem, chcę ściśle współpracować z przywódcami wszystkich szczebli, aby wspólnie pracować na rzecz naszych obywateli – podkreślił po ogłoszeniu wyników głosowania marszałek Geblewicz.

Wyboru i zdobycia szerokiego zaufania na poziomie europejskim pogratulował mu przewodniczący EPL Donald Tusk. – Demokracja i wartości, na których została zbudowana Unia Europejska, są silnie zakorzenione na poziomie lokalnym i regionalnym. Europejska Partia Ludowa będzie ramię w ramię z liderami miast i regionów kontynuować pracę, by przywrócić zaufanie społeczeństwa do przyszłości naszego wspólnego europejskiego projektu, który służy mieszkańcom. Jako odpowiedzialni centroprawicowi politycy bardzo poważnie podchodzimy do zasady subsydiarności i rozumiemy, że kształtowanie nowych polityk powinno zaczynać się w regionach – oznajmił Tusk.

Wybrano także nowego przewodniczącego Europejskiego Komitetu Regionów. Został nim gubernator greckiego regionu Macedonia Centralna Apostolos Tzitzikostas (także z EPL).

Olgierd Geblewicz jest marszałkiem województwa zachodniopomorskiego od 2010 roku. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Zachodniopomorską Szkołę Biznesu. W latach 2002-2006 był radnym Rady Miejskiej Goleniowa, w latach 2008-2010 przewodniczącym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Od 2009 r. jest członkiem Zarządu Konferencji Współpracy Subregionalnej Państw Morza Bałtyckiego (BSSSC) z ramienia Polski (przewodniczący w latach 2010-2011), od 2011 r. należy do Komitetu Regionów. Od 2013 r. jest szefem szczecińskiej Platformy Obywatelskiej, od 2016 r. prezesem zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach działalności samorządowej często odwiedza różne miejscowości, w tym także powiat gryfiński.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska