Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 07 z dnia 11.02.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Marszałek Geblewicz z ważną funkcją
14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij”
Nowy konserwator zabytków w województwie
Kobiety mają dość roli ofiar
Wiemy już więcej, ale zagadek nie brak
I żyli długo i w Szczecinie
Życzenia walentynkowe
Sport

Kobiety mają dość roli ofiar

Po raz pierwszy Widuchowa włączyła się do międzynarodowej akcji społecznej o nazwie „Nazywam się Miliard”. Elementem wspólnym jest taniec, ponieważ tańcząc, kobiety mają rządzić swoim ciałem. Stąd jedno z haseł akcji brzmi „Tańczymy przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt”.
W najbliższą sobotę 15 lutego o godz. 10 spod remizy w Widuchowej przy ul. Robotniczej 4 nastąpi wymarsz (m.in. z kijkami nordic walkingu) wzdłuż Odry, zakończony tańcem. Organizatorzy zapraszają całe rodziny. Oprócz wspólnego spaceru i tańca przewidziano także dyskusje i poczęstunek.


Ogólnoświatową akcję zapoczątkowała w 2011 roku Amerykanka Eve Ensler pod angielską nazwą „One Billion Rising”, co przetłumaczyć można: „buntuje się miliard” (niech nas nie zmyli angielskie słowo „billion”, bo w tym języku oznacza ono miliard, a nie bilion). Jest ona działaczką feministyczną i antyprzemocową. 9 lat temu powiedziała: „Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo, byłyśmy zbyt wyrozumiałe. Ludzie muszą raz na zawsze zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie... Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu. Miliard kobiet!” – stwierdziła Eve Ensler. I od tego miliarda wzięła się nazwa akcji.

W akcji chodzi nie tylko o gwałty, ale także o inne formy przemocy wobec kobiet, które dużo częściej, niż zwykle przypuszczamy, są bite przez swych mężów czy partnerów. Badania w skali europejskiej wykazują, że 33 procent kobiet doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej po ukończeniu 15. roku życia, natomiast 22 proc. kobiet doznało przemocy fizycznej lub seksualnej ze strony partnera. W polskich warunkach dochodzi do tego obojętność sąsiadów i znajomych, którzy nie chcą reagować na takie sytuacje w swym otoczeniu. Mimo poprawy nie zawsze odpowiednio reagują również organy ścigania.

Gryfino już po raz piąty weźmie udział w akcji „Nazywam się Miliard”. Włączył ją do swego oficjalnego programu Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij”. Głównym organizatorem jest w tym mieście Ośrodek Pomocy Społecznej i działający przy nim Gminny Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy. Uczestnicy spotkają się w niedzielę 23 lutego o godz. 14 na gryfińskim nabrzeżu. Będzie można skorzystać z bezpłatnych konsultacji specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, terapeuty rodzinnego i psychologa dla dzieci, młodzieży i ich rodzin. Nad choreografią układu tanecznego czuwa Żaneta Pasternak ze Studia Taneczno-Artystycznego Hipnosic.

Takie akcje w najbliższych dniach odbędą się w innych miejscach naszego województwa, np. w Choszcznie, Resku, Węgorzynie, Kołobrzegu, Koszalinie, Szczecinie, Szczecinku. W pierwszej polskiej edycji w 2013 roku uczestniczyło siedemnaście polskich miejscowości, a w 2018 już sto.
(rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska