Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 08 z dnia 18.02.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Bociany w lutym!
Kto zostanie samorządowym liderem współpracy?
Amazonki w Światowy Dzień Chorego
Będą wybory w Cedyni, a w Baniach jest nowy radny
Miłosne piosenki walentynkowe
Sport

Kto zostanie samorządowym liderem współpracy?

Rusza ósma edycja konkursu „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2020”. Do 2 marca przyjmowane są zgłoszenia.


Konkurs województwa zachodniopomorskiego promuje najlepsze rozwiązania i dobre praktyki w zakresie finansowej i pozafinansowej współpracy jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi. Marszałek województwa Olgierd Geblewicz podkreśla, że tych form w regionie jest coraz więcej: – To już nie tylko otwarte konkursy ofert dla organizacji pozarządowych i rady działalności pożytku publicznego, ale też budżety obywatelskie, konkursy na wkłady własne, tematyczne zespoły robocze, powoływanie pełnomocników, organizacja wspólnych wydarzeń.

Przedmiotem konkursowej oceny będzie współpraca prowadzona przez zachodniopomorskie gminy i powiaty z organizacjami pozarządowymi w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku. Zgłoszenie może być dokonane zarówno z inicjatywy jednostki samorządu terytorialnego, jak i organizacji pozarządowej.
– Ten konkurs jest dla nas jak drogowskaz, ponieważ wskazuje oczekiwane kierunki współpracy z organizacjami pozarządowymi. A te, jak dobrze wiemy, są dla samorządów niezastąpionym partnerem. Z tego względu konsekwentnie pokazujemy i promujemy najlepsze praktyki współdziałania zachodniopomorskich samorządów z NGO-sami. To dobra lekcja dla nas wszystkich – ocenia marszałek Geblewicz.

JST będą oceniane w trzech grupach:
1) powiaty i miasta na prawach powiatu,
2) gminy liczące powyżej 15 tysięcy mieszkańców,
3) gminy liczące poniżej 15 tys. mieszkańców.

Samorząd, który zwycięży w konkursie, otrzyma statuetkę oraz nagrodę w wysokości 5 tysięcy zł z przeznaczeniem na realizację działań na rzecz wsparcia organizacji pozarządowych.

Urzędnicy marszałka na konkursowe zgłoszenia czekają do 2 marca (decyduje data wpływu formularza). Wszystkie niezbędne dokumenty znajdują się w biuletynie informacji publicznej oraz na stronie internetowej Wydziału Współpracy Społecznej (konkurs koordynuje Biuro ds. Organizacji Pozarządowych).

W ubiegłym roku tytuł Samorządowego Lidera Współpracy z NGO 2019 otrzymała: gmina i miasto Szczecin (w kategorii powiat i miasto na prawach powiatu), Pyrzyce (gmina licząca powyżej 15 tys. mieszkańców) i Sianów (gmina poniżej 15 tys. mieszkańców). Samorządy nagrody przeznaczyły na kolejne działania. W Szczecinie został zorganizowany konkurs „Pozarządowy Szczecin”, a do realizacji zaproszono Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3. Wyróżniono organizacje pozarządowe, które przeprowadziły ciekawe społeczno-obywatelskie akcje. W swoich kategoriach zwyciężyły: Stowarzyszenie Wywrotka za projekt „Kajakowy ekopatrol” oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Zarząd Oddział w Szczecinie za projekt „Kryminalny Szczecin”.
Sianów przeznaczył nagrodę na współorganizację Powiatowego Dnia Organizacji Pozarządowych, a Pyrzyce na zakup nowego sprzętu sportowego.

Zwycięzców tegorocznej edycji poznamy, jak co roku, podczas Zachodniopomorskiego Forum Pełnomocników ds. NGO.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska