Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 09 z dnia 25.02.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Podróże kształcą i poruszają sumienie
Poniemieckie, czyli nasze nie nasze
Nasz historyk doceniony
Apel do mieszkańców gmin Chojna, Moryń,
Trzcińsko-Zdrój

Tajemnicza walizka, śnieg i... dużo humoru
Sport

SPORT

Brąz Mistrzostw Polski
64-letni Wojciech Strelczuk z Chojny zdobył w sobotę brązowy medal w pchnięciu kulą podczas 29. Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters w kategorii wiekowej M60. Trzecie miejsce osiągnął wynikiem 13,05 m. Zwyciężył jego wieloletni i młodszy o rok rywal Ryszard Zglenicki z Bydgoszczy z rezultatem 13,95 m. Srebro wywalczył Andrzej Maliszewski z Pszczyny (13,88 m).

W. Strelczuk z medalem
15 lat razem przy granicy
Już dziewiąty raz odbyło się Polsko-Niemieckie Motorowe Spotkanie Integracyjne, które 22 lutego pod hasłem „15 lat razem – Chojna 2020” zorganizował Klub Motorowy Chojna razem ze swym niemieckim partnerem – Motorsportclub Schwedt e.V.
W restauracji Premier Cru w Chojnie członków obu klubów i gości powitali prezesi: Marek Kugler i Eddy Schulz. Zaprezentowano ważniejsze dokonania, w tym poprzednie spotkania, które miały miejsce w roku 2010 oraz w latach 2012-2015 i 2017-2019. Omawiano też plany na bieżący rok.
Prezes KM Chojna Marek Kugler wręczył dyplomy i podziękowania: osobom (w tym członkom obu klubów), przedstawicielom instytucji i organizacji pozarządowych za działania na rzecz polsko-niemieckiej współpracy i integracji europejskiej poprzez wspieranie i propagowanie sportów motorowych.
Współpracę z niemieckim partnerem ze Schwedt rozpoczęto (jeszcze na bazie grup inicjatywnych) już w 2006 roku. Korzystając z doświadczenia niemieckich kolegów, założono Klub Motorowy Chojna, który oficjalnie działalność rozpoczął 4 czerwca 2007 r.

Prezesi obu partnerskich klubów: Marek Kugler i Eddy Schulz
podczas sobotniego spotkania (fot. Andrzej Stelmach)

Prezes M. Kugler powiedział, że realizacja polsko-niemieckich przedsięwzięć na tak wielką skalę byłaby niemożliwa bez współfinansowania ich z funduszy europejskich oraz zaangażowania i życzliwości wielu osób, firm i instytucji. Trwająca od 15 lat współpraca potwierdza, że integracja może i powinna odbywać się m.in. poprzez sport i rekreację.
Dzień zakończył wieczór integracyjny i uroczysta kolacja (połączona z degustacją potraw kuchni staropolskiej) oraz zabawa taneczna. W rozmowach podkreślano, że tego typu spotkania w obszarze Euroregionu Pomerania sprzyjają polsko-niemieckiej sąsiedzkiej współpracy i wymianie doświadczeń.

Wśród gości byli m.in.: burmistrz Schwedt Jürgen Polzehl, przewodniczący Rady Miejskiej w Chojnie Radosław Karwan, dyrektor Centrum Usługowo-Doradczego Euroregionu Pomerania w Schwedt dr Przemysław Jackowski, wiceprezes Polskiego Związku Motorowego w Szczecinie Józef Liszczak. W spotkaniu uczestniczyło blisko 100 osób (w tym 40 z Niemiec).


Przedsięwzięcie dofinansowane zostało przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania).
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska