Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 03.03.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dwa szpitale w stanie podwyższonej gotowości
Podróżować jest bosko
Człowiek z Polgolii
Oryginalne pomoce do poznawania regionu
Chcą odwołania wójta
Trupięgi z wideoklipem
Sport

Dwa szpitale w stanie podwyższonej gotowości

Wojewoda zachodniopomorski nałożył w sobotę na dwa zachodniopomorskie szpitale, w których znajdują się oddziały leczenia chorób zakaźnych, obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości do odwołania.
„W związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa COVID-19 na terenie województwa zachodniopomorskiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem, w celu podjęcia skutecznych działań mających na celu udzielenie pomocy medycznej (świadczeń zdrowotnych) osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, na podmiot leczniczy wydaje się obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości” – czytamy w decyzji wojewody podpisanej w sobotę po południu.

Podobne decyzje, na podstawie art. 30 ust. 2 i 3 ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. z 2019 r. poz. 993), w drodze decyzji administracyjnej wydali wojewodowie na terenie całego kraju.

Obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości dotyczy następujących podmiotów leczniczych na terenie naszego województwa:
* Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie,
* Szpital Wojewódzki im. M. Kopernika w Koszalinie.

Także w sobotę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że uruchomił 100 mln zł, o które – za pośrednictwem wojewodów – będą mogły starać się szpitale. Środki są przeznaczone na zabezpieczenie i przygotowanie placówek do ewentualnej epidemii nowego wirusa.

Wszystkie niezbędne informacje, dotyczące tego, jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia koronawirusem, znajdują się na stronie internetowej: www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie. Informacje można też znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Numer całodobowej infolinii NFZ o koronawirusie: 800 190 590.

Jak na razie nie został potwierdzony żaden przypadek zarażenia koronawirusem na terenie województwa zachodniopomorskiego. W związku z dynamiczną sytuacją w Europie związaną z zachorowaniami Zarząd Szpitala Powiatowego w Gryfinie wprowadził od ub. piątku całkowity zakaz odwiedzin chorych.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska