Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 10 z dnia 03.03.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Dwa szpitale w stanie podwyższonej gotowości
Podróżować jest bosko
Człowiek z Polgolii
Oryginalne pomoce do poznawania regionu
Chcą odwołania wójta
Trupięgi z wideoklipem
Sport

Podróżować jest bosko


W ubiegłym tygodniu w Gryfinie zakończył się XIV Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij”. Jak zwykle było mnóstwo spotkań z podróżnikami, wędrowcami, reporterami, filmami z egzotycznych regionów świata.


Na zakończenie festiwalu 24 lutego w Gryfińskim Domu Kultury spotkał się z publicznością Dariusz Rosiak – znakomity dziennikarz radiowy i prasowy, przez trzynaście lat prowadzący w Trójce (do stycznia br.) program „Raport o stanie świata” (nie przedłużono mu umowy, nie podając żadnych powodów), autor wielu książek, takich jak np.: „Oblicza Wielkiej Brytanii. Skąd wziął się brexit i inne historie o wyspiarzach”, „Żar. Oddech Afryki”, „Człowiek o twardym karku. Historia księdza Romualda Jakuba Wekslera-Waszkinela”, „Wielka odmowa. Agent, filozof, antykomunista”, „Bauman”. Pracował w sekcji polskiej BBC, jego teksty znamy z „Rzeczpospolitej”, „Tygodnika Powszechnego” i innych czasopism. Na Włóczykiju w 2016 roku mówił o swej książce „Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan”.

Dariusz Rosiak w Gryfinie

Spotkanie z Rosiakiem prowadził główny organizator Włóczykija - Przemek Lewandowski, zostawiając czas na liczne pytania ze strony publiczności. Gościa zapytano m.in. o to, jakie jest według niego największe obecnie zagrożenie na świecie. Odparł, że w powszechnej świadomości są to zmiany klimatyczne. Rosiak dodał jednak, że ludzkość w swej historii przeżyła już podobne zjawiska, więc pewnie i tym razem jakoś przeżyjemy. Podkreślił, że mimo różnych naszych lęków i obaw najpoważniejsi eksperci twierdzą zgodnie, że jednak żyjemy obecnie na najlepszym ze światów, bo nigdy w historii człowiekowi nie żyło się tak dobrze i bezpiecznie, nigdy też nie żyliśmy tak długo i nigdy nie mieliśmy tak mało zagrożeń.

Przemek Lewandowski dziękuje Andrzejowi Suszkowi (z prawej)
za wieloletnią współpracę

Jaka jest tajemnica popularności radiowych audycji Dariusza Rosiaka? Jak powiedział, starał się zapraszać ludzi, którzy się naprawdę znają na tym, o czym mówią, a w kwestiach spraw międzynarodowych takich autentycznych ekspertów nie ma wielu. On sam uważa, że zna się tylko na paru rzeczach: np. na Irlandii czy na Bliskim Wschodzie, a do niedawna znał się na angielskiej piłce nożnej. Nie istnieją eksperci od wszystkiego.
„Raport o stanie świata” ma być niedługo obecny w Internecie (dzięki zbiórce publicznej).

Ostatniego dnia Andrzej „Saszka” Maziakowski barwnie opowiadał
o Donbasie i Naddniestrzu


Ostatni dzień Włóczykija był także ostatnim dniem pracy Andrzeja Suszka – właściciela pubu „Wrota do Sławy” (popularnie zwanego „U Suszka”). Ten położony niedaleko Gryfińskiego Domu Kultury lokal jest od wielu lat jednym z miejsc festiwalowych prezentacji, koncertów i wystaw.

Na zakończenie festiwalu z koncertem w pubie wystąpili
Babu Król & Smutne Piosenki

Wzruszonemu Andrzejowi Suszkowi gorąco dziękował za wszystkie lata Przemek Lewandowski (obaj na zdjęciu), wręczając mu i jego żonie dwa vouchery: jeden na wakacje życia w Toskanii, a drugi na wakacje życia w Gruzji.
Tego dnia z okazji tak szczególnej okazji pub oferował wszystkim gościom jadło i napitki na koszt firmy. Lokal będzie działać nadal, ale kierowany już przez kogoś innego.
(tekst i fot. rr)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska