Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 10.03.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Referendum 26 kwietnia
Moryńskie mury kwitną
Na miejsce ASiIS-u ma być rehabilitacja
Nocny marsz tytanów
Gwiazdor filmowy z Kamiennego Jazu
Za wiedzę o Europie pojadą do Brukseli
Dzień Kobiet w stylu francuskim
Myślibórz go lubi
Sport

Za wiedzę o Europie pojadą do Brukseli

Już po raz trzynasty Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Chojnie zorganizował 27 lutego Powiatowy Konkurs Wiedzy o Europie, przeznaczony dla uczniów z powiatu gryfińskiego. Honorowy patronat objął poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Bogusław Liberadzki, który dla najlepszej drużyny ufundował trzydniowy wyjazd do Brukseli.

Zwycięska drużyna: Zuzanna Proficz, Hanna Tokarek, Maria Kuźma

W tym roku w konkursie uczestniczyły trzyosobowe drużyny ze szkół podstawowych: nr 1 i 2 z Chojny, nr 1 z Gryfina, z SP im. Wspólnej Europy w Nawodnej oraz z miejscowego ZSP. Pytania dotyczyły m.in. geografii, sztuki, ustrojów państw, potraw, wybitnych postaci, symboli narodowych, organizacji międzynarodowych. Ciekawym punktem były przygotowane przez uczniów prezentacje państw: Rosji, Ukrainy, Słowenii, Hiszpanii i Norwegii, z możliwością spróbowania specjałów kuchni tych państw oraz wysłuchaniem muzyki granej na żywo na skrzypcach.


Konkurs wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Gryfinie w składzie: Maria Kuźma, Zuzanna Proficz i Hanna Tokarek (opiekun Ryszard Juzyszyn). W nagrodę to one pojadą do Brukseli. Drugie miejsce zajęła ekipa z ZSP w Chojnie (Piotr Kulik, Piotr Pośniak i Dominik Pierzgalski, opiekun: Danuta Perz), a trzecie SP nr 2 w Chojnie (Amelia Olejnik, Andrzej Barcz i Piotr Podniesiński, opiekun: Eliza Juzyszyn-Szprejda).
W skład jury wchodzili: dr hab. Radosław Ptaszyński z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, Gerard Lemke – przewodniczący Chojeńsko-Gryfińskiego Stowarzyszenia Wspólnej Europy, Krystyna Leddin – przedstawicielka chojeńskiej biblioteki i Marek Szymański – asystent w biurze europosła Liberadzkiego. Koordynatorem konkursu była Danuta Perz.
(r)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska