Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 11 z dnia 10.03.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Referendum 26 kwietnia
Moryńskie mury kwitną
Na miejsce ASiIS-u ma być rehabilitacja
Nocny marsz tytanów
Gwiazdor filmowy z Kamiennego Jazu
Za wiedzę o Europie pojadą do Brukseli
Dzień Kobiet w stylu francuskim
Myślibórz go lubi
Sport

SPORT

Pochodzący z Rożnowa w gminie Banie Tycjan Kozdra (fot. UG Banie)
Nagrody dla sportowców
Przed tygodniem informowaliśmy o medalach absolwenta SOSW Chojna Tycjana Kozdry na zakończonych 27 lutego w Toruniu Halowych Lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Virtus 2020 World Indoor Athletics (złoto w skoku wzwyż, srebro w skoku w dal). Niespełna tydzień później nasz zawodnik został uhonorowany przez marszałka województwa zachodniopomorskiego za swój ubiegłoroczny sukces: zwycięstwo na Igrzyskach INAS w skoku wzwyż w australijskim mieście Brisbane
Zawodnik UKS Chojna otrzymał nagrodę w wysokości 4,5 tys. zł. Kwotą 2,5 tys. uhonorowany został również jego trener Piotr Czuto (nauczyciel SOSW Chojna).
Tycjan Kozdra jest w grupie 29 wyróżnionych przez marszałka sportowców z województwa, a Piotr Czuto w gronie 22 dostrzeżonych trenerów. W ten sposób uhonorowano medalistów mistrzostw świata i Europy w takich dyscyplinach, jak m.in.: lekkoatletyka, pływanie, wioślarstwo, zapasy, boks, kolarstwo torowe, szermierka, karate, tenis stołowy. Nagrodę otrzymała też pochodząca z Chojny Ewa Tracz – medalistka mistrzostw Europy w karate, zawodniczka Husarii Szczecin.
Nagrody wręczono 4 marca podczas gali sportowego podsumowania roku w Operze na Zamku w Szczecinie. W uroczystości uczestniczyli członkowie Zarządu Województwa: Anna Bańkowska i Stanisław Wziątek.

– Sukcesy mierzy się nie samą ilością oddechów, a ilością oddechów zapierających dech w piersiach. Tych, jak widać, w minionym roku nie brakowało. Pragnę Państwu podziękować za emocje, za szacunek do pracy, za pełne zaangażowanie w rywalizację sportową. Wasze sukcesy są inspiracją dla młodych, bo swoją aktywnością pokazujecie jak przezwyciężać trudności. Każdy sportowiec w regionie jest ważny, dlatego od lat jako samorząd województwa pragniemy tworzyć warunki, które ułatwia sięgać zawodniczkom i zawodnikom po medale najważniejszych krajowych i zagranicznych imprez – podkreślił członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek. – Serdecznie dziękuję za walkę, za emocję, za wysiłek, który pozwala zachodniopomorskim sportowcom osiągać sukcesy. Życzę kolejnych udanych startów w tym ważnym, bo olimpijskim 2020 roku – dodała Anna Bańkowska.

Na wyróżnienia dla najlepszych ubiegłorocznych sportowców Urząd Marszałkowski przeznaczył 151 tys. zł. Nagrody wyniosły od 1 do 7 tys. zł. W ostatnich kilku latach zachodniopomorski marszałek uhonorował prawie 300 sportowców i szkoleniowców, przeznaczając dla nich ponad 700 tys. zł.


Podczas gali nagrodzono także najaktywniejsze sportowo zachodniopomorskie kluby, lokalne samorządy i szkoły. We współzawodnictwie szkół w ramach Wojewódzkich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2018/2019 (roczniki 2003-2005) Wygrała SP 11 Stargard, a trzecie miejsce zajęło Gimnazjum nr 2 w Gryfinie. We współzawodnictwie Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w kategorii szkół ponadgimnazjalnych na trzeciej pozycji w województwie jest Szkoła Branżowa przy SOSW w Chojnie.
(rr)Jubileusz mastersów
Jak już informowaliśmy, 64-letni Wojciech Strelczuk z Chojny zdobył 22 lutego brązowy medal w pchnięciu kulą podczas 29. Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters w kategorii wiekowej M60. Jego wynik to 13,05 m. Impreza odbyła się w Toruniu z udziałem rekordowej liczby 526 zgłoszonych zawodników.
W tym roku Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters świętuje 30-lecie swego istnienia. Z tej okazji na zakończenie toruńskich mistrzostw zorganizowano uroczystą galę podsumowującą 30 lat działania i wydano obszerną broszurę z przeglądem najważniejszych wydarzeń. Okolicznościowymi medalami uhonorowano działaczy i zawodników, w tym Wojciecha Strelczuka (jest on również w broszurze na zdjęciu z mistrzostw świata w San Sebastian z 2005 roku).

Nasz lekkoatleta otrzymał też medal 30-lecia PZLAM

Wśród obecnych na gali byli m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski i wiceprezes PZLA Sebastian Chmara. Prezes PZLAM Wacław Krankowski podziękował wszystkim członkom za udział w zawodach i za wytrwałość dowodzącą, że hasło „Lekka atletyka dla każdego” jest realną wartością”.

Za naszym pośrednictwem Wojciech Strelczuk dziękuje burmistrzowi Trzcińska-Zdroju Bartłomiejowi Wróblowi za udostępnienie hali sportowej do treningów.Pojedynek wiceliderów
W sobotę piłkarze Energetyka Gryfino (zajmujący drugie miejsce w grupie południowej klasy okręgowej) rozegrali swoje spotkanie piątej rundy Pucharu Polski. Na własnym boisku zmierzyli się z Iskrą Golczewo – wiceliderem grupy północnej. W normalnym czasie był remis 1:1 (po bramce Gnapa), ale w karnych gryfinianie pokonali przeciwników 3:0 i awansowali do szóstej rundy.Rusza liga
Już w najbliższą sobotę 14 marca rozpoczyna się wiosenna runda piłkarskiej klasy okręgowej. O godz. 12 Morzycko Moryń zagra w Dębnie z Dębem (w sierpniu wygrał Dąb 2:1), o 13 w Gryfinie Energetyk z Iskrą Banie (w rundzie jesiennej Iskra wygrała 6:5), a o 16 w Chojnie Odra z Czciborem Cedynia (w sierpniu pokonała go 3:0). Inne mecze: Drawa Drawno - Orkan Suchań, A.P. Gavia Choszczno - Stal Lipiany, Osadnik Myślibórz - Unia Dolice, Sokół Pyrzyce - Kłos Pełczyce, Biali Sądów - Piast Karsko.
Piłkarze A-klasy zainaugurują rundę wiosenną tydzień później, czyli 21 marca. Z czwartej grupy A-klasy wycofał się Zootechnik Kołbacz i jego wyniki w rundzie wiosennej zostały zweryfikowane jako walkowery dla rywali.
B-klasa rusza 28 marca.

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska