Transodra Online
Znajdziesz nas na Facebooku
„Gazeta Chojeńska” numer 12 z dnia 17.03.2020

Prezentujemy tu wybrane teksty z każdego numeru.
Wszystkie artykuły i informacje znajdują się w wydaniu papierowym.
Stan zagrożenia epidemicznego - co to oznacza?
Zamknięte szkoły i przedszkola
Zamknięte domy kultury i biblioteki
Co z obsługą interesantów?
Nie ma ordynatora i... oddziału położniczego
Program antysmogowy
Przebudowa ważnych ulic
Pomorski Festiwal Nauki w Chojnie
Sport

Program antysmogowy

Kilkanaście gmin podpisało już umowy wsparcia w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Z naszego powiatu jest wśród nich Gryfino.

Program ma na celu poprawę jakości powietrza, a tym samym jakości życia i zdrowia. Dzięki Zachodniopomorskiemu Programowi Antysmogowemu mieszkańcy kilkunastu gmin otrzymają szansę wymiany starych kotłów i ocieplenia swoich domów. Wszystko w ramach środków uruchomionych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Umowy dotacyjne z przedstawicielami gmin podpisał 11 marca na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Dzięki tym środkom mieszkańcy wymienią ponad 1100 tzw. „kopciuchów” i wykonają ponad 200 termomodernizacji obiektów.

Również mieszkańcy Gryfina stają przed szansą wymiany starych kotłów i ocieplenia swoich domów. Na ten cel trafi blisko 2 mln zł z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego.
– Zachodniopomorski Program Antysmogowy rusza pełną parą. To przykład, że wspólnie z samorządami można tworzyć skuteczne partnerstwo. To projekt parasolowy, jeden z nielicznych w Polsce, ale wierzę, że z miesiąca na miesiąc będzie się rozwijał. Nie czekamy na działania innych instytucji. Sami zdecydowaliśmy, zorganizowaliśmy i wdrażamy inicjatywę, która pozwoli nam poprawić stan powietrza w regionie. Co prawda jego jakość jest na Pomorzu Zachodnim lepsza niż w innych polskich regionach, ale mamy aspiracje, by czerpać wzory z państw Europy Zachodniej, ze Skandynawii. Duże pokłony dla tych samorządów, które zdecydowały się na złożenie aplikacji i sięgnięcie po unijne wsparcie w walce o czyste powietrze. Z pewnością to wyzwanie nie na jeden rok, a na kilka lat. Dlatego cieszę się, że udało się nam zachęcić lokalnych włodarzy gmin i miast do działań antysmogowych –  powiedział marszałek Geblewicz.

Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Oznacza to, że w pierwszej kolejności gminy składały wniosek o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Następnie, po rozstrzygnięciu konkursów przez Urząd Marszałkowski, mieszkańcy będą składać uproszczone wnioski o pomoc finansową już w swoich miejscowościach.

Jak informuje nas Urząd Marszałkowski, gmina Gryfino zdecydowała się na realizację dwóch działań. W ramach projektu „Poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Gryfino obejmująca wymianę starych kotłów lub pieców w indywidualnych gospodarstwach domowych, zarówno w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych w latach 2020-2021” zainwestowane zostanie 914 tys. zł, z czego 822 tys. zł stanowią środki unijne. Projekt pozwoli na wymianę 100 źródeł ciepła, a więc pieców lub kotłów węglowych. Szacuje się, że w wyniku inwestycji nastąpi spadek emisji gazów cieplarnianych na poziomie 780,60 CO2 oraz spadek emisji pyłów w wysokości 0,99 Mg/rok. Działania będą prowadzone do końca 2021 r.
Spore korzyści ma przynieść również projekt „Termomodernizacja budynków jednorodzinnych zlokalizowanych na terenie gminy Gryfino, w latach 2020-2022”. Pozwoli to na zmodernizowanie 20 źródeł ciepła, pełną termomodernizację 15 budynków jednorodzinnych i częściową termomodernizację 5 kolejnych. Ten projekt ma spowodować – jak się szacuje – spadek emisji gazów cieplarnianych na poziomie 145,36 CO2 oraz spadek emisji pyłów w wysokości 0,20 Mg/rok. Koszt inwestycji obejmie ponad 1,075 mln zł, w tym 966 tys. zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Inwestycje będą prowadzone do końca 2022 r.

Na budżet pilotażowego Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego składają się środki zarezerwowane w dwóch działaniach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Pierwsze nazywa się „Poprawa jakości powietrza – Zachodniopomorski Program Antysmogowy”. Z tych środków gminy będą mogły finansować likwidowanie szkodliwego dla środowiska źródła ciepła, a więc pieca węglowego lub kotła na węgiel i zastąpienie go nową jednostką wytwarzającą ciepło w oparciu o spalanie gazu lub inne źródło energii. W ramach ogłoszonego naboru złożone zostały 73 wnioski aplikacyjne. W wyniku przeprowadzonej oceny do dofinansowania skierowano 25 projektów na kwotę 15,197 mln zł.
Drugie działanie to „Termomodernizacja budynków jednorodzinnych – Zachodniopomorski Program Antysmogowy”. W jego ramach możliwe będzie przeprowadzenie termomodernizacji budynków jednorodzinnych wraz ze zmianą indywidualnych systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne. W trakcie naboru złożono 63 wnioski aplikacyjne. Na podstawie oceny do dofinansowania skierowano 14 projektów na łączną kwotę dofinansowania 18,324 mln zł.

Umowy wsparcia w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego podpisały już następujące gminy: miasto Szczecin, miasto Koszalin, Barlinek, Czaplinek, Drawsko Pomorskie, Goleniów, Nowogard, Kołobrzeg, Mielno, Stargard, Szczecinek, Świnoujście, Wolin, Międzyzdroje oraz Gryfino.
(m)

do góry
2020 ©  Gazeta Chojeńska